ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2013 року № 813/6667/13-а
13 год. 16 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Качур Р.П.
за участю секретаря судового засідання Клюк С.І.
представників позивача Боровця В.Д., Козака Р.Я. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Аргентум» до Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про скасування постанов про відкриття виконавчого провадження,-
ВСТАНОВИВ:
2 вересня 2013 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява державного підприємства «Аргентум» до Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про визнання нечинними постанов про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329559, ВП № 39329685, ВП № 39329776, ВП № 39329885, ВП № 39329982, ВП № 39330111, ВП № 39330238, ВП № 39339387 від 16.08.2013 року.
У судовому засіданні 13.09.2013 року за клопотанням представника позивача до участі у справі залучено управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
З урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 24.09.2013 року (вх. № 33671) позивач просить скасувати постанови державного виконавця Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції ВП № 39329559, ВП № 39329685, ВП № 39329776, ВП № 39329885, ВП № 39329982, ВП № 39330111, ВП № 39330238, ВП № 39339387 від 16.08.2013 року.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані постанови державного виконавця є незаконними, оскільки рішення органу Пенсійного фонду України про застосування фінансових санкцій та вимога органу Пенсійного фонду України про сплату боргу, на виконання яких винесено оскаржувані постанови, не є виконавчими документами в розумінні Закону України «Про виконавче провадження». Звертає увагу на те, що строк пред'явлені до виконання рішень про застосування фінансових санкцій та вимоги про сплату боргу закінчився. Вважає оскаржувані постанови про відкриття виконавчого провадження протиправними та просить їх скасувати.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просили адміністративний позов задовольнити.
Відповідач та третя особа не забезпечили явки повноважних представників у судове засідання, хоча про дату, час та місце судового розгляду були належним чином повідомлені, що підтверджено повідомленнями про вручення поштового відправлення; заперечень на адміністративний позов не подали.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39329559 відкрито виконавче провадження на виконання рішення № 295, виданого 29.04.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 11529,84 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39329685 відкрито виконавче провадження на виконання рішення № 319, виданого 23.05.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 378,37 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39329776 відкрито виконавче провадження на виконання рішення № 327, виданого 15.06.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 11981,87 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39329885 відкрито виконавче провадження на виконання рішення № 210, виданого 25.03.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 11946,87 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39329982 відкрито виконавче провадження на виконання рішення № 176, виданого 25.02.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 10355,35 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39330111 відкрито виконавче провадження на виконання вимоги про сплату боргу № Ю 82 У, виданої 04.02.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 34004,36 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39330238 відкрито виконавче провадження на виконання рішення № 125, виданого 10.02.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 10126,53 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
16.08.2013 року постановою заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гнатишина І.С. ВП № 39330387 відкрито виконавче провадження на виконання рішення № 151, виданого 21.02.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про стягнення 427,13 грн. та надано строк для добровільного виконання виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
Приймаючи рішення, суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної виконавчої влади.
У справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутись до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до статті 17 цього ж Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи:
1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті;
2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
3) судові накази;
4) виконавчі написи нотаріусів;
5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;
6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу;
8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу;
9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Згідно з ч. 1 ст. 22 цього ж Закону виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки:
1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців;
2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Суд зазначає, що відповідно до ч. ч. 3, 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, вимога про сплату недоїмки та рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом. З огляду на наведене, суд вважає необґрунтованим твердження позивача про те, що рішення органу Пенсійного фонду України про застосування фінансових санкцій та вимога органу Пенсійного фонду України про сплату боргу, на виконання яких винесено оскаржувані постанови, не є виконавчими документами в розумінні Закону України «Про виконавче провадження».
Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області звернулось до відповідача із заявами про примусове виконання виконавчих документів 12.08.2013 року, хоча рішення про застосування фінансових санкцій та вимога про сплату боргу винесені у лютому-червні 2011 року. З огляду на наведене, управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області пропущено встановлений статтею 22 Закону України «Про виконавче провадження» річний строк для пред'явлення згаданих виконавчих документів до виконання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання. З урахуванням зазначеного положення закону державний виконавець, встановивши, що управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області пропущено строк для пред'явлення виконавчих документів до виконання, був зобов'язаний винести постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження.
Враховуючи наведене, постанови заступника начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329559, ВП № 39329685, ВП № 39329776, ВП № 39329885, ВП № 39329982, ВП № 39330111, ВП № 39330238, ВП № 39339387 від 16.08.2013 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, чого відповідачем зроблено не було.
Згідно з ч. 3 ст. 159 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, з урахуванням положень ст. 162 КАС України, позовні вимоги державного підприємства «Аргентум» до Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про скасування постанов про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329559, ВП № 39329685, ВП № 39329776, ВП № 39329885, ВП № 39329982, ВП № 39330111, ВП № 39330238, ВП № 39339387 від 16.08.2013 року підлягають до задоволення.
Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329559 від 16.08.2013 року.
3. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329685 від 16.08.2013 року.
4. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329776 від 16.08.2013 року.
5. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329885 від 16.08.2013 року.
6. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39329982 від 16.08.2013 року.
7. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39330111 від 16.08.2013 року.
8. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39330238 від 16.08.2013 року.
9. Скасувати постанову заступника начальника Личаківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 39330387 від 16.08.2013 року.
10.Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Аргентум» (код ЄДРОПУ 13815264) 907 (дев'ятсот сім) грн. 50 коп. сплаченого судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 2 жовтня 2013 року.
Суддя Качур Р.П.