Справа № 2-а-6345/08/0970
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого2009року м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -суддіГундяка В.Д.,
присекретаріКузишин Р.М.,
за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Росан-Агро” до Державної податкової інспекції у Рогатинському районі про визнання податкового повідомлення-рішення нечинним,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Росан-Агро” звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Рогатинському районі про визнання податкового повідомлення-рішення нечинним. Позовні вимоги мотивувало тим, що податкове повідомлення-рішення №0000972301/0 від 21.12.2006 року є необґрунтованим та таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, суду пояснили,що ТзОВ "Росан-Агро" не отримували дотацій в розумінні п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та Бюджетного кодексу України на котрі посилається податкова служба. Також вказали на наявність в даному випадку конфлікту інтересів та можливість прийняття рішення на користь платника податків на підставі п.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Представники відповідача в судовомузасіданні позов не визнали, суду пояснили, що відповідно до постанови Кабінету. Міністрів України від 12.05.99 №805 "Про Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та мясо в живій вазі" контроль за обліком коштів, спрямованих для виплати дотацій товариству покладено на податкові органи. Облік нарахувань та надходжень сум податку на додану вартість, спрямованих на виплату дотацій ведеться в окремій картці особового рахунку, яка відкривається платнику податку переробному підприємству за кодом бюджетної класифікації 14010110, як сума податку на додану вартість, спрямована на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам. Відповідач вказує, що отримані дотації не відображено в податковому обліку та відповідно не включено до валових доходів у Декларації з податку на прибуток за перевірений період. Згідно з абзацом дванадцятим п.п.4.1.6 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" до складу валового доходу платника податку включаються суми дотацій і субсидій з фондів загальнообовязкового державного соціального страхування або бюджетів, отримані платником податку. Крім того, відповідач вказує, що висновок позивача про неправомірність оспорюваного податкового повідомлення-рішення суперечить вимогам п. 11.21 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки вказаною нормою встановлено, що сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молоко- продукцію, мясо та мясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і мясо в живій вазі. Тобто сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватись до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко тамолочну продукцію, визнана дотацією. Представники податкової інспекції посилались також на ст.74 Закону України "Про державний бюджет на 2006 рік", згідно із якою установлено, що у 2006 році сума податку на додану вартість, визначена відповідно до пунктів 11.21 та 11.29 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", спрямовується як державна дотація сільськогосподарським товаровиробникам на підтримку виробництва тваринницької продукції, продукції птахівництва та на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення в обсязі 4.100.000 тис. гривень. Одночасно представники відповідача на запитання суду вказали, що вважають ухвалу ВАСУ від 16.10.2008, як касаційної інстанції по даній справі, такою, що постановлена у повній відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, тому і не оскаржували дану ухвалу до Верховного Суду України в порядку ст.236 КАСУ.
Вислухавши представників позивача, представників відповідача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог з наступних мотивів.
Як було встановлено в судовому засіданні, ДПІ в Рогатинському районі Івано-Франківської області була проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 по 30.06.06, а по податку на додану вартість по 31.10.2006 року. За наслідками перевірки був складений акт №104/231/30425351 від 15.12.2006 року. За результатами перевірки ДПІ було встановлено, що за перевірений період підприємством отримано дотацій в сумі 4 569 074,59 грн., в тому числі за період з 01.07.2005 року по 30.12.2005 року 2 609 300 грн., за період з 01.01.2006 року по 30.06.2006 року 1 959 774,59 грн. Зведені дані отриманих дотацій наведено в Реєстрі №1 поступлених дотацій за продане мясо в живій вазі від Мясопереробного комплексу Росана ТзОВ “Росан-Агро”, який відкритий в банку ВАТ “Банк Універсальний” за період з 01.07.2005 року по 30.06.2006 року в додатку №6 та Реєстрі №2 поступлених дотацій за продане мясо в живій вазі від Мясопереробного комплексу Росана ТзОВ “Росан-Агро” на спецрахунок ТзОВ “Росан-Агро” відкритий в Райфайзенбанку “Аваль” за період з 01.07.2007 року по 30.06.2006 року в додатку №5. Отримані дотації не відображено в податковому обліку та відповідно не включено до валових доходів у Декларації з податку на прибуток за перевірений період, поданої до ДПІ в Рогатинському районі. На підставі даного акту відповідачем було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000972301/0 від 21.12.2006 року, згідно якого позивачу визначено податкові зобовязання з податку на прибуток загальною сумою 1 827 631 грн., в тому числі основного платежу 1 142 269 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 685 362 грн.
Відповідно до ЗУ “Про податок на додану вартість” за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.
Згідно п.11.21 ст.11 Закону, сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
На виконання положень ЗУ “Про податок на додану вартість” прийнята постановою КМУ №805 від 12.05.1999 року, якою встановлено механізм нарахування та виплат дотацій за період з січня 1999 року до 1 січня 2005 року переробними підприємствами сільськогосподарським виробникам усіх форм власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, за реалізовані ними переробним підприємствам молоко та мясо в живій вазі.
За змістом преамбули ЗУ “Про податок на додану вартість”, закон визначає платників податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Тобто ЗУ “Про податок на додану вартість” врегульовані питання особливостей оподаткування операцій сільськогосподарських товаровиробників, та переробних підприємств, в тому числі і операції, наведені у ст.11 цього Закону, тому підстави вважати суми перераховані у звязку з реалізацією положень цієї статті дотаціями з бюджету відсутні.
За таких обставин суд вважає позицію позивача обґрунтованою в частині не включення до складу валового доходу суми податку на додану вартість, отримані (нараховані) платником податку на додану вартість, нарахованого на вартість продажу товарів (робіт, послуг) за період з 01.07.2005 по 01.01.2006 року, оскільки суми ПДВ, визначені ЗУ “Про податок на додану вартість” як дотації за даний період, одержувались безпосередньо від переробного підприємства, а не з бюджету, тому підстави для включення одержаних позивачем сум до валових доходів відсутні.
Згідно п.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 ЗУ “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” уразі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Так як у законах України з питань оподаткування визначено: “Дотація з бюджету” , тому за умови застосування такого терміну у п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 ЗУ “Про оподаткування прибутку підприємств” є достатньо підстав для висновку про наявність в даному випадку конфлікту інтересів та необхідність прийняття рішення на користь платника податків.
Вищевказані обставини встановлені ухвалою ВАСУ по даній справі від 16.10.2008 року , тому не підлягають доказуванню в порядку ч.1 ст. 72 КАСУ.
Однак суд не погоджується з діями позивача в частині правомірності незазначення в податковому обліку отриманої ТзОВ “Росан-Агро” дотації як сільськогосподарським товаровиробником, який продає переробним підприємствам мясо в живій вазі за період з 01.01.2006 року по 30.06.2006 року, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.74 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2006 рік” встановлено, що у 2006 році сума податку на додану вартість визначена відповідно до пунктів 11.21 та 11.29 ст.11 ЗУ “Про податок на додану вартість” спрямовується як державна дотація сільськогосподарським товаровиробникам на підтримку виробництва тваринної продукції, продукції птахівництва та на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення в обсязі 4 100 000 тис. грн.
За таких обставин суд приходить до висновку, що дотаційні кошти отримані позивачем за період з 01.07.2005 року по 30.12.2005 року в сумі 2 609 300 грн. не підлягають оподаткуванню, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення слід визнати недійсним в частині донарахування податку на прибуток в розмірі 652 325 грн. (2 609 300 х 0,25=652 325) за період з 01.07.2005 по 01.01.2006 року та застосування відповідних штрафних санкцій за даний період.
Одночасно при вирішенні питання щодо часткового задоволення позову, суд приходить до переконання про необхідність виходу за межі позовних вимог в порядку ч.2 ст. 11 КАСУ та вважає,що оскаржуване рішення слід визнати частково недійсним, а не нечинним, оскільки в останньому випадку правові наслідки податкового повідомлення-рішення втрачаються не з часу його прийняття, а з моменту набрання законної сили рішенням суду.
На підставі ст.4 ЗУ “Про оподаткування прибутку підприємств”, в редакції Закону від 20.12.2005 року, п.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 ЗУ “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, керуючись ст.ст.11, 71, ч.1 ст.72, ст.86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати недійсним податкове повідомлення рішення №0000972301/0 від 21.12.2006 року в частині донарахування податку на прибуток в розмірі 652325 грн. за період з 01.07.2005 по 01.01.2006 року та застосування відповідних штрафних санкцій за даний період.
Стягнути з Державного бюджету України в користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Росан-Агро” 1,70 грн. судового збору.
Постанованабирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України, може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Строк подання заяви про апеляційне оскарження рахується з 09.02.09, як дня складення постанови у повному обсязі.
Суддя В.Д. Гундяк