Рішення № 33805125, 20.09.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
20.09.2013
Номер справи
921/925/13-г/13
Номер документу
33805125
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" вересня 2013 р.Справа № 921/925/13-г/13Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стопника С.Г.

Розглянув матеріали справи

за позовом Прокурора Шумського району, вул. Українська, 53, м. Шумськ, Тернопільська область, в інтересах держави в особі Шумської районної державної адміністрації, вул. Українська, 59, м. Шумськ, Шумський район, Тернопільська область

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про внесення змін до п.5 та п.9 Договору оренди землі, який зареєстровано за №040866000816 від 30 січня 2008 року.

За участю представників:

прокурора: Ковальчук О.Р., посвідчення № 001015 від 20.08.2012р.

позивача: не з'явився

відповідача: ОСОБА_2, довіреність №387 від 11.09.2013р.

Учасникам судового процесу роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

В судовому засіданні 20.09.2013р. відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть справи: Прокурор Шумського району в інтересах держави в особі Шумської районної державної адміністрації звернувся у господарський суд Тернопільської області з позовом до відповідача - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м.Шумськ, про внесення змін до п.5 та п.9 Договору оренди землі, який зареєстровано за №040866000816 від 30 січня 2008 року, а саме: шляхом викладення пункту 5 Договору у наступній редакції: "п.5 Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 161782,83 грн." та шляхом внесення змін до п.9 Договору в частині визначення розміру орендної плати за землю в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що складає 4853,49 грн. в рік.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, крім того долучив до матеріалів справи витяг із розрахунку про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки та копію розпорядження голови Шумської РДА від 31.03.2011р. №119 "Про приведення у відповідність до норм чинного законодавства розмірів орендної плати за надані в користування земельні ділянки водного фонду".

Представник позивача в судове засідання не з'явився, згідно направленої факсимільним зв'язком заяви (№7-7/02-1718 від 17.09.2013р.) позовні вимоги підтримує та просить суд розглянути справу без участі представника райдержадміністрації.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що також зазначив у поданому відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника відповідача, господарський суд встановив:

- між Шумською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди землі, який зареєстрований у Шумському реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.01.2008р. за №040866000816.

За умовами укладеного Договору оренди землі, Орендодавець відповідно до розпорядження Шумської райдержадміністрації №567 від 26.12.2007р. "Про укладення договору оренди земель водного фонду" надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для ведення рибного господарства, яка знаходиться в с. Сураж Шумського району, за межами населеного пункту (землі запасу за межами населеного пункту). Загальна площа орендованої земельної ділянки - 34,33 га, у тому числі: 31,006 га - площа водного дзеркала, 1,919 га - під гідроспорудами, 1,405 га - землі с/г призначення (пасовище).

Як зазначено у п.5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 132611,37 грн. (0,38 грн. за 1 кв.м).

Відповідно до п.8 Договору, останній укладено терміном на 25 років.

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 3% нормативної грошової оцінки землі, що становить 3978,34 грн. щорічно, щомісячно у розмірі 1/12 частини орендної плати, що становить 316,34 грн. до Державного бюджету, 15,19 грн. на відповідний бюджет Суразької сільської ради.

Розпорядженням голови Шумської районної державної адміністрації від 31.03.2011 року № 119 "Про приведення у відповідність до норм чинного законодавства розмірів орендної плати за надані в користування земельні ділянки водного фонду", прийнятим на виконання припису прокуратури району від 24.03.2011р. №780 про усунення порушень закону у сфері користування землями фонду на території району, відповідно до ст.ст.21,23 Закону України "Про оренду землі", ст.288 Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220 "Про затвердження Типового договору оренди землі", керуючись Земельним та Водним кодексами, визначено нові розміри орендної плати за оренду земельних ділянок водного фонду та вирішено внести відповідні доповнення до діючих договорів оренди земельних ділянок водного фонду.

Оскільки ФОП ОСОБА_1 не підписав доповнень до договору оренди землі, та у зв'язку із необхідністю приведення укладеного між сторонами договору у відповідність до вимог законодавства, зокрема Податкового кодексу України, Прокурор Шумського району звернувся із даним позовом в інтересах держави.

Суд, оцінивши відповідно до ст. 43 ГПК України подані докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Підпунктом 288.5.1. ст.288 Податкового кодексу України (який набрав чинності 01.01.2011р.) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12% нормативної грошової оцінки землі.

Встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати (постанова ВСУ від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012).

Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується, зокрема, при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з Витягом з розрахунку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.09.2013р. № 02-17/2128, що був наданий Відділом Держземагенства у Шумському районі Тернопільської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 343300,0 кв.м., яка знаходиться в користуванні ОСОБА_1 (з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки 3,200) у 2013 році становить 161782,83 грн.

Таким чином, розмір орендної плати в рік, який мав би бути прописаний в укладеному між сторонами Договорі оренди землі, з врахуванням нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки у 2013 році, має становити 4853,49 грн.

Проте, як стверджує прокурор, а також підтверджується представником відповідача в засіданні та у відзиві на позов, останній не погодився із новими розмірами орендної плати за надану в оренду земельну ділянку водного фонду, зазначеними у розпорядженні голови Шумської райдержадміністрації №119 від 31.03.2011р.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанова Верховного Суду України від 06.12.2010р. у справі №2-1/10068-2008).

В даному випадку у п.13 Договору сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається один раз в рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку (п.36 Договору).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що встановивши підстави для перегляду розміру орендної плати у договорі через зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, Шумська районна державна адміністрація вправі вимагати від орендаря приведення договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін, зокрема, шляхом звернення з позовною заявою до суду.

Таким чином, для приведення у відповідність вищезазначеного договору вимогам діючого законодавства, необхідно внести зміни до пункту 5 та п.9 договору, а саме в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 78, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до укладеного між Шумською районною державною адміністрацією (вул. Українська, 59, м. Шумськ, Шумський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04058261) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) договору оренди землі, який 30.01.2008р. зареєстровано у Шумському реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії Центру ДЗК за №040866000816, шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 161782,83 грн.".

3. Внести зміни до укладеного між Шумською районною державною адміністрацією (вул. Українська, 59, м. Шумськ, Шумський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04058261) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) договору оренди землі, який 30.01.2008р. зареєстровано у Шумському реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії Центру ДЗК за №040866000816, шляхом викладення п.9 договору у наступній редакції: "п.9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що складає 4853,49 грн. в рік".

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено та підписано "25" вересня 2013 року.

Суддя С.Г. Стопник