ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" вересня 2013 р.Справа № 916/2062/13
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Зайцева Ю.О.
при секретарі судового засідання Буза К.С.
за участю представників сторін:
Від прокурора: Доброжан Н.І . (посвідчення №010038);
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Ізмаїльського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Бархан" про внесення змін до договору оренди, -
ВСТАНОВИВ:
Суть спору: Ізмаїльський міжрайонний прокурор Одеської області звернувся в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бархан" про внесення змін до договору оренди, збільшення орендної плати.
Ухвалою судді господарського суду Зайцева Ю.О. від 05.08.2013 р. справа прийнята до провадження з призначенням до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Відповідно до вимог ст.77 ГПК України ухвалами суду від 23.08.2013 р. та 11.09.2013 р. розгляд справи відкладено на 11.09.2013 р. та 25.09.2013 р.
20.09.2013 р. до канцелярії господарського суду Одеської області надійшла заява про визнання позову в повному обсязі, клопотання про розгляд справи за відсутності представника (вх.ГСОО №28097 від 20.09.2013 р.).
Відповідач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином шляхом надсилання судових ухвал на адресу, зазначену в позовній заяві та у договорі оренди земельної ділянки №б/н від 11.04.2005 р., у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався.
Відповідно до п. 32 Інформаційного листа ВГСУ від 29 вересня 2009 року № 01-08/350 «Про деякі питання, порушені в доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України» викладена правова позиція, згідно якої відмітка про відправку процесуального документа суду на зворотньому аркуші у лівому нижньому куті першого примірника процесуального документа є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам у справі та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначено про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання. При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення скеровувалися на адресу відповідача визначену в позовній заяві та у договорі оренди земельної ділянки №б/н від 11.04.2005 р., суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
23.09.2013 р. у судовому засіданні після повернення з нарадчої кімнати було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення, суд встановив:
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час проведення Ізмаїльською міжрайонною прокуратурою перевіркою за зверненням Ізмаїльської міської ради Одеської області встановлено, що 11.04.2005 року на підставі рішення Ізмаїльської міської ради №866-ІV від 24.01.2005 року між ТОВ «Бархан» та Ізмаїльською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,1389 га, яка знаходиться у м. Ізмаїлі по вул. Краснодонська, 60-а (про що у Державному реєстрі землі вчинено запис від 11 квітня 2005 року за № 040450700043).
Так, перевіркою було встановлено, що на підставі рішення Ізмаїльської міської ради №866-ІV від 24.01.2005 року ТОВ «Бархан» передано в довгострокову оренду земельну ділянку не сільськогосподарського призначення для експлуатації магазину.
Згідно п. 4 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 158499 грн., а згідно п. 8. зазначеного договору, орендна плата вноситься орендарем в розмірі - 1,25% від грошової оцінки землі в рік з щорічним збільшенням на 0,05%, податок на додану вартість оплачується «орендарем» у відповідності з чинним законодавством України.
Відповідно до п. 11 зазначеної угоди, розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки уразі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, утому числі в наслідок інфляції, та інше.
Позивач вказує, що 31.01.2013 року Ізмаїльською міською радою було прийняте рішення №2796-VI «Про встановлення розміру орендної плати для суб'єктів господарської діяльності, з якими укладено договори оренди землі, розмір орендної плати за якими менший трьох відсотків від нормативної грошової оцінки землі», згідно якого встановлено орендну плату в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі для суб'єктів господарювання, розмір орендної плати за якими менший 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Відповідач добровільних дій, що свідчили б про намір укласти додаткову угоду про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки, не вичинив.
З наведених підстав Ізмаїльський міжрайонний прокурор Одеської області звернувся в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради з позовом до господарського суду Одеської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Бархан" про внесення змін до договору оренди, та просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки площею 0,2389 га, що розташована за адресою м. Ізмаїл, вул. Краснодонська, 60-а, укладеного 11.04.2005 р. між Ізмаїльською МР та ТОВ «Бархан», та викласти п. 8 в наступній редакції: «за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі в рік. Податок на додану вартість сплачується Орендарем окремо відповідно до чинного законодавства України. Плата вноситься щомісячно на поточних рахунок власника землі - р/р 33215812700014, МФО828011, ОКПО 37977316, банк УДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області, отримувач УДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області».
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Згідно зі статтею 121 Конституції України одним із завдань прокуратури України є
представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право, зокрема, звертатись до суду, з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненій прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень частини третьої цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ст.1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Господарський суд порушує справи за позовними заявами: підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів; державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України; прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, відповідно до ст. 2 ГПК України.
Як вище встановлено господарським судом, Ізмаїльською міжрайонною прокуратурою перевіркою за зверненням Ізмаїльської міської ради Одеської області встановлено, що 11.04.2005 року на підставі рішення Ізмаїльської міської ради №866-ІV від 24.01.2005 року між ТОВ «Бархан» та Ізмаїльською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,1389 га, яка знаходиться у м. Ізмаїлі по вул. Краснодонська, 60-а (про що у Державному реєстрі землі вчинено запис від 11 квітня 2005 року за № 040450700043).
Так, перевіркою було встановлено, що на підставі рішення Ізмаїльської міської ради №866-ІV від 24.01.2005 року ТОВ «Бархан» передано в довгострокову оренду земельну ділянку не сільськогосподарського призначення для експлуатації магазину.
Згідно п. 4 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 158499 грн., а згідно п. 8. зазначеного договору, орендна плата вноситься орендарем в розмірі - 1,25% від грошової оцінки землі в рік з щорічним збільшенням на 0,05%, податок на додану вартість оплачується «орендарем» у відповідності з чинним законодавством України.
Відповідно до п. 11 зазначеної угоди, розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки уразі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, утому числі в наслідок інфляції, та інше.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади, або органами місцевого самоврядування. При цьому зміни ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 % нормативно грошової оцінки.
Відповідно до п.п. 288.5.1. п. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Враховуючи, що ставка земельного податку, згідно з пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюються у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки, затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста призвело до зміни розміру земельного податку.
Проте, розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди земельної ділянки від 11.04.2005, менший, ніж передбачено чинним законодавством.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Положенням статей 20, 23 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.01.2013, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 547558 грн.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форми і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Також, згідно з статтею 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
За приписами частини першої ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не впливає зі звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в такій самій формі, що й сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.
Абзацом 4 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 6 від 17.05.2011 р. визначено, оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. ч. 2 і 4 ст. 188 ГК України).
Як встановлено судом, виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради направлено ТОВ "Бархан" пропозицію від 29.04.13 року за №01/24-1031, якою запропоновано внести зміни до договору оренди земельної ділянки площею 0,1389 га, у м. Ізмаїлі по вул. Краснодонська, 60-а від 11.04.2005 р., в частині розміру орендної плати на підставі рішень Ізмаїльської міської ради від 31.01.2013 р. №2796-VI.
У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (абзац 5 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 6 від 17.05.2011 р.)
При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Пунктом 2.18 постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 6 від 17.05.2011 р. передбачено, що вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, а також те, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.44, 49 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 33,34,43,44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Ізмаїльського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Бархан" про внесення змін до договору оренди - задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки площею 0,2389 га, що розташована за адресою м. Ізмаїл, вул. Краснодонська, 60-а, укладеного 11.04.2005 р. між Ізмаїльською МР та ТОВ «Бархан».
Викласти п. 8 договору оренди земельної ділянки площею 0,2389 га, що розташована за адресою м. Ізмаїл, вул. Краснодонська, 60-а, укладеного 11.04.2005 р. між Ізмаїльською МР та ТОВ «Бархан» в наступній редакції:
«За користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі в рік.
Податок на додану вартість сплачується Орендарем окремо відповідно до чинного законодавства України.
Плата вноситься щомісячно на поточних рахунок власника землі - р/р 33215812700014, МФО828011, ОКПО 37977316, банк УДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області, отримувач УДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області»
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бархан" (68600, м. Ізмаїл, вул. Краснодонська, буд. 127, код ЄДРПОУ 22488953) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008 отримувач ГУ ДКСУ в Одеській області код ЄДРПОУ 37607526 банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області МФО 828011 код класифікації: 22030001) судові витрати в розмірі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 30.09.2013 р.
Суддя Зайцев Ю.О.