ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 вересня 2013 року Справа № 913/2187/13
Провадження №27/913/2187/13
За позовом Луганської міської ради, м.Луганськ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросоюз», м.Луганськ
про стягнення 144534 грн. 53 коп.
Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання Дрожанова О.В.
у засіданні брали участь:
від позивача: Кожухов А.Ю. - головний спеціаліст, довіреність № 01/03-31/5347/0/2-13 від 28.08.2013;
від відповідача: представник не прибув.
Суть спору: позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю в сумі 143878 грн. 60 коп. та пені в розмірі 655 грн. 93 коп. за договором оренди землі від 23.11.2005, державна реєстрація від 29.11.2005 № 040540200199.
Підставою свого позову позивач зазначив неналежне виконання відповідачем умов договору оренди землі щодо своєчасного внесення орендної плати.
В судовому засіданні 25.09.2013 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 9104702623661.
Як зазначено в п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог ч.1 ст.64 та ст.87 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом зазначеної ст.64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
В п.3.9.2 цієї ж постанови передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, станом на час розгляду справи.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідач позовні вимоги не оспорив, доказів сплати заборгованості не надав.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, який прибув у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області
В С Т А Н О В И В:
Між Луганською міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агросоюз» (орендар, відповідач) 23.11.2005 був укладений договір оренди землі, державна реєстрація від 29.11.2005 за № 040540200199, за умовами якого орендодавець на підставі рішення Луганської міської ради від 30.11.2004 № 27/238 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщені будівлі та споруди, яка знаходиться за адресою: вул.Краснодонська, 4-а (п.1 договору).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3793 га (п.2 договору).
Відповідно до п.5 договору на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 639989,10 грн.
Договір укладено до 30.11.2054. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.8 договору).
Згідно до п.9 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невід'ємною частиною).
Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.10 договору).
Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку, визначеному у п.9 договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди. Обчислення розмірів земельного податку визначається відповідно до фактичного функціонального використання та місця розташування земельної ділянки (п.11 договору).
В п.12 договору сторони дійшли згоди, що орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
На момент укладення розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складає - 15999,73 грн. (п.15 договору).
Земельна ділянка передається в оренду під розміщені будівлі та споруди (п.16 договору).
Цільове призначення земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони (п.17 договору).
Пункт 28.3 договору передбачає право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, а п.п.31.1-31.2 договору встановлюють, що орендар зобов'язаний для обчислення розміру річної орендної плати звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації договору оренди, а у подальшому звертатись щороку не пізніше місячного терміну, після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі до Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для отримання відповідної довідки та самостійно, на підставі вищевказаної довідки, обчислювати орендну плату.
Рішенням господарського суду Луганської області від 23.05.2013 по справі № 913/1195/13 були задоволені позовні вимоги прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросоюз» про внесення змін до вищевказаного договору оренди землі. Даним рішенням суду п.9 розділу «Орендна плата» викладено у новій редакції: « 9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3.».
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за період з 01.03.2010 по 31.05.2013 за ним утворилась заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 143878 грн. 60 коп., що стало підставою для звернення заявника до господарського суду Луганської області з даним позовом.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Згідно до ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Луганська міська рада, на підставі ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», стягує плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Згідно п.14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Пунктом 2 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Між сторонами укладений договір оренди земельної ділянки від 23.11.2005, зареєстрований 29.11.2005 за №040540200199. Розмір орендної плати, яку має сплачувати відповідач за цим договором, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки, яка є об'єктом даного договору.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм земельного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не в повному обсязі проводив оплату за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 143878,60 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п.14 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, з орендаря стягується пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.
Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Згідно п.4 ст.129 Податкового кодексу України, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
В п.5 цієї ж статті передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
У зв'язку з простроченням внесення орендної плати позивачем також заявлені вимоги по стягненню пені у сумі 655 грн. 93 коп. за період з 01.05.2010 по 31.10.2010.
Щодо цих вимог суд виходить з наступного.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 01.04.2009 порушено провадження у справі № 21/20б про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросоюз» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Постановою господарського суду Луганської області від 13.08.2013 у справі № 21/20б визнано боржника Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросоюз» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру до 13.08.2014.
Отже, на час розгляду даної справи відповідач знаходиться в процедурі банкрутства і щодо нього діє мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ч.4 ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції чинній на момент порушення провадження у справі про банкрутство) мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Пеня позивачем нарахована за період з 01.05.2010 по 31.10.2010, тобто в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, під час якого до боржника не застосовуються та не нараховуються штрафні санкції (пеня).
За таких обставин, у задоволенні вимог позивача про стягнення пені у сумі 655 грн. 93 коп. слід відмовити, у зв'язку з необґрунтованістю цих вимог.
Відповідно до приписів ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача слід задовольнити частково в сумі боргу 143878 грн. 60 коп., у задоволенні вимог в частині стягнення пені у сумі 655 грн. 93 коп. слід відмовити.
Судовий збір, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача пропорційно задоволеним вимогам.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 25.09.2013 оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросоюз», м.Луганськ, задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросоюз», м.Луганськ, вул.Краснодонська, б.4-а, код 31259990 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14. код 26070794 заборгованість з орендної плати за землю в сумі 143878 грн. 60 коп. з перерахуванням цих коштів на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району, банк: УДК у Луганській області, МФО: 804013, код 24046582, р/р 33214812700006, код платежу: 13050200, видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросоюз», м.Луганськ, вул.Краснодонська, б.4-а, код 31259990 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14. код 26070794 судовий збір у розмірі 2877 грн. 57 коп. на р/р 35413003410, МФО 804013, код 35079336, УДКС у м.Луганськ ГУДКСУ у Луганській області, видати наказ позивачу.
4. В задоволенні позовних вимог Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросоюз», м.Луганськ, про стягнення пені у розмірі 655 грн. 93 коп. відмовити.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 30.09.2013.
Суддя Т.В.Косенко