ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
16 вересня 2013 р. 15:24 Справа №801/6626/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Захаровій М.В.,
за участю представника позивача - Міхайлик Л.М.,
представник відповідача - Мустафаєвої Е.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель"
до Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
про скасування рішення
Суть спору: ТОВ "КД "Коктебель" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим про визнання протиправним та скасування рішення №164 від 28.05.13 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 4930,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані відсутністю правових підстав для прийняття спірного рішення за результатом проведеного заходу контролю.
Представник позивача у судовому засіданні на позовних вимогах наполягав, з підстав викладених у позовної заяві.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечує та вважає їх такими, що задоволенню не підлягають з підстав, наведених у письмових запереченнях.
Розглянув матеріали справи, дослідив зібрані докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 36517196, зареєстрованою виконавчим комітетом Феодосійської міської ради 14.80.2009р. року за адресою місцезнаходження: 98112, АР Крим, м. Феодосія, бульвар Старшинова, 8-а.
На час виникнення спірних правовідносин мав ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями за місцем торгівлі: АР Крим, м. Феодосія, смт. Щебетовка, вул. Леніна, б.29.
12.04.13 Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим був складений протокол № 878 за порушення законодавства про рекламу, яким було зафіксовано, що в м. Феодосії, смт. Щебетовка, буд. 29 на території магазину з кафетерієм «№1» розміщена реклама алкогольних напоїв, реклама знаку для товарів та послуг, інших об'єктів інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої з інформацією направленою на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами до товару. з зображенням торгової марки, яка виробляє алкогольні напої ТМ «Коктебель» .
В протоколі зазначено, що у змісті цієї реклами алкогольної продукції повинен бути текст застережливий написи про шкоду алкоголю при надмірному вживанні розміром не менше 15% від загальної площі реклами-який відсутній, що також є ознакою порушення ч.7 ст. 22 Закону України "Про рекламу». Реклама розповсюджена з ознаками порушення ч.8 ст.22 цього Закону, так як рекламодавці алкогольних напоїв зобов'язані направляти на виробництво та розповсюдження соціальної реклами не менш 5% коштів, витрачених ними на розповсюдження реклами алкогольних напоїв у межах України.
Вимогою про надання інформації від 12.04.13 відповідач звернувся до позивача з проханням надати інформацію у вигляді засвідчених копій: документально підтверджену інформацію щодо вартості розповсюдженої реклами відповідно до п. 5 ст. 27 Закону України «Про рекламу», або пояснення з вказівкою причин неможливості надати таку інформацію; свідоцтва про державну реєстрацію та про сплату податку, дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, видане органами місцевого самоврядування; договір на виготовлення та/або розміщення реклами, узгоджений макет даного зображення; пояснення по факту даного порушення та інформацію щодо усунення порушень до 10.05.13.
Дана вимога отримана позивачем про що свідчить поштове повідомлення отримане підприємством 15.04.13 (а.с.29).
Рішення про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу на підставі протоколу № 878 від 12.04.13 було прийнято відповідачем 03.12.2012 р.
Згідно з протоколом №21 засідання відповідача по справі щодо порушення законодавства про рекламу від 28.05.13, вирішено накласти на позивача штрафні санкції за ненадання інформації стосовно вартості розповсюдженої реклами в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.) та як на розповсюджувача, який поширював рекламу самостійно та винного в недотриманні встановлених Законом вимог порядку розповсюджування реклами, у зв'язку з неможливістю встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України "Про рекламу" в розмірі 190 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3230 грн.).
28.05.13 Інспекцією прийнято рішення №164 про накладення штрафу на ТОВ «КД «Коктебель» за порушення законодавства про рекламу.
Так, відповідно до Постанови КМ України від 26.05.2004р. №693 "Про порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", на позивача за порушення вимог ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", у зв'язку з ненаданням інформації щодо вартості розповсюдженої реклами спеціально уповноваженому територіальному органу виконавчої влади в сфері захисту прав споживачів, необхідної для здійснення передбачених Законом України "Про рекламу", повноважень - в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.), відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" на позивача, як на розповсюджувача, що поширював рекламу самостійно і винного в недотриманні встановлених законом вимог порядку розміщення реклами, у зв'язку з неможливістю встановлення вартості розповсюдженої реклами з порушеннями вимог Закону України "Про рекламу", до позивача був застосований штраф в розмірі 190 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3230 грн.). Загальний розмір штрафу дорівнює 4930 грн.
Прийняття цього рішення відповідачем і стало підставою для звернення позивача до суду.
Вирішуючи позов, суд дійшов наступних висновків.
Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, врегульовані Законом України "Про рекламу".
Згідно зі ст.26 Закону України "Про рекламу" та Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011р. №206, Управління здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів.
Контроль за дотриманням законодавства про рекламу та накладення штрафів здійснюється відповідно до "Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", затвердженого Постановою Кабінет) Міністрів України від 26.05.04 року №693 (надалі - Порядок).
Цей Порядок регулює питання накладання уповноваженими особами Держспоживстандарту і його територіальних органів в Автономнім Республіці Крим, областях штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу.
Згідно з пунктом 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспоживстандарту і його територіальних органів.
Згідно з пунктом 10 Порядку протокол про порушення законодавства про рекламу подається територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
Згідно з ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу" на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.
Пунктами 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживстандарт і його територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду приймається рішення.
Так, відповідно до ч.6 ст.27 Закону України "Про рекламу" за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 7 цієї ж статті передбачено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про рекламу" реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Так, посадовими особами Інспекції встановлена наявність в магазині з кафе «№1» в м. Феодосія, смт. Щебетовка, вул. Леніна б.29, де здійснює господарську діяльність ТОВ «КД «Коктебель», інформації з зображенням виробника алкогольної продукції ТМ «Коктебель» (він «Каберне» та «Мадера» на монетниці, пакету з рекламою ТМ «Коктебель» та рекламою усієї продукції ТМ «Коктебель»), направленої на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами до товару.
Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України "Про рекламу" реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: на радіо та телебаченні з 6 до 23 години; на перших і останніх сторінках газет, на обкладинках журналів та інших видань, в усіх виданнях для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих видань; в усіх друкованих засобах масової інформації (крім спеціалізованих видань); засобами внутрішньої реклами; за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів алкогольних напоїв); на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену; засобами зовнішньої реклами.
Крім того, положення ч.7 даної статті передбачають, що реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим. Текст попередження в рекламі в друкованих засобах масової інформації має розміщуватися горизонтально, внизу рекламного зображення.
Суд встановив, що зафіксоване відповідачем у місці здійснення господарської діяльності ТОВ «КД Коктебель» використання у магазині з продажу алкогольних напоїв монетниці з зображенням та надпису продукції ТМ «Коктебель».
Зазначене порушення зафіксоване відповідачем шляхом складня відповідного протоколу №878 від 12.04.13 в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу в м. Феодосії смт. Щебетовка, що не суперечить вимогами діючого законодавства.
Вимогою про надання інформації від 12.04.13 позивачу було надано строк до 10.05.13 для надання інформації стосовно розповсюдженої реклами відповідно до п. 5 ст. 27 Закону України «Про рекламу», або пояснення з вказівкою причин неможливості надати таку інформацію, проте зазначена вимога останнім виконана не була.
На підставі зазначеного протоколу 28.05.13 було прийнято рішення №164 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, відповідно до якого до відповідача були застосовані штрафні санкції у розмірі 4930 грн.
Суд зауважує, що на виконання своїх повноважень відповідач здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу. Контроль полягає у виявленні і фіксації ознак порушення законодавства про рекламу, які безпосередньо направлені та впливають на споживача реклами.
З моменту фіксації ознак порушення здійснюються певні дії (запити, приписи) спрямовані на підтвердження виявлених ознак порушень, отримання необхідної інформації для встановлення суб'єктів господарювання, які допустили порушення.
Такі дії регламентуються також Постановою КМ України від 26.05.04р. №693 "Про затвердження порядку накладання штрафів за порушення законодавства про рекламу".
Оглянуті у суді фотографії, які зроблено за місцем знаходження позивача, що у сукупності з матеріалами наданими Інспекцією свідчить про використання підприємством у господарській діяльності (монетниці) та плакату з продукцією ТМ «Коктебель» з ознаками реклами, оскільки зафіксована на них інформація про марку виробника алкогольних напоїв, направлена саме на споживачів реклами - невизначено коло осіб, та розповсюджувалася з метою залучення нових клієнтів або з метою стимуляції існуючих до придбання товарів (послуг) позивача.
Отже, доводи позивача стосовно не використання рекламних засобів (монетниці) та плакату з рекламою продукції ТМ «Коктебель», не знайшли підтвердження у суді.
Таким чином, суд дійшов висновку, що виходячи з наведених норм законодавства та встановлених обставинах у справі, відповідач при проведенні перевірки та прийнятті спірного рішення щодо виявленого порушення законодавства про рекламу у частині використання монетниці та плакату позивачем з рекламою продукції ТМ «Коктебель», діяв відповідно до наданих йому повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, суд не може погодитися з висновками відповідача про виявленні порушення позивачем законодавства про рекламу в частині використання пакетів з надписом ТМ «Коктебель» з ознаками реклами цієї продукції.
Так, з протоколу №878 від 12.04.13 слідує, що позивач на території магазину з кафетерієм «№1» у м. Феодосія, смт. Щебетовка, вул. Леніна б.29 використовував як рекламу продукції ТМ «Коктебель» - пакети, що є порушенням ч.7 ст.22 Закону України «Про рекламу».
З наданих до суду макетів пакетної продукції та самих пакетів, які використовувалися позивачем під час проведення контролю Інспекцією, вбачається розміщення у центрі зображення арки перед в'їздом до смт. Коктебель з надписом «Коктебель».
З положень ст.1 Закону вбачається, що знаками реклами є будь-яка інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб, з ціллю сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
З вказаних доказів, не можливо встановити, яке смислове навантаження несе пакет з надписом «Коктебель», чи назву населеного пункту, чи найменування торгової марки позивача. Даний факт був прийнятий Інспекцією виключно, як рекламний засіб від позивача. Суд, у цьому випадку не може погодитися з висновком відповідача щодо наявного порушення законодавства про рекламу, який не знайшов підтвердження під час розгляду справи судом.
Однак, враховуючи викладені висновки про підтвердження факту порушення ТОВ «КД «Коктебель» законодавства про рекламу, а також оскільки позивачем не спростовано факт порушення ним вимог ч.2 ст. 22 та ч.7 ст.22 Закону України "Про рекламу", зафіксовані в протоколі №878 від 12.04.13 у частині здійснення реклами продукції ТМ «Коктебель», тому відповідачем на законних підставах застосовано фінансові санкції у розмірі 4930 грн., а відтак відсутні підстави для скасування рішення №164 від 28.05.13.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ТОВ «КД «Коктебель» задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 94 КАС України, якщо суд відмовив у задоволенні позову, судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 16.09.13. У повному обсязі постанову складено та підписано 20.09.13.
Керуючись ст.ст.69-71, 94,160-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.