Постанова № 33832203, 25.09.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2013
Номер справи
818/7590/13-а
Номер документу
33832203
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2013 р. Справа №818/7590/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.

за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,

представника позивача - Гордієнко Л.В.,

представника відповідача - Мачули А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/7590/13-a

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробничий комплекс "Рона-Маркет"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробничий комплекс "Рона-Маркет" (далі - позивач, ТОВ "ТВК "Рона-Маркет") звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах) в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 20 серпня 2013 р. № 0000092204 про донарахування грошового зобов'язання по податку на додану вартість, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій, в розмірі 48 078, 00 грн.

Позовні вимоги ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" обґрунтовує наступним. За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по фінансово-господарським операціям з ПП "СМУ-600", ТОВ "Ейс Констракшен Менеджмент" за період з 01.11.2011 р. по 31.02.2012 р., згідно акту № 37/2204/34362950/10 від 30 липня 2013 р., ДПІ у м. Сумах дійшла висновку про порушення позивачем пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, п. 44.1 ст. 44, п. 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено податковий кредит по безтоварних операціях та занижено податок на додану вартість в загальному розмірі 32 052, 00 грн. На підставі висновків акту перевірки відповідачем 20.08.2013 року прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000092204 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій, в розмірі 48 078, 00 грн.

На переконання позивача, висновки ДПІ у м. Сумах про порушення податкового законодавства, викладені в акті перевірки, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки господарські операції по придбанню товарно-матеріальних цінностей у ПП "СМУ-600" та ТОВ "Ейс Констракшен Менеджмент" є реальними, придбані у контрагентів товари були оплачені позивачем, фактично отримані та використані у власній господарській діяльності, що підтверджується первинними документами бухгалтерського обліку, а саме: рахунками, видатковими накладними, податковими накладними, товарно-транспортними накладними та ін. Враховуючи наявність всіх документів, які підтверджують здійснення зазначених господарських операцій, позивач має право на віднесення до податкового кредиту сплачених у ціні придбаних товарів сум податку на додану вартість.

З вищезазначених підстав в судовому засіданні представник ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач з позовними вимогами не погодився, заперечуючи проти позову зазначив, що ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" не має права на формування податкового кредиту по господарським операціям з ПП "СМУ-600" та ТОВ "Ейс Констракшен Менеджмент", оскільки згідно інформації викладеної в актах перевірок контрагентів позивача, неможливо провести зустрічні звірки щодо підтвердження господарських відносин з платниками.

З огляду на наведені обставини представник відповідача вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення законним та обґрунтованим, в судовому засіданні просив суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне адміністративний позов ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі наказу № 62 від 29 липня 2013 року, згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України, головним державним податковим ревізором-інспектором Дубровною М.О. проведена документальна позапланова невиїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по фінансово-господарським операціям з ПП "СМУ-600" і ТОВ "Ейс Констракшен Менеджмент" за період з 01 листопада 2011 року по 29 лютого 2012 року.

За результатами перевірки ДПІ у м. Сумах 30 липня 2013 року складений акт № 37/2204/34362950/10 (а.с. 10-29), згідно якого відповідач дійшов висновку про порушення позивачем пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, п. 44.1 ст. 44, п. 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено податковий кредит по безтоварних операціях та занижено податок на додану вартість в загальному розмірі 32 052, 00 грн.

Не погоджуючись з актом перевірки, ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" подало на нього заперечення (а.с. 33-36), які згідно відповіді від 15 серпня 2013 р. (а.с. 37-41), залишились без задоволення, а висновки акту перевірки - без змін.

На підставі висновків акту перевірки 20 серпня 2013 року ДПІ у м. Сумах було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000092204 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій, в розмірі 48 078, 00 грн., з яких: 32 052, 00 грн. основний платіж, 16 026, 00 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Як вбачається зі змісту акту перевірки та пояснень представника відповідача, правовою підставою для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах визначила безпідставність формування позивачем податкового кредиту по господарським операціям з ПП "СМУ-600" і ТОВ "Ейс Констракшен Менеджмент" через неможливість проведення зустрічних перевірок останніх.

Проте, надаючи оцінку обставинам справи, суд не може погодитись з доводами відповідача, з огляду на нижченаведене.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Так, підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковим кредитом є сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

У відповідності до п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг, або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за встановленою ставкою протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням чи виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку або придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями та іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

На виконання п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. При цьому, ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Тобто, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Отже, виходячи із системного аналізу вказаних норм, податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

В даному випадку, як вбачається з матеріалів справи (а.с. 50-95), відповідно до видаткових накладних ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" від ПП "СМУ-600" та ТОВ "Ейс Констракшен Менеджмент" отримувало товар, який доставлявся за рахунок позивача на підставі договору про надання транспортних послуг, укладеному з ПП "Рона-Опт", про що свідчать товарно-транспортні накладні. Придбаний товар був в повному обсязі оплачений ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" шляхом перерахування грошових коштів на рахунки продавців та на суму придбаного товару останніми були виписані податкові накладні.

В подальшому, зазначений товар був проданий позивачем через роздрібну торгівельну мережу, що підтверджується копіями фіскальних чеків реєстраторів розрахункових операцій.

Враховуючи наведене, на переконання суду, господарські операції з купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей між ТОВ "ТВК "Рона-Маркет" та ПП "СМУ-600" і ТОВ "Ейс Констракшен Менеджмент" фактично здійснені, направлені на настання правових наслідків, які обумовлені ними та підтверджені належним чином складеними первинними документами. Тобто, позивач має право на відображення цих господарських операцій у податковому обліку при визначенні об'єкту оподаткування податком на додану вартість, зокрема формування податкового кредиту.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адмиіністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробничий комплекс "Рона-Маркет" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 20 серпня 2013 р. № 0000092204 про донарахування грошового зобов'язання по податку на додану вартість, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій, в розмірі 48 078, 00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробничий комплекс "Рона-Маркет" (40000, м. Суми, вул. Воровського, 4/1, код 34362950) судові витрати в розмірі 480, 78 (чотириста вісімдесят) грн. 78 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик

повний текст постанови складений 30.09.2013 р.