Постанова № 33824802, 19.09.2013, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
815/5276/13-а
Номер документу
33824802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5276/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2013 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Одесі адміністративну справу за позовом Кілійського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

встановив:

Кілійський районний центр зайнятості звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з відповідача 590,21 грн. на розрахунковий рахунок № 37176300900234, назва банку: ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 20991760, отримувач - Кілійський районний центр зайнятості.

Представник позивача в судове засідання не прибув. Позивач про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. (а.с.22-30) Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження без участі представника позивача. (а.с.41)

Відповідач в судове засідання не прибув. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.39-40), про причини неприбуття суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи від нього не надійшло. Заперечення проти позову до суду не надійшли.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 11.03.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Кілійського районного центру зайнятості із заявою (а.с.10) з проханням до вирішення питання його працевлаштування надати статус безробітного відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» із зазначенням, що в даний час видами діяльності, що визначені частиною 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» він не займається, пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, та пенсію за вислугу років не отримує.

03.06.2013 року службовою особою позивача проведено звірку первинних документів відповідача з інформацією, що знаходиться в базі даних «Державне підприємство інформаційно-ресурсний центр», та складено акт № 14 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». (а.с.6)

Згідно змісту даного акта, розслідуванням встановлено, зокрема, що:

- ОСОБА_1 був зареєстрований як безробітний в Кілійському районному центрі зайнятості та знаходився на обліку: з 11.03.2013 року по 20.05.2013 року. За вказаний період перебування на обліку отримав матеріальну допомогу по безробіттю на загальну суму 590,21 грн.;

- під час співставлення (звіряння) первинних документів особи з інформацією що знаходиться в базі даних «Державне підприємство інформаційно-ресурсний центр» було виявлено, що на дату реєстрації та в періоди перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_1 значився зареєстрованим як фізична особа - підприємець;

- згідно до наданого державним реєстратором Кілійської районної державної адміністрації витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 31.05.2013 року за № 16559236 ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець, та запис про державну реєстрацію припинення ним підприємницької діяльності відсутній;

- на момент реєстрації в Кілійському районному центрі зайнятості м. Вилкове, 11.03.2013 року, ОСОБА_1 надав заяву про те, що він не займається підприємницькою діяльністю;

- таким чином ОСОБА_1 надавав недостовірні дані, на підставі яких приймались рішення щодо його реєстрації як безробітного та призначення матеріальної допомоги по безробіттю. ОСОБА_1 порушив вимоги п. 4 ч. 2 та ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» та незаконно отримав допомогу по безробіттю на загальну суму 590,21 грн.

На доведення обставин, викладених у вищезазначеному акті та на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.9, 11, 32-36):

- Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відповідача станом на 31.05.2013 року;

- розписки відповідача про ознайомлення його 11.03.2013 року зі змістом ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про зайнятість населення»;

- відомостей виплат за видами забезпечення;

- додатку до ПК про прийняті рішення щодо нарахувань та платежі.

Згідно із наказом позивача від 04.06.2013 року № 14 (а.с.5), зокрема:

- головному спеціалісту Оспановій В.В. у зв'язку з виявленням недостовірності даних, які є підставою для виплати матеріального забезпечення, вжити заходи по відшкодуванню коштів у сумі 590,21 грн. безробітним ОСОБА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття протягом 15 календарних днів після ознайомлення з наказом, що включає рішення про необхідність повернення коштів.

Зазначений наказ отриманий відповідачем 20.06.2013 року. (а.с.7)

Згідно довідки № 149 від 09.07.2013 року ОСОБА_1 перебував на обліку як безробітний у Вилківській філії Кілійського районного центру зайнятості з 11 березня 2013 року по 20 травня 2013 року. Дохід за цей період становить 590,21 грн. (а.с.8)

Згідно письмової інформації, наданої позивачем, станом на 19.09.2013 року відповідачем по справі заборгованість перед позивачем у сумі 590,21 грн. не погашена. (а.с.41)

Станом на момент розгляду і вирішення справи доказів щодо оскарження та/або сплати відповідачем повністю або частково заявленої у позові суми стягнення суду не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI (далі - ЗУ № 5067-VI), Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III (далі - ЗУ № 1533-III), Порядком надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за № 915/5136 (далі - Порядок), Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219 (далі - Порядок № 219), Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 (далі - Порядок № 60/62).

Згідно із п. 4 ч. 2 ст. 44 ЗУ № 5067-VI зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно із ч. 3 ст. 44 ЗУ № 5067-VI відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Згідно з п. 6 ст. 23 ЗУ № 1533-ІІІ порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до пп. 1, 8 п. 5.5 Порядку, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема:

працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами);

призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості (з дня встановлення порушення).

Відповідно до п. 3 Порядку № 219 реєстрація громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. У разі коли громадянин не має трудової книжки, може бути подано її дублікат або довідку з архівної установи про прийняття та звільнення з роботи. Випускниками у цьому Порядку вважаються особи, які закінчили навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних та вищих навчальних закладах і до звернення в державну службу зайнятості не працювали за наймом, не виконували роботи (не надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами або не забезпечували себе роботою самостійно за набутим фахом та звернулися до державної служби зайнятості протягом року після закінчення навчання.

Згідно п. 6 Порядку № 60/62 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку № 60/62, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Згідно з п. 6.14 Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Частиною 1 статті 34 ЗУ № 1533-ІІІ передбачено, що фонд має право, зокрема, стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Згідно з ч. 2 ст. 36 ЗУ № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з ч. 3 ст. 36 ЗУ № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає подання даного позову правомірним, позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, - доведеними.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 71, 86, 94, 128, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Кілійського районного центру зайнятості - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 590,21 грн. на розрахунковий рахунок № 37176300900234, назва банку: ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 20991760, отримувач - Кілійський районний центр зайнятості.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.Г. Цховребова