Постанова № 33874011, 26.09.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2013
Номер справи
819/2130/13-а
Номер документу
33874011
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2130/13-a

26 вересня 2013 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Ходачкевич Н. І.

при секретарі Кульчицький Н. О.

за участю:

представника позивача Василишин І.Б.

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Чортківського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Чортківський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 4340,34 гривень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав, викладених в адміністративному позові та зазначив що всупереч вимог Закону України "Про зайнятість населення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136 відповідач перебуваючи на обліку в Чортківському РЦЗ та отримуючи допомогу по безробіттю, одночасно здійснював підприємницьку діяльність.

Відповідач в судове засідання з"явився, позовні вимоги не визнав, вважаючи їх безпідставними та посилається на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.06.2012р., якою припинено його підприємницьку діяльність, а відтак вважає що правомірно отримував допомогу по безробіттю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, враховуючи наступне.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України, Державної податкової адміністрації України, державних реєстраторів,

а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

ОСОБА_2 22.03.2013 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Чортківського районного центру зайнятості та зареєструвався, відповідно до ст. 43 Закону України „Про зайнятість населення" № 5067-VI від 05.07.2012 року. . 22.03.2013 року ОСОБА_2 надано статус безробітного. 29.03.2013 року відповідно до п.З ст. 22 Закону України та „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" призначена допомога по безробіттю, за час перебування на обліку в центрі зайнятості з 29.03.2013 р. по 19.07.2013 р.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", та ст .22 Закону України „Про зайнятість населення" № 5067-УІ від 05.07.2012 року та з метою реалізації завдань, на державну службу зайнятості покладено функцію розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, шляхом проведення звірки з органами ДПА та ПФУ.

В ході виконання Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 в результаті опрацювання даних, що містяться у запитах та відповідях до ДПА та ПФУ виявлено факт, що під час реєстрації, перебування на обліку та одержання допомоги по безробіттю у Чортківському районному центрі зайнятості ОСОБА_2 був зареєстрований як суб"єкт підприємницької діяльності - фізична особа та одержував доходи від провадження підприємницької діяльності.

На підставі вищезазначеного та згідно ч.З статті 36 Закону України „Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг як такі, що отримані обманним шляхом. Отже отримана незаконно допомога по безробіттю підлягає поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідно до ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" та ч. 1 п. 37 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» передбачено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку у разі:

-працевлаштування за наймом на умовах трудового договору (контракту), укладення цивільно-правового договору та забезпечення роботою самостійно тобтс реєстрації фізичної особи - підприємця,, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг, зайняття іншим видом діяльності передбачених ст. 4 Закону України „Про зайнятість населення" № 5067-VI від 05.07.2012 року, а також встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів під час реєстрації на підставі яких було прийняте рішення про надання статусу та призначення виплати матеріального забезпечення.

Оскільки відповідно ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" , ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення", право на отримання допомоги по безробіттю мають лише незайняті (безробітні) особи. Згідно ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 14 грудня 2000 року за № 915/5136, допомога отримана внаслідок обману або зловживання особою своїми правами, підлягає поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття .

У ході розслідування та на підставі довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виданого реєстраційною службою Чортківського районного управління юстиції Тернопільської області встановлено, що ОСОБА_2 з 06.12.1994 року зареєстрований як суб"єкт підприємницької діяльності - фізична особа, що підтверджується актом розслідування страхових випадків від 09.08.2013 року за № 3/08.

Отже, ОСОБА_2 одночасно перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітний, отримував допомогу по безробіттю та здійснював підприємницьку діяльність. Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Згідно з п. З ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

На підставі вищенаведеного 12.08.2013 року директором Чортківського районного центру зайнятості було видано наказ № НТ130809 про повернення коштів у встановленому порядку відповідно до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 ОСОБА_2 допомоги по безробіттю отриманих особою з 29.03.2013 року по 19.07.2013 рік.

Таким чином, сума допомоги по безробіттю виплачена ОСОБА_2 Чортківським районним центром за період з 29.03.2013 року по 19.07.2013 рік становить у розмірі 4340,34 грн., що підтверджується довідкою від 04.09.2013 р. за №06/1771.

14.08.2013 року ОСОБА_2 направлено претензію про повернення коштів на суму 4340,34 грн. яка залишена без відповідді та задоволення.

Щодо заперечень відповідача, слід зазначити наступне.

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами одинадцятою-двадцятою ст. 47 та ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, оскільки навіть за наявності судового рішення, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, закон зобов'язує саме фізичну особу вчинити певні дії і лише при належному їх виконанні державний реєстратор вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Чортківського районного центру зайнятості, м. Чортків, вул. Хічія,1 кошти в сумі 4340,34 грн. на р/р 37179300901554 в ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПО 21131396.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текс постанови виготовлено 01.10.2013р.

Суддя Ходачкевич Н.І.

копія вірна

Суддя Ходачкевич Н.І.