Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2013 р. Справа №805/13247/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:00год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мальцевої Н.Г.,
при секретарі Бікшиєвої О.М.,
за участю
представника позивача не з’явився,
представника відповідача не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 83052, місто Донецьк вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17,
позовну заяву Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, м.Донецьк
до Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Донбас”, м.Донецьк
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Донбас” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом припинення видобутку вугілля в 3 східній лаві пл.L1.
23.09.2013 року позивачем до канцелярії суду подано заяву про уточнення позовних вимог, згідно з якою просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з видобутку вугілля в 3 східній лаві пл.L1 (а.с.26).
Відповідно до ст.51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову.
Таким чином, суд розглядає справу з урахуванням змін.
В судове засідання позивач не з’яяявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
23.09.2013 року до канцелярії суду надійшла заява відповідача, згідно з якою, просить справу розглянути без участі представника, вказує, що порушення, зазначені в приписі позивача №025П-2/287 від 11.09.2013 р на даний час не усунені (а.с.27).
Враховуючи наведене, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Донбас” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з видобутку вугілля в 3 східній лаві пл.L1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невідповідність дій відповідача діючому законодавству України, а саме на те, що під час перевірки Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Донбас” виявлено 14 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких всі порушення створюють загрозу життю та здоров’ю людей, внаслідок чого, на думку позивача, є підстави для зупинення робіт з видобутку вугілля в 3 східній лаві пл.L1.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 статті 38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Позивач – Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області діє на підставі Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області затвердженого наказом Держгірпромнагляду від 02.12.2011 року №186-к.
За приписом пункту 4 вказаного Положення територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:
будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;
видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;
застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;
проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п.2 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
При цьому, згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826, загроза життю та здоров’ю працівників – виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Судом встановлено, що позивач є територіальним органом Держгірпромнагляд України, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Тобто, позивач є саме тим органом до компетенції якого входить нагляд (контроль) у сфері охорони праці.
22.08.2013р Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області видано наказ №18 “Про проведення позапланової перевірки” на виконання Закону України «Про основні направлення державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» (а.с.8).
На підставі зазначеного наказу видано направлення б/н від 22.08.2013 року на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини на ВП «Щєгловська Глибока» ПАТ “Шахтоуправління “Донбас” за адресою: м.Макіївка, вул.Тичини, 1 (а.с.9).
11.09.2013 року за результатами вказаної вище перевірки складено акт №025П-2/287, згідно з яким зазначено, що в ході проведеної перевірки посадовими особами були виявлені 14 порушень ст.ст.13, 14 Закону України “Про охорону праці” з яких, всі порушеня створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
“1. Біля натяжної станції стрічкового конвеєра 1 Л80 №1,2 східного конвеєрного штреку пл.L1, відсутній датчик стрічки. Порушення 1.6.VII НПАОП 10.0-1.01-10.
2. На пересипці гірської маси з стрічкового конвеєра 1 Л80 №2 на стрічковий конвеєр №1 не справне пилопригнітання. Порушення 4.7.VI НПАОП 10.0-1.01-10.
3.Біля лебідки ЛВ-25, встановленій на ПК6, 2 східного штреку пл.L1, відсутній Журнал огляду. Порушення 1.10.VIШ. НПАОП 10.0-1.01-10.
4.На сполученні 2 східного конвеєрного штреку пл. L 1 з 3 східною лавою пл. L 1 не обтягнуті замкові з’єднання на чотирьох рамах аркового кріплення. Порушення 2.6.V. НПАОП 10.0-1.01-10.
5. Протягом стрічкового конвеєра 1 Л80 №4 по 2 східному конвеєрному штреку пл. L 1 стрічка тре о рами аркового кріплення. Порушення 6.6.VII. НПАОП 10.0-1.01-10.
6.На комбайні УКД-200 не справне зрошення пилу. Порушення 4.7.VІ. НПАОП 10.0-1.01-10.
7.На секціях ДМ №118-124 маються вивали порід покрівлі висотою до 1,0 м не викладені кліті. Порушення 1.4.V. НПАОП 10.0-1.01-10.
8.У нижній ніші лави лобове органне кріплення встановлено не за паспортом, відстань між стійками 0,2-0,3 м. Порушення 1.4.V. НПАОП 10.0-1.01-10.
9.Балки посилюючого кріплення відстають від вибою 3 східного конвеєрного штреку пл. L 1 на 8 метрів. Порушення 1.4.V. НПАОП 10.0-1.01-10.
10.Пожежно-зрощувальний трубопровід відстає від вибою 3 східного конвеєрного штреку пл. L 1 на 52 метри. Порушення 3.1.ІХ. НПАОП 10.0-1.01-10.
11.На відстані 30 метрів від лави прохід по 3 східному конвеєрному штреку пл. L 1 захаращений великими шматками породи. Порушення 9.3.V. НПАОП 10.0-1.01-10.
12.На розподільчому пункті лави відсутнє викопіювання з «Паспорту виїмкової дільниці…». Порушення 10.1.ІV. НПАОП 10.0-1.01-10.
13.На ПК 21, 3 східного конвеєрного штреку пл. L 1 порушена затяжка покрівлі, маються навислі шматки гірської маси. Порушення 2.6.V. НПАОП 10.0-1.01-10.
14.На натяжній станції стрічкового конвеєра 1 Л80 №1, 3 східного конвеєрного штреку пл. L 1, датчик сходу стрічки знаходиться поза зоною дії стрічки. Порушення 1.6.VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10”.
Відповідно до статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” №877-VI (107-17) від 28.12.2007 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Тобто, зазначена норма встановлює умови, необхідні для звернення Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області з позовом до суду, а саме: за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Приймаючи до уваги ті обставини, що на підприємстві відповідача існують і досі не усунені порушення Закону України «Про охорону праці», які були виявлені позивачем при проведенні планової перевірки, що підтверджено відповідачем (а.с.27) та призводить до існування загрози життю та здоров’ю людей, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, м.Донецьк підлягають задоволенню.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.08.2013р про відкриття скороченого провадження у справі суд задовольнив клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі.
Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги ті обставини, що на момент звернення до адміністративного суду позивачем не здійснено оплату судового збору, суд покладає обов’язок сплатити судовий збір на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 – 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Донбас” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з видобутку вугілля в 3 східній лаві пл.L1 задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Донбас”, м.Донецьк, розташованого за адресою: 83059, м.Донецьк, вул.Горностаївська, шляхом зупинення робіт з видобутку вугілля в 3 східній лаві пл.L1 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління “Донбас” (ЄДРПОУ 00174668, розташованого за адресою: 83059, м.Донецьк, вул.Горностаївська) судові витрати в сумі 34 (тридцять чотири) грн. 41 (сорок одна) коп. на користь державного бюджету Калінінського р-ну м.Донецьк, р/р 31217206784005, Банк отримувача: ГУДКУ у Донецькій області, МФО банку: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 38034015, призначення платежу: Судовий збір за позовом (найменування позивача), Донецький окружний адміністративний суд, Код 35099148.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Мальцева Н.Г.