Справа № 212/6016/13-а
6-а/212/158/13
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2013 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу, в складі
головуючого судді : Т.І. Тимошенко
при секретарі : І.О. Мариненко
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Кривого Рогу заяву ОСОБА_2 про зміну способу та порядку виконання судового рішення,-
В С Т А Н О В И В;
Постановою Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу від 07 грудня 2010 року було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій відповідача незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату простроченої додаткової пенсії, стягнення компенсації втрати частини доходів, моральної шкоди та визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривої Рогу Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку нарахування та виплати ОСОБА_2 додаткової пенсії як особі, яка віднесена до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірах, менших ніж передбачено ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 з 09 липня 2007 року по 07 грудня 2010 року додаткову пенсію у розмірах, передбачених ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ст. 28 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум у цей період, до виникнення права на перерахунок В іншій частині позовних вимог про стягнення компенсації, моральної шкоди відмовлено.
Постановою апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області від 17 травня 2012 року вищезазначену постанову Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу скасовано та постановлено нову постанову якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, та визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу щодо нездійснення перерахунку і виплати додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до частини 1 статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року з урахуванням виплачених сум. В решті позову відмовлено.
12 липня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до Жовтневого районного суду із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення в якій зазначив що, на виконання вказаної постанови йому був виданий виконавчий лист № 2а-1476/10 Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом 28 вересня 2012 року, який був пред'явлений до примусового виконання.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 21 листопада 2012 року було повернено стжгувачеві виконавчий документ: виконавчий лист № 2а-1476/10 виданий 28 вересня 2012 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про зшгадьиообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 та 22.05.2008 по 22.07.2011 з урахуванням виплачений сум, на підставі п.9 ч.І ст. 47, ст.50 Закону України «Про виконавче провадження.
Пунктом 9 частиною 1 статті 47 Закону встановлено, що виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 26 лютого 2013 року відмовлено у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-1476/10 виданий Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом, на підставі п.4 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження». Відповідно до п.4 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» Державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: 4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення. Постановою йому було роз'яснено про необхідність пред'явлення виконавчого листа до виконання до Державної казначейської служби України.
Він звернувся до Державної казначейської служби України з заявою про виконання судового рішення - виконавчого листа Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року по справі № 2а-1476/10 (направив поштою цінним листом з описом з повідомленням про вручення). Але відповіддю від 08.04.2013 року від 5-13/3404-8510 йому було роз'яснено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна здійснюється органами виконавчої служби. Та «зважаючи на те, що до майна належать також кошти, у Казначейства відсутні правові підстави для виконання рішень суду зобов'язального характеру.» На підставі викладеного йому повернено оригінал виконавчого листа Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2012 року по справі № 2а-1476/10 з доданими документами для спрямування до відповідного органу виконавчої служби. Ним були оскаржені дії Державної казначейської служби України, але Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Державної казначейської служби України «Про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії».
Тому 18 червня 2013 року він повторно звернувся до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області з заявою про примусове виконання, але постановою від 21 червня 2013 року йому повторно відмовлено у відкритті виконавчого провадження (відмовлено в прийнятті до провадження виконавчого документа) з примусового виконання виконавчого листа № 2а-1476/10 виданого 28 вересня 2012 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом на підставі п 4 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження». Постановою знову було роз'яснено про необхідність пред'явлення виконавчого листа до виконання до Державної казначейської служби України.
Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 № 846/12/13-13 роз'яснено наступне. «У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про гаранта держави щодо виконання судових рішень" виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами.
Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
На підставі постанов державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 21, листопада 2012 року, 26 лютого 2013 року, 21 червня 2013 року йому стало відомо про те, що згідно повідомлення Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу від 20 листопада 2012 року № 13851/10-33 на користь стягувача здійснено перерахунок пенсії та визначена надбавка у розмірі 4160 гривень 16 копійок однак, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування виплата надбавки не була здійснена.
Відповіддю від 03 червня 2013 року № 7263/06/23, до якої додається довідка про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії №3379 від 03 червня 2013 року, також підтверджується проведення перерахунку пенсії у розмірі 4160 гривень 16 копійок, зазначивши, що виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України. Але коштів на теперішній час у державному бюджеті не передбачено і чи взагалі будуть проведені такі виплати не відомо.
Тому ОСОБА_2 просить суд змінити спосіб та порядок виконання судового рішення по справі № 2а-1476/10, а саме виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2012 року по справі № 2а-1476/10 здійснити шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району міста Кривого Рогу Дніпропетровської області (юридична адреса: індекс 50096, місто Кривий Ріг, вулиця Ватутіна, 37в, код ЄДРПОУ - 24450506) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 4160 гривень 16 копійок та пред'явлення виконавчого документа до Державної казначейської служби України у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.
Представник Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Ніколаенко М.Є., в судовому засіданні в задоволенні вимог ОСОБА_2, просив суд відмовити у повному обсязі з наступних підстав: У своїй заяві позивач не зазначає фактів, які вказують на порушення його особистих прав, свобод та інтересів безпосередньо Пенсійним фондом України або Державною казначейською службою України. Спірні правовідносини між: позивачем та Державною казначейською службою України бо Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області відсутні.
ОСОБА_2 фактично вказує на необхідність зобов'язання державної казначейської служби України стягнути кошти з управління на підставі виконавчого листа Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року по справі № 2а-1476/10.
Вказуючи на виключну можливість Державної казначейської служби України здійснити фінансування виплати пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотиви та обґрунтування встановлення такого обов'язку саме Державній казначейській службі України не надані.
Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законно сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2013 року № 267 «Про внесення змін до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» - внести зміни до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, а саме пункт 25 постанови КМУ від 03 серпня 2011 року № 845 доповнити абзацом такого змісту: «У разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому пункти 24-34 цього порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми». Пункт 33 постанови КМУ від 03 серпня 2011 року № 845 викласти в такій редакції: «Уразі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у п. б цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 п. 1 47 цього порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.».
Статтею 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України у 2010 - 2011рр. реалізував бюджетні програму «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду на 2010 - 2011 рр. були виділені бюджетні асигнування. Слід зазначити, що Пенсійний фонд України, управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, Державна казначейська служба не являються головними розпорядниками коштів за цією програмою у поточному році
Право на соціальний захист громадян України проголошене у статті 46 Конституції. України. Розмір видатків з Державного бюджету України на соціальний захист встановлений законами про Державний бюджет України на відповідний рік. Частина друга ст. 95 Конституції України містить імперативну норму щодо видатків і встановлює, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків, які не можуть визначатися іншими нормативно - правовими актами. Крім того покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2012 року по справі № 2а-1476/2010, виконані управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в повному обсязі в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень,- покладених на управління Фонду. Виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Згідно цього вбачається, що відсутні всі необхідні умови для зміни способу та порядку виконання судового рішення.
В судовому засіданні встановлено що інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 № 846/12/13-13 роз'яснено наступне. «У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про гаранта держави щодо виконання судових рішень" виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами.
Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.»
Згідно повідомлення Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу від 20 листопада 2012 року № 13851/10-33 на користь стягувача здійснено перерахунок пенсії та визначена надбавка у розмірі 4160 гривень 16 копійок. Однак, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування виплата надбавки не була здійснена.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає що з метою забезпечення прав та законних інтересів стягувача, що спосіб та порядок виконання судового рішення по справі №2а-1476/2010 має бути змінено, а саме виконання зазначеного рішення суду здійснити шляхом стягнення на користь ОСОБА_2 4160 гривень 16 копійок та пред'явлення виконавчого документа до Державної казначейської служби України у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.
Керуючись, Конституцією України, Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 № 846/12/13-13, ст. 2 Закону України «Про гаранта держави щодо виконання судових рішень», ст. 263 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В ;
Змінити спосіб та порядок виконання судового рішення по справі № 2а-1476/10, а саме виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2012 року по справі № 2а-1476/10 здійснити шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району міста Кривого Рогу Дніпропетровської області (юридична адреса: індекс 50096, місто Кривий Ріг, вулиця Ватутіна, 37в, код ЄДРПОУ - 24450506) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 4160,16 грн. (чотири тисячі сто шістдесят гривень шістнадцять копійок) та пред'явлення виконавчого документа до Державної казначейської служби України у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення, а у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали в Апеляційний адміністративний суд Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу.
Суддя Т.І. Тимошенко