Справа № 2-а-4773/2008
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня2008року м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -суддіГундяка В.Д.,
присекретаріБітківській Г.П.,
за участю: представників позивача Хоменця Р.Б., Бучка В.Ю.,
представника відповідача Кудли О.Й.,
представника третьої особи: Мельника В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Державного акціонерного товариства “Укрспецтрансгаз” до Долинської об’єднаної державної податкової інспекції, третя особа НАК “Нафтогаз України” про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Державне акціонерне товариство “Укрспецтрансгаз” звернулося з адміністративним позовом до Долинської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення. Позовні вимоги мотивувало тим, що повідомлення-рішення від 03.02.2004 року винесено відповідачем незаконно.
В ході судового розгляду за клопотанням позивача та на виконання ухвали суду касаційної інстанції судом до участі в справі як третю особу було залучено НАК “Нафтогаз України”.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, суду пояснили,що позивач не відноситься до суб’єктів, які були визначені ст.52 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2003 рік”, тому вимога відповідача про сплату до бюджету частини прибутку, оформлена оскаржуваним повідомленням- рішенням, є безпідставною. Крім того оскаржуване рішення суперечить податковому роз’ясненню ДПА України від 24.03.2004 року, що надано у відповідь на звернення позивача.
Представник відповідача в судовомузасіданні позов не визнав, суду пояснив, що згідно установчих документів, які досліджувались під час перевірки , засновником позивача є держава. Позивач має загальнодержавну форму власності, тому є платником до бюджету частини прибутку, обов’язковість сплати якої встановлена чинним законодавством України.
Представник третьої особи в судовому засіданні суду пояснив, що Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України”, є власником 100% акцій ДАТ „Укрспецтрансгаз” відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №747 від 25.05.1998 року. Посилається на те, що в даному випадку спірні правовідносини виникли у сфері не бюджетного, а цивільного права, тому повинні регулюватись за правилами, встановленими саме цивільним законодавством. Вважає, що податкове повідомлення рішення винесено безпідставно, і як наслідок повинно бути визнано нечинним.
Вислухавши представників позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних мотивів.
Судом встановлено, що відповідачем по справі в період з 29 вересня 2003 року по 30 січня 2004 року проводилась документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства Державним акціонерним товариством „Укрспецтрансгаз”. За наслідками проведеної перевірки відповідачем винесено повідомлення –рішення Долинської ОДПІ від 03 лютого 2004 року № 0000342301/0, яким ДАТ „Укрспецтрансгаз” визначено суму податкового зобов’язання частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету в сумі 1970,9 тис. грн. (основний платіж) із застосуванням фінансової санкції в сумі 788,4 тис.грн.
Підставою для прийняття відповідачем зазначеного податкового повідомлення-рішення було порушення ДАТ „Укрспецтрансгаз” ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет на 2003 рік” від 26.12.2002 року (із змінами і доповненнями) та постанови КМУ „Про норматив і порядок відрахувань до спеціального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) державними не корпоратизованими, казенними підприємствами та об’єднаннями” від 22.04.2003 № 557 (із змінами і доповненнями).
Проте, суд вважає, що погодитись з висновками податкового органу в даному випадку не можна.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори виключно в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.52 Закону України „Про Державний бюджет України на 2003 рік” від 26.12.2002 було встановлено, що згідно із статтею 18 Закону України "Про підприємства в Україні" державні некорпоратизовані та корпоратизовані, казенні підприємства та їх об'єднання сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 році до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Відповідно до Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України „Про норматив і порядок відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) державними некорпоратизованими та корпоратизованими, казенними підприємствами та їх об'єднаннями” №557 від 22.04.2003 року передбачено, що відрахування до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу), розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, здійснюється державними некорпоратизованими, та корпоратизованими, казенними підприємствами та їх об'єднаннями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 році у розмірі 15 відсотків обсягу чистого прибутку (доходу).
Відповідно до Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств” від 15.06.1993, під корпоратизацією розуміється перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більше 75 відсотків статутного фонду яких знаходиться в державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об’єднань, правовий статус яких не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкриті акціонерні товариства.
Виходячи із змісту корпоратизації, можна зробити висновок, що державними некорпоратизованими підприємствами є державні підприємства, створені і зареєстровані відповідно до Закону України «Про підприємства в Україні» в організаційно-правовій формі «державне підприємство».
Стаття 2 Закону України «Про підприємства в Україні» (діючого на момент виникнення спірних правовідносин), серед інших, передбачала такі види підприємств: державне підприємство та господарське товариство.
Державне підприємство – підприємство, що засноване на державній власності. Аналогічне визначення державного підприємства міститься і Класифікаторі організаційно-правових форм господарювання, затвердженого наказом Держстандарту України від 22.11.1994 №288, державне підприємство – підприємство, засноване на загальнодержавній власності – код 140 (п.2.9).
Отже, державні некорпоратизовані підприємства - це ті підприємства, в тому числі казенні підприємства,100% статутного фонду яких перебуває у державній власності.
Згідно із ст.1 ЗУ «Про господарські товариства», до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Згідно з ст.ст. 24, 25 ЗУ «Про господарські товариства” акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства. До акціонерних товариств належать: відкрите акціонерне товариство, акції якого можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах; закрите акціонерне товариство, акції якого розподіляються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі.
Як було встановлено в судовому засіданні ДАТ „Укрспецтрансгаз” є відкритим акціонерним товариством, при цьому держава не є власником майна Товариства. 100% акцій ДАТ „Укрспецтрансгаз”, відповідно до постанови КМУ від 25.05.1998 №747 „Про утворення Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України”, ввійшли до статутного фонду Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України”, яка не будучи державним органом є єдиним акціонером ДАТ «Укрспецтрансгаз». Дані обставини підтверджуються свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій та реєстром власників іменних цінних паперів.
Згідно Статуту ДАТ “Укрспецтрансгаз”, який зареєстрований Долинською райдержадміністрацією 17.12.2001 року, товариство засноване відповідно до указу Президента України „Про реформування нафтогазового комплексу України” №151/98 від 25.02.1998 року, постанови Кабінету Міністрів України „Про утворення НАК „Нафтогаз України” №747 від 25.05.1998 року та наказу Держкомітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України №186 від 18.08.1998 року шляхом реорганізації державного підприємства „Фірма по закупівлі, транспортуванню зрідженого газу „Укртрансгаз” у державне акціонерне товариство „Укртрансгаз”.
Відповідно до п.5.2 Статуту ДАТ „Укрспецтрансгаз”, Додатку 1 до постанови КМ України від 25 травня 1998 р. №747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Сертифікату іменних акцій від 14.04.2000 р., Реєстру власників іменних цінних паперів, єдиним акціонером (учасником) ДАТ „Укрспецтрансгаз” - є Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України”, якій належить 100% акцій ДАТ „Укрспецтрансгаз”.
Суд вважає, що сам факт заснування підприємства державою ще не може свідчити про те, що воно є державним.
Відповідно до п. “д” ст.41 Закону України „Про господарські товариства” до компетенції загальних зборів акціонерів зокрема відноситься затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, порядку розподілу прибутку, термінів і порядку виплати частини прибутку (дивідендів).
В п.8.5 Статуту ДАТ „Укрспецтрансгаз” зазначено, що дивіденди виплачуються один раз на рік за підсумками календарного року, протягом трьох місяців з моменту прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів. Вищим органом Товариства є загальні збори акціонерів( п.9.2.1. Статуту).
В п.п.1.9 ст.1 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” вказано, що дивіденд – це платіж, який здійснюється юридичною особою – емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких прав у зв’язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Корпоративні права (п.1.8 ст.1 вказаного Закону) - це право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.
Таким чином вирішення питання щодо сплати частини прибутку (дивідендів), в тому числі і на користь держави, відноситься саме до компетенції НАК „Нафтогаз України”. Виключно НАК „Нафтогаз України”, як власник корпоративних прав ДАТ „Укрспецтрансгаз”, має право вирішувати питання щодо перерахування до державного бюджету України частини прибутку ДАТ „Укрспецтрансгаз”.
Відповідно до п.1 Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств” від 15.06.1993, під корпоратизацією розуміється перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більше 75 відсотків статутного фонду яких знаходиться в державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об’єднань, правовий статус яких не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкриті акціонерні товариства.
Пунктом 1 вказаного Указу встановлено, що дія цього Указу не поширюється на підприємства, які не підлягають приватизації відповідно до законодавства.
Згідно з постановою Верховної Ради України від 03.03.1995 р. №88/95 затверджено «Перелік об’єктів, які не підлягають приватизації у зв’язку з їх загальнодержавним значенням» до цього Переліку включене Державне підприємство Фірма по закупівлі, транспорту і реалізації зрідженого газу «Укртрансгаз» (вул.Промислова,3, м.Долина, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 00157842) на базі якої створене Державне акціонерне товариство «Укрспцтрансгаз» ( код ЄДРПОУ 00157842).
ДАТ «Укрспецтрансгаз» належало до підприємств які не підлягали приватизації, на нього не поширювалася дія Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств” від 15.06.1993, а тому не могло проходити процес корпоратизації.
Суд також враховує, що на момент виникнення спірних правовідносин ДАТ „Укрспецтрансгаз” змінило організаційно-правову форму та було „відкритим акціонерним товариством”, що підтверджується: довідкою про включення до ЄДРПОУ за №174 (код по класифікатору організаційно-правових форм – 231).
Крім того відповідно до п.п.г п.4.4.1. ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181, податкове роз’яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обгрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами.
Матеріалами справи підтверджується, що ДАТ „Укрспецтрансгаз” 14 листопада 2003 листом за №4527 звернулося до ДПА України з проханням надати роз’яснення про те, чи належить ДАТ „Укрспецтрансгаз” до кола платників частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету України відповідно до постанови КМ України від 22.04.2003 №557.
ДПА України 24 березня 2004 надала податкове роз’яснення №2229/6/15-1116 в якому зазначено, що ДАТ „Укрспецтрансгаз” не є платником частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету України відповідно до постанови КМ України від 22.04.2003 №557.
За таких обставин суд приходить до переконання, що ДАТ «Укрспецтрансгаз» не належить ні до державних некорпоратизованих підприємств ні до корпоратизованих підприємств, а тому не є суб’єктом сплати частини прибутку до загального фонду Державного бюджету частини прибутку отриманого від фінансово-господарської діяльності в 2002 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 році,на підставі ст.52 Закону України „Про державний бюджет України на 2003 рік” від 26.12.2002 р. та постанови КМУ „Про норматив і порядок відрахувань до спеціального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) державними не корпоратизованими, казенними підприємствами та об’єднаннями” від 22.04.2003 р. № 557.
Згідно ч.6 ст.3 ЗУ “Про систему оподаткування” принципом побудови системи оподаткування є рівність, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб, включаючи нерезидентів) при визначенні обов'язків щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). В судовому засіданні встановлено, що жоден з суб”єктів господарювання, що входить до сфери управління НАК “Нафтогаз України” в 2003 році власний прибуток до бюджету не сплачував. Вказане підтверджується поданими представником третьої особи судовими рішеннями, постановленими судами у справах за участю підприємств, які належать на праві власності НАК “Нафтогаз України.” Тому вимога податкового органу щодо сплати до бюджету частини прибутку по відношенню до позивача суперечить не тільки чинному законодавству, а також і порушує вищевказаний принцип побудови системи оподаткування.
Згідно вимог ст. 94 КАСУ суд присуджує також позивачу по справі здійснені ним судові витрати, а саме сплачений судовий збір, з Державного бюджету України.
На підставі ст.67 Конституції України, ч.6 ст.3 ЗУ “Про систему оподаткування”, ст.2 ЗУ “Про підприємства”, ст.ст. 24, 25, 41 ЗУ “Про господарські товариства”, п.п.4.4.2 п.4.2 ст.4 ЗУ “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, керуючись ч.7 Прикінцевих та перехідних положень КАСУ, ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Долинської оДПІ від 03.02.2004 року №0000342301/0.
Стягнути з Державного бюджету України в користь Державного акціонерного товариства “Укрспецтрансгаз” 85 грн. судового збору.
Постанованабирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України, може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Строк подання заяви про апеляційне оскарження рахується з 23.12.08, як дня складення постанови у повному обсязі.
Суддя В.Д. Гундяк