Постанова № 33830254, 25.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2013
Номер справи
813/5395/13-а
Номер документу
33830254
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №813/5395/13-а

25 вересня 2013 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - cудді Кузана Р.І.

з участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.,

представників:

позивача Карабаня В.І.

відповідача Винницького В.В..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Львівського комунального підприємства «Сонячне» про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося до суду із адміністративним позовом до Львівського комунального підприємства «Сонячне» (далі -ЛКП «Сонячне») про застосування заходів реагування.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт по ремонту та чищенню димарів та повітропроводів несе ризик загрози життю працівників ЛКП «Сонячне», з метою недопущення спричинення шкоди їх життю чи здоров'ю, є передбачені законом підстави для зупинення таких робіт до усунення відповідачем порушень вказаних в акті перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав наведених у запереченні на адміністративний позов. Дані заперечення обґрунтовуються тим, що позивачем встановлено порушення без належного дослідження усіх обставин, що мали місце на час проведення перевірки. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).

Відповідно до статті 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).

До повноважень територіального управління, відповідно до частини 7 пункту 4 Положення віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до пункту 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.06.2013р. № 421, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.06.2013р. № 258/9 та направлення на проведення перевірки від 18.06.2013р. № 421 головним державним газотехнічним інспектором Державної інспекції нагляду у газовому господарстві хімічній промисловості Мелехом Василем Володимировичем, у період з 10 липня 2013 року по 11 липня 2013 року було проведено планову перевірку дотримання ЛКП «Сонячне» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:

- - працівник, зайнятий на роботах з підвищеною небезпекою (ремонт та чищення димарів повітропроводів), а саме чистильник печей і газоходів ЛКП «Сонячне» ОСОБА_4, не пройшов за рахунок роботодавця спеціальне щорічне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, чим порушено вимоги ст. 18 Закону України «Про охорону праці».

- перевірка знань «Правил безпеки систем газопостачання України в директора ЛКП «Сонячне» ОСОБА_5, а також чистильника печей і газоходів ЛКП «Сонячне» ОСОБА_4 не проведені у терміни, визначені Типовим положенням про навчання з питань охорони праці. Порушено п.1.2.7. НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України», затв. наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1998 № 254 (далі ПБСГУ).

- майстри з експлуатації житлового фонду ЛКП «Сонячне» - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не пройшли необхідну підготовку і перевірку знань ПБСГУ, чим порушено п. 1.2.1. НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ.

- підприємство не забезпечене тягонапороміром для вимірювання розрідження в димових та вентиляційних каналах, що є порушенням п.4.5.14. та п. 4.5.22 НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ.

За наслідками перевірки складено акт № 9-8/61 від 11.07.2013р., яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме ремонт та чищення димарів, повітропроводів на ЛКП «Сонячне» (м. Львів, вул. Айвазовського, 10).

Згідно з частиною 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Відповідачем подано суду докази часткового усунення виявлених під час перевірки порушень законодавства. Так, відповідно до наказу № 60-К від 20.09.2013р. звільнено з займаної посади ОСОБА_4 - працівника який був задіяний в роботах з підвищеною небезпекою (ремонт та чищення димарів та повітропроводів) та не пройшов спеціального навчання та перевірки знань нормативних актів з охорони праці. Крім цього, 20.09.2013р. відповідачем укладено трудову угоду на виконання сажотрусних робіт в будинках, які перебувають на балансі ЛКП, з працівником, який пройшов відповідне навчання в Учбовому центрі Львівської обласної Державної адміністрації з підготовки та підвищення кваліфікації робітників і спеціалістів для виконання робіт з підвищеною небезпекою та має право виконувати роботи по ремонту та чищенню димарів та повітропроводів.

З долучених до матеріалів справи копій посвідчень № 4 від 12.09.2013р., № 6 від 12.09.2013р. та № 21 від 15.08.2013р., а також копій витягів з протоколів засідання комісії по перепідготовці знань з питань охорони праці № 01-173 від 15.08.2013р., № 01-188 від 12.09.2013р. та № 01-198 від 12.09.2013р. судом встановлено, що працівники відповідача ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 пройшли перевірку знань нормативних актів з охорони праці, в тому числі «Правил безпеки систем газопостачання України (НПАОП 0.00-1.20-98).

Разом з цим, судом встановлено, що відповідач не усунув порушення, вказане в п.4 розділу V акту перевірки, а саме: у відповідача відсутній тягонапоромір для вимірювання розрідження в димових та вентиляційних каналах, що є порушенням п4.5.14 та п 4.5.22 НПАОП 0.00-1.20-98 Правил безпеки систем газопостачання України.

Долучені до матеріалів справи копії рахунку-фактури № СФ-14088 від 25.09.2013р. та платіжного доручення № 809 від 25.09.2013р. про часткову оплату за диференціальний манометр, не є належними доказами повного усунення вказаного вище порушення, відтак не спростовують доводів позивача щодо необхідності зупинення ведення робіт з ремонту та чищення димарів, повітропроводів до усунення порушень в повному обсязі.

Беручи до уваги викладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.

Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню відповідачем понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 35, 00 грн.

Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати відповідача - Львівське комунальне підприємство «Сонячне» (місцезнаходження: м.Львів, вул. Айвазовського 10, 79053) невідкладно зупинити ведення робіт з ремонту та чищення димарів, повітропроводів до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Стягнути з Львівського комунального підприємства «Сонячне» (м.Львів, вул. Айвазовського 10, 79053, ЄДРПОУ 20806900) в користь Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області 35 (тридцять п'ять) грн. 00 коп. судових витрат.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 вересня 2013 року.