ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 вересня 2013 року 11:26 № 826/11664/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представників позивача: Махлай О.В., Пятенко В.П.,
представника відповідача: Козак В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Українське авіаційно-транспортне підприємство «Хорів-Авіа» до Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що відповідачем в порушення норм чинного законодавства, не надано, в визначений законом строк, до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, що свідчить про порушення прав та інтересів позивача.
В позовній заяві позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві в частині не подання до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Державного підприємства «Українське авіаційно-транспортне підприємство «Хорів-Авіа» в розмірі 1 542 801,00 грн.; Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Оболонському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві подати до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Державного підприємства «Українське авіаційно-транспортне підприємство «Хорів-Авіа» в розмірі 1 542 801, 00 грн. в порядку, передбаченому п.п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України.
В судовому засіданні представники позивача, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача, в судовому засіданні, проти позову заперечував посилаючись на обставини викладені в запереченнях проти позову.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників позивача, представника відповідача, суд дійшов наступних висновків:
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в Оболонському районі міста Києва були проведені планові та позапланові перевірки ДП "Хорів-АВІА"з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі -ПДВ) на розрахунковий рахунок позивача.
За результатами проведених контрольних заходів Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва складені наступні акти перевірок, а саме: №69-23-9-30550903 від 11.02.2009, №108-23-8-30550903 від 27.02.2009, №109-23-8-30550903 від 27.02.2009, №280-23-8-30550903 від 20.05.2009, №326-23-8-30550903 від 15.06.2009, №385-23-8-30550903 від 16.07.2009, №580-23-8-30550903 від 12.10.2009, №677-23-8-30550903 від 18.11.2009 з питань достовірності нарахування Державним підприємством "Українське авіаційно-транспортне підприємство "Хорів-Авіа" сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства за березень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень 2009 року, які виникли за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувались за зазначені періоди.
Згідно вказаних Актів перевірок, контролюючим органом встановлено порушення позивачем пп.7.4.2., пп.7.4.3, п.7.4. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", п. 5.7, ст. 5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання"(зі змінами та доповненнями), в результаті чого ДП УАТП "Хорів-АВІА" завищило податковий кредит за березень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень 2009, що призвело до завищення рядка 26 декларації з ПДВ за відповідні періоди.
Крім того, під час проведених контрольних заходів встановлено, що в порушення пп. 7.7.1, пп. 7.7.2, п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість"№ 168/97-ВР від 03.04.1997 року (зі змінами та доповненнями), ДП УАТП "Хорів-АВІА"не має права на отримання бюджетного відшкодування, задекларованого на рахунок платника в банку за березень 2008 року в розмірі 96014,00 грн., травень 2008 року в розмірі 41736,00 грн., червень 2008 року в розмірі 84696,00 грн., липень 2008 року в розмірі 6491,00 грн., серпень 2008 року в розмірі 41086,00 грн., вересень 2008 року в розмірі 12370,00 грн., жовтень 2008 року в розмірі 136448,00 грн., листопад 2008 року в розмірі 46809,00 грн., грудень 2008 року в розмірі 91822,00 грн., лютий 2009 року в розмірі 202840,00 грн., березень 2009 року в розмірі 238904,00 грн., квітень 2009 року в розмірі 319085,00 грн., червень 2009 року в розмірі 78898,00 грн., липень 2009 року в розмірі 49153,00 грн., серпень 2009 року в розмірі 96449,00 грн. Загальне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість позивача становить 1542801,00 грн.
На підставі вказаних актів перевірок відповідачем були прийняті податкові повідомлення - рішення, відповідно до яких встановлено завищення позивачем податкового кредиту.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями позивач оскаржив їх до суду. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.10.2012р. по справі №2а-5041/11/2670 залишеною без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2013р., визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0000082308/0 від 24.02.2009р., № 0000082308/1 від 29.04.2009р., № 0000082308/2 від 21.07.2009р., № 0000082308/3 від 30.09.2009р.; № 0000842308/0 від 05.03.2009р., № 0000842308/1 від 29.04.2009р., № 0000842308/2 від 21.07.2009р., № 0000842308/3 від 30.09.2009р.; № 0000852308/0 від 05.03.2009р., № 0000852308/1 від 29.04.2009р., № 0000852308/2 від 21.07.2009р., № 0000852308/3 від 30.09.2009р.; № 0001002308/0 від 26.05.2009р., № 0001002308/1 від 16.07.2009р., № 0001002308/2 від 30.09.2009р., № 0001002308/3 від 10.12.2009р.; № 0001062308/0 від 17.06.2009р., № 0001062308/1 від 20.07.2009р., № 0001062308/2 від 30.09.2009р., № 0001062308/3 від 10.12.2009р.; № 0001102308/0 від 21.07.2009р., № 0001102308/1 від 27.08.2009р.; № 0001402308/0 від 13.10.2009р., № 0001402308/1 від 10.12.2009р., № 0001402308/2 від 09.03.2010р.; № 0001492308/0 від 23.11.2009р., № 0001492308/1 від 23.12.2009р., № 0001492308/2 від 09.03.2010р.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся з листом від 04 квітня 2013р. №82.4-113 до відповідача, щодо отримання інформації відносно подання висновку до Державного казначейства України із зазначенням суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача. На вказані запит відповідачем не було надано відповіді.
При цьому п. 200.15 ст. 200 ПКУ передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, подає до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету такому платнику.
Як вбачаться з матеріалів справи та не заперечується сторонами, відповідач був повідомлений про набрання, зазначеним вище рішенням суду законної сили, тобто закінчення процедури судового оскарження, проте відповідачем в порушення вимог п. 200.15 ст. 200 ПКУ не вчинено дії щодо подання до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а відтак суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимоги про визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві в частині не подання до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Державного підприємства «Українське авіаційно-транспортне підприємство «Хорів-Авіа» в розмірі 1 542 801,00 грн.
Частиною 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України зазначено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно з п. 9.1.3Податкового кодексу України до загальнодержавних податків та зборів належить, зокрема, податок на додану вартість.
Відповідно до пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Пунктами 200.7, 200.10, 200.12, 200.13 статті 200 Податкового кодексу України зазначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації подаються розрахунок суми бюджетного відшкодування , а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України. Протягом 30 днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно п. 6-8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.01.11 № 39 «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість» передбачено, що у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.
Орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011 р. в електронній формі з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" і «Про електронні документи та електронний документообіг"» і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.
Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.
На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Отже, підставою для перерахування платникові податку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку є відповідний висновок.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві в частині не подання до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Державного підприємства «Українське авіаційно-транспортне підприємство «Хорів-Авіа» в розмірі 1 542 801,00 грн.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Оболонському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві подати до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Державного підприємства «Українське авіаційно-транспортне підприємство «Хорів-Авіа» в розмірі 1 542 801, 00 грн. в порядку, передбаченому п.п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 26.09.13 р.
Суддя Є.В. Аблов