Постанова № 33805334, 25.09.2013, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.09.2013
Номер справи
912/478/13
Номер документу
33805334
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.09.2013 року Справа № 912/478/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: Головуючого Прокопенко А.Є. -доповідач,

суддів: Дмитренко А.К., Крутовських В.І.

При секретарі судового засідання Турбуєвої А.О.

За участю представників сторін:

від позивача: Мельник О.М. представник, довіреність №5 від 09.07.13;

від відповідача: Житник В.П. представник, довіреність №8 від 28.03.13;

розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" на рішення господарського суду Кіровоградської області від 27.05.2013р. у справі №912/478/13

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі";

до Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;

про визнання недійсними пунктів 2-4 рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.02.13 № 21 у справі № 52-ВДР/06-12.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 27.05.2013р. у справі №912/478/13 (суддя Болгар Н.В.) товариству з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" відмовлено у задоволенні позову до Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсними пунктів 2-4 рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.02.13 № 21 у справі №52-ВДР/06-12.

Не погодившись з зазначеним рішенням, товариство з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування та недоведеність всіх обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених в рішенні, обставинам справи

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить рішення господарського суду Кіровоградської області залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на необґрунтованість доводів скаржника.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, апеляційний господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" звернулось до господарського суду з позовною заявою про визнання недійсними пунктів 2-4 рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.02.13 №21 у справі № 52-ВДР/06-12 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".

Оспорюваними пунктами Рішення визнані дії товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі", що полягають у нарахуванні плати за послуги централізованого опалення в розмірі 100 відсотків вартості споживачам, які від'єдналися від мереж централізованого опалення та не отримували ці послуги в повному обсязі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою ст. 13, ч. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування багатоквартирних будинків, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, і яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку; на підставі абзацу другого ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене п. 2 Рішення, накладено на товариство штраф у розмірі 68 000 грн.; зобов'язано товариство припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначене п. 2 Рішення, про що повідомити територіальне відділення у двомісячний строк.

При розгляді справи господарським судом встановлене наступне.

Відповідно до Рішення, основною метою створення товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" є забезпечення тепловою енергією населення та інших споживачів м. Долинська; рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради від 19.09.07 № 306 товариство визначено виконавцем послуг з теплопостачання в м. Долинська; товариство укладає з мешканцями, що проживають у багатоквартирних житлових будинках, договори про надання послуг з централізованого опалення (ЦО), в яких відсутні умови відповідальності споживачів за самовільне від'єднання від мереж централізованого опалення у вигляді відповідних штрафних санкцій, та умови, які б передбачали подальшу оплату у розмірі 100 процентів послуг, надання яких припинилося.

Рішенням визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" у 2008-2012 роках займало монопольне (домінуюче) становище на товарному ринку "надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування багатоквартирних будинків" в територіальних межах м. Долинська (в межах території, на якій розташовані діючі мережі) з часткою 100 відсотків; становище товариства на цьому ринку є сталим і не змінилося у 2013 році. Рішення адміністративної колегії в цій частини товариством не оспорюється.

Порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою ст. 13, ч. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", полягає у зловживанні монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення, у тому числі місць загального користування багатоквартирних будинків, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, і яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.

Рішення адміністративної колегії обґрунтовано тим, що:

- починаючи з 2008 р. у м. Долинська склалася ситуація, коли через тривалу відсутність послуг з гарячого водопостачання, низьку якість послуг централізованого опалення споживачі почали масово від'єднуватися від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення у багатоквартирних будинках і влаштовувати джерело індивідуального опалення;

- індивідуальне опалення без відповідного дозволу міжвідомчої комісії протягом 2008-2011 р.р. влаштували 590 споживачів (за даними товариства);

- товариство було обізнано про відокремлення споживачів від мереж ЦО і фактичну неможливість отримання ними послуги з централізованого опалення у повному обсязі, оскільки разом із представниками балансоутримувача "Координаційний центр по обслуговуванню населення" склало 359 актів про самовільне відключення споживачів від мереж централізованого опалення квартир; від'єднуючись від мереж ЦО споживачі письмово повідомляли про це товариство та неодноразово просили закрити їхні особові рахунки і припинити нарахування плати за послуги, і при цьому більшість споживачів одночасно звернулись із заявами про розірвання договорів на послуги централізованого опалення. Всього таких заяв та звернень товариством зареєстровано більше 1100. Будучи обізнаним про від'єднання споживачів від мереж централізованого опалення, товариство продовжувало здійснювати нарахування плати за послуги централізованого опалення всім споживачам, які від'єдналися від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення без відповідного дозволу міжвідомчої комісії у розмірі 100 процентів вартості таких послуг, які технічно отримуватися не могли;

За доводами територіального відділення Антимонопольного комітету України, з якими погодився і господарський суд, за умов існування значної конкуренції на ринку, товариство не могло б вимагати зі споживачів плату за послуги, які вони фактично не отримували, оскільки споживачі мали б можливість обирати іншого надавача таких послуг, а за умов відсутності конкуренції на ринку послуг, незважаючи на те, що мешканці квартир у багатоквартирних жилих будинках у м.Долинська, які від'єдналися від мереж централізованого теплопостачання (в тому числі й самовільно) не отримували послуги у повному обсязі, товариство мало можливість вимагати отримання коштів за послуги, які фактично не були отримані.

Колегія суддів не погоджується з висновком господарського суду про відмову в задоволенні позовних вимог, приймаючи до уваги наступне.

Згідно ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Зловживання монопольним (домінуючим) становищем є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

Статтею 1 Закону України "Про теплопостачання" встановлено, що ринок теплової енергії - сфера обороту теплової енергії як товару, на який є попит і пропозиція; теплопостачання теплової енергії - сфера діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам; система централізованого теплопостачання - сукупність джерел

теплової енергії потужністю понад 20 Гкал/год, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж; суб'єкти господарських відносин у сфері теплопостачання - фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування; теплопостачальна організація - суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії; споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

Порядок укладання та розірвання цивільних договорів регламентований нормами глави 53 Цивільного кодексу України, а господарських договорів - майново-господарських зобов'язань, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами, крім того, ст. ст. 181-188 Господарського кодексу України.

Відповідно до п. 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.05 № 630, послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

До часу розірвання договорів у встановленому законодавством порядку (добровільно або із зверненням до суду) права і обов'язки сторін не припиняються. Зокрема, не припиняється обов'язок споживача оплачувати послуги з централізованого постачання теплової енергії за укладеним та нерозірваним договором.

Питання відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (із змінами), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 № 4 (із змінами).

Згідно з пунктом 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання окремого житлового будинку при відмові споживачів від надання зазначених послуг.

Згідно з пунктом 2.2 зазначеного Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї.

Внесені до цього Порядку зміни згідно наказу Мінжитлокомунгоспу України від 06.11.2007р. №169 унеможливлюють відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і передбачають можливість відключення від цих послуг будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку.

Відносини зі споживачем комунальних послуг (в даному випадку послуги з централізованого опалення) згідно зі статтею 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» здійснюються виключно на договірних засадах: споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Оплата послуг з опалення розраховується на підставі Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення,

Пунктом 29 Правил передбачено, що споживач має право на зменшення розміру плати за опалення у разі надання послуг не в повному обсязі, відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання.

Крім того, відповідно до пунктів 24-26 зазначених Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

За таких обставин встановлення безпосередньо у будинках, багатоквартирних будинках або квартирах громадян автономного чи індивідуального опалення не є припиненням (розірванням, зміною) договору (договорів) про централізоване теплопостачання, тому що для такого припинення, розірвання (зміни) заінтересована сторона зобов'язана вчинити передбачені договором чи/або законом дії.

Оскільки взаємовідносини виконавця послуг та споживачів послуг з централізованого теплопостачання регулюються законом і договором, відключення споживача від мереж централізованого водопостачання без оформлення відповідних документів ще не є відмовою від одержання названих послуг. Тобто, оскільки послуга надається централізовано шляхом постачання теплової енергії до мереж, відключення окремих споживачів від мереж централізованого водопостачання без оформлення обов'язкових документів, які надають право на таке відключення (від'єднання), саме по собі ще не є підставою для постачальника послуг не надавати такому споживачеві рахунки для оплати послуг.

Від'єднання споживачів від мереж централізованого теплопостачання без оформлення передбачених законодавством документів та дозволу автоматично не тягне за собою відсутність у ТОВ "Долинські об'єднані мережі" права пред'являти мешканцям багатоквартирних будинків рахунки для оплати послуг з централізованого теплопостачання.

Таким чином, саме по собі відключення споживачів від мереж централізованого опалення не є відмовою від надання послуг на такому ринку до розірвання договору, укладеного щодо надання таких послуг.

Висновок Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про те, що за умов існування значної конкуренції на ринку ТОВ "Долинські теплові мережі " не могло б вимагати зі споживача плату за послугу, яку споживач фактично не отримував, оскільки споживач обрав би іншого продавця послуг, є безпідставним.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Ці обставини при винесенні оспорюваного рішення територіальним відділенням Антимонопольного комітету України не враховано.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що навіть за наявності вибору на ринку підприємств, які надають послуги з теплопостачання, споживачі повинні керуватися чинними на час надання послуг встановленими та затвердженими тарифами на теплопостачання та положеннями закону, які регулюють надання цих послуг, зокрема, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Приймаючи до уваги викладене, господарський суд прийшов до помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, рішення господарського суду за таких підстав підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Керуючись ст.ст. 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" м. Долинська Кіровоградської області задовольнити.

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 27.05.2013р. у справі №912/478/13 скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати недійсними пункти 2-4 рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.02.13 № 21 у справі № 52-ВДР/06-12 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".

Стягнути з Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі", м. Долинська Кіровоградської області 1147 грн. судового збору.

Стягнути з Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі", м. Долинська Кіровоградської області 573 грн. 50 коп. судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги.

Повернути з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Долинські об'єднані мережі" м. Долинська Кіровоградської області зайве сплачений судовий збір у сумі 573 грн. 50 коп., сплачений відповідно до платіжного доручення №2813 від 21.03.2013р., оригінал якого знаходиться в матеріалах справи, про що господарському суду винести відповідну ухвалу згідно вимог ст.7 Закону України «Про судовий збір».

Виконання постанови покласти на господарський суд Кіровоградської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.

Постанова складена 30.09.2013р.

Головуючий А.Є. Прокопенко

Суддя А.К. Дмитренко

Суддя В.І. Крутовських