Справа № 815/6789/13-а
УХВАЛА
30 вересня 2013 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Головного управління Держземагентства в Одеській області, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішення, скасування внесення інформації, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Головного управління Держземагентства в Одеській області, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішення Одеської міської ради № 2931-У від 10.07.2008 року, скасування внесення до автоматизованої системи Державний земельний кадастр інформації за № 5110136900:26:021:0123 щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 площею 909,53 кв.м, яка належить ОСОБА_3, внесення до автоматизованої системи Державний земельний кадастр зміни щодо земельної ділянки, яка знаходиться у АДРЕСА_1 згідно до рішення Київського районного суду від 16.12.2010 року.
Відповідно до ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Як вбачається з позовної заяви, Позивач звертається з позовними вимогами до Відповідачів - Одеської міської ради та Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Головного управління Держземагентства в Одеській області.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до ст. 140 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - до органів місцевого самоврядування віднесено: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.
Окрім цього, відповідно до п. 1.1 положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, Департамент комунальної власності Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відтак суд зазначає, що оскільки Відповідач Одеська міська рада - є орган місцевого самоврядування та Відповідач - Одеське міське управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради - виконавчий орган органу місцевого самоврядування, і предметом розгляду справи є рішення Одеської міської ради, то дана справа в зазначеній частині не підсудна Одеському окружному адміністративному суду та підлягає поверненню позивачеві.
Разом з тим, суд вважає необхідним звернути увагу Позивача на те, що відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно зі ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Частиною 3 ст. 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність до правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 7 цього ж Закону Кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 року зазначено, що ч. 2 ст. 124 Конституції України передбачає право на захист судом прав юридичних та фізичних осіб, встановлює юридичні гарантії його реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-яким, не забороненим законом способом. Кожна особа має право вільно обрати не заборонений законом спосіб захисту прав, у тому числі і судовий захист. Суб'єкти правовідносин мають право на звернення до суду для захисту своїх прав та інтересів. Право на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
В силу викладеного суд вважає необхідним роз'яснити Позивачу його право звернутися з позовними вимогами до відповідачів - Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення Одеської міської ради № 2931-У від 10.07.2008 року до відповідного місцевого суду загальної юрисдикції, вибраному позивачем згідно зі ст. 19 КАС України, оформивши позовну заяву відповідно до ст. 106 КАС України.
Щодо решти позовних вимог, суд зазначає наступне.
Як вбачається із наданих Позивачем документів, 05.11.2012 року Позивач звернулась до Головного управління Держземагентства в Одеській області із заявою про внесення до автоматизованої системи Державний земельний кадастр зміни щодо земельної ділянки, що знаходиться у АДРЕСА_1 згідно до рішення Київського районного суду від 16.12.2010 року. 07.12.2012 року Головним управління Держземагентства в Одеській області надано відповідь щодо неможливості внесення змін до чергового кадастрового плану м. Одеси та АС ДЗК у зв'язку з відсутністю підстав для внесення змін.
10 січня 2013 року Позивач звернулась до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради із заявою щодо виправлення помилки, яка призвела до неможливості отримання кадастрового номеру.
Відтак, станом на момент звернення до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради Позивачу було відомо про відмову Головного управління Держземагентства в Одеській області від 07.12.2012 року у внесенні змін. Проте, Позивач звернулась до адміністративного суду з позовними вимогами до Відповідача - Головного управління Держземагентства в Одеській області про скасування внесення до автоматизованої системи Державний земельний кадастр інформації за № 5110136900:26:021:0123 щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 площею 909,53 кв.м, яка належить ОСОБА_3 та внесення зміни до автоматизованої системи Державний земельний кадастр лише 25.09.2013 року (з моменту, коле Позивач дізналась або повинна була дізнатись про порушення прав, свобод чи інтересів сплинуло більше 9-ти місяців).
Частиною 2 ст. 99 КАС України, передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Поважними, за змістом даної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки - засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.
Згідно ч. 2 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Позивачем у позовній заяві не зазначено ніяких поважних, об'єктивних причин пропуску строку звернення до суду з вказаним позовом, з обґрунтованим клопотанням щодо поновлення строку звернення до суду не звернувся, та жодних пояснень та доказів, які б вказували на існування об'єктивних та незалежних від волі позивача обставин, що зумовили пропуск ним строку звернення до суду надано не було.
Таким чином, позивачем не зазначено обґрунтованих підстав та не надано належних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду, у зв'язку з чим суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду поважними.
При таких обставинах адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про скасування внесення до автоматизованої системи Державний земельний кадастр інформації за № 5110136900:26:021:0123 щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 площею 909,53 кв.м, яка належить ОСОБА_3 та внесення зміни до автоматизованої системи Державний земельний кадастр щодо земельної ділянки, що знаходиться у АДРЕСА_1 згідно до рішення Київського районного суду від 16.12.2010 року до Головного управління Держземагентства в Одеській області, слід залишити без розгляду, як поданий після закінчення строків, установлених законом, для звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 18, 22, 99, 100, 107, 108, 160, 165 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Головного управління Держземагентства в Одеській області, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_3 в частині позовних вимог про визнання недійсним та скасування рішення Одеської міської ради № 2931-У від 10.07.2008 року - повернути позивачеві, роз'яснивши, що для вирішення цього спору він має право звернутися до місцевого загального суду, як адміністративного.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Головного управління Держземагентства в Одеській області, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_3 в частині позовних вимог про скасування внесення до автоматизованої системи Державний земельний кадастр інформації за № 5110136900:26:021:0123 щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 площею 909,53 кв.м, яка належить ОСОБА_3 та внесення зміни до автоматизованої системи Державний земельний кадастр щодо земельної ділянки, що знаходиться у АДРЕСА_1 згідно до рішення Київського районного суду від 16.12.2010 року до Головного управління Держземагентства в Одеській області - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеській окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Стеценко О.О.