ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 вересня 2013 р. (14:50) Справа №801/5494/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П., за участю
представника позивача: Зоріна Андрія Євгенійовича;
представника позивача: Вилкова Анатолія Васильовича;
представника відповідача: Шиліна Віталія Сергійовича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Маіс Плюс"
до Головного управління Міністерства доходів в АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення
Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Приватного підприємства "Маіс Плюс" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в АРК про визнання протиправним та скасування рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби в АР Крим про застосування фінансових санкцій від 07.02.2013 р. за №010119/01101-21.
Позовні вимоги мотивовані тим, що фінансові санкції застосовані необґрунтовано, рішення про застосування фінансових санкцій від 07.02.2013 р. №010119/01101-21 прийнято за відсутності підстав для покладення на особу заходів адміністративного-господарської відповідальності.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.05.2013 року було відкрите провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалю Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.09.2013 року було замінено первісного відповідача - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в АРК його правонаступником - Головним управлінням Міністерства доходів в АР Крим.
Представники позивача в судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові, надали пояснення по суті спору.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що в ході проведення перевірки РУ ДСАТ ДПС України в АР Крим встановлений факт реалізації вина 200 г. Шардане ТОВ „Фотисаль" з тари 10 л. у пластиковий стаканчик для споживання на місці у магазині без статусу „громадського харчування", що підтверджено фіскальним чеком №0106 від 02.07.2012р., чим порушені вимоги ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» за №481/95-ВР від 19.12.1995р., та вимоги ст. 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених НКМУ №854 від 30.07.1996 р.
Відповідач зазначає, що відповідальність за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без статусу громадського харчування встановлена ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» за №481/95-ВР від 19.12.1995р. з застосуванням штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6 800, 00 грн.
На підставі цього відповідач просить суд у задоволенні адміністративного позову ПП „Маіс Плюс" відмовити повністю.
В обґрунтування правової позиції представник відповідача надав письмові заперечення на адміністративний позов.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Так, Приватне підприємство «Маіс-Плюс» є юридичною особою, зареєстрованою за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, Супутник-2, вул. Кленова 50, що підтверджується випискою з ЄДРПОУ серії ААВ №612303 та довідкою з ЄДРПОУ Відділу статистики у м. Євпаторії Головного управління статистики в АР Крим серії АБ №434857.
Позивач перебуває на податковому обліку у ДПІ м. Євпаторії, підтвердженням чому є довідка про взяття на облік платника податків від 13.02.2012 р. №73/29-045.
02.07.2012 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби в АР Крим було проведено виїзну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами магазину, який розташований за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, вул. Горького 5 г та знаходиться у користуванні Приватного підприємства «Маіс Плюс».
На підставі проведеної перевірки відповідачем складений Акт перевірки №23/21-01/38054508 від 02.07.2012 року із висновками про порушення позивачем приписів ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР.
Згідно викладеного в акті, перевіркою встановлений факт реалізації 200 грамів алкогольного напою - вина марки «Шардане» з тари 10 літрів у пластиковий стаканчик для споживання на місці за відсутності здійснення узгодження статусу підприємства громадського харчування.
07.02.2013 року на підставі акту перевірки відповідачем згідно до абзацу 8 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» прийнято рішення про застосування по відношенню до позивача фінансових санкцій від за №010119/01101-21, розмір яких становить 6800 гривень.
Не погоджуючись із зазначеним Рішенням, позивач 22.02.2013 року оскаржив його до ДПС в АР Крим.
Відповіддю ДПС в АР Крим від 07.03.2013 року №611/10/21-106 Рішення залишено без змін.
Не погодившись із рішенням про застосування фінансових санкцій у розмірі 6800,00 грн., позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, оцінюючи правомірність застосування до позивача фінансових санкцій, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
До адміністративних судів відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95-BP.
Так, оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій від 07.02.2013 р. за №010119/01101-21 прийняте відповідачем за порушення «Маіс Плюс» ч. 6 ст. 15-3 Закону.
У ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" закріплено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Відповідальність за порушення вищезазначеної норми Закону передбачена ст. 17 цього Закону, відповідно до якої порушення вимог статті 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції 6800 гривень.
Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, законодавцем дається визначення понять, зокрема:
місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;
роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Отже, за змісту поняття «роздрібна торгівля» в розумінні Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР вбачається здійснення продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктами громадського харчування, перелік яких не є вичерпним.
Згідно з п. 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 854 від 30.07.1996 р., роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Визначення терміну «підприємство громадського харчування» міститься в Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року. Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 309 від 09 жовтня 2006 року поняття «підприємство громадського харчування» було змінено на поняття «ресторанне господарство».
У п. 1.3 цих Правил, термін «громадське харчування» вживається в такому значенні: ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього; заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Наведеними Правилами роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затвердженими наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 р. № 219, встановлені основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері громадського харчування.
За змістом зазначених Правил громадське харчування - сфера виробничо-торговельної діяльності, в якій виробляють і продають продукцію власного виробництва та закупні товари, як правило, призначені для споживання на місці, з організацією дозвілля або без нього.
Відповідно, підприємством громадського харчування є заклад, який є самостійним статутним суб'єктом господарської діяльності, має статус юридичної особи або фізичної особи підприємця і здійснює свою діяльність з метою одержання прибутку.
Судом встановлено, що ПП «Маіс Плюс» створено з метою одержання прибутку, що відображено в п. 2.4 Статуту ПП «Маіс Плюс».
Судом встановлено, що ПП «Маіс Плюс» здійснює господарську діяльність з роздрібної торгівлі продуктами харчування, алкогольними напоями та тютюновими виробами в Торгівельно-розважальному комплексі з рестораном, розташованим по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія, приміщення якого орендує на підставі договору оренди нерухомого майна б/н від 22.02.2012 року.
Згідно з п. З Статуту ПП «Маіс Плюс», предметом діяльності позивача є:
- надання послуг громадського (мобільного) харчування;
- торгівельна діяльність у сфері оптової, роздрібної торгівлі щодо реалізації продовольчих і непродовольчих товарів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, в тому числі комісійна торгівля.
Згідно довідки з ЄДРПОУ № 434857 серед видів діяльності ПП «Маіс Плюс» за КВЕД є:
- діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (п. 56.10);
- роздрібна торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (п. 47.11).
Судом встановлено, що позивачем отриманий Торговий патент (строк дії з 01.06.2012 р. по 31.05.2017 р.) серії ТПБ № 203795, виданий ДПІ у м. Євпаторії ДПА в АР Крим, який надає право підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі з реалізації алкогольних напоїв у магазині по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
Позивачем отриманий Торговий патент (строк дії з 16.06.2012 р. по 31.05.2017 р.) серії ТПБ №203839, виданий ДПІ у м. Євпаторії ДПА в АР Крим, який надає право підприємницької діяльності у торгівельно-виробничій сфері з реалізації алкогольних напоїв у ресторані по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
Ліцензією серії АД № 023680, виданою Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби в АР Крим 19.03.2012 р. (термін дії з 19.03.2012 р. по 19.03.2013 р.), ПП «Маіс Плюс» надано право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на об'єкті: Магазин у Торгівельно-розважальному комплексі з рестораном, розташований по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
Додаток до Ліцензії серії АД № 023680 містить відомості щодо електронних контрольно-касових апаратів за для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Позивачем отримана Ліцензія серії АД №053045, видана Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби в АР Крим 28.04.2012 р. (термін дії з 28.04.2012 р. по 28.04.2013 р.), яка надає право ПП «Маіс Плюс» здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на об'єкті Торгівельно-розважального комплексу з рестораном, Магазин, розташованого по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
Додаток до Ліцензії серії АД № 053045 містить відомості щодо електронних контрольно-касових апаратів для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Позивачем отримана Ліцензія серії АД №053530, видана Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби в АР Крим 28.04.2012 р. (термін дії з 28.04.2012 р. по 28.04.2013 р.), яка надає право ПП «Маіс Плюс» здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на об'єкті Торгівельно-розважального комплексу з рестораном, Магазин, розташованого по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
Додаток до Ліцензії серії АД №053530 містить відомості щодо електронних контрольно-касових апаратів для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Реєстраційним посвідченням № 0105005473 від 27.02.2012 р., виданого ДГД у м. Євпаторії, здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій, заводський номер № ПБ 56203258, сферою застосування якого є громадське харчування на об'єкті Торгівельно-розважального комплексу з рестораном, розташованого по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
З реєстраційного посвідчення № 0105005474 від 27.02.2012 р., виданого ДГД у м. Євпаторії, вбачається здійснення реєстрації реєстратора розрахункових операцій, заводський номер № ПБ 56202873, сферою застосування останнього є громадське харчування на об'єкті Торгівельно-розважального комплексу з рестораном, розташованого по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
Як вбачається з реєстраційного посвідчення № 0105005486 від 19.03.2012 р., виданого ДПІ у м. Євпаторії, що підтверджує здійснення реєстрації реєстратора розрахункових операцій, заводський номер № ПБ 56600056, сферою застосування останнього є саме торгівля та громадське харчування на об'єкті Торгівельно-розважального комплексу з рестораном, розташованим по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія.
Також судом встановлено, що позивачем отриманий Висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи Кримської республіканської санітарно-епідеміологічної станції від 07.05.2012 р. № 05.03.02-04/40396 (дійсний до 22.01.2015 р.), об'єктом дослідження якої, як вбачається з її положень, було підприємство торгівлі та об'єкт ресторанного господарства (код за ДКПП: 52.62), Торгівельно-розважальний комплекс з рестораном, розташований по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія відповідає встановленим медичним критеріям безпеки/показникам: набір приміщень, інженерне забезпечення, внутрішнє оздоблення, оснащення підприємства меблями, обладнанням, миючими та дезінфікуючими засобами, у зв'язку з чим зазначений об'єкт відповідає вимогам СанПиН 42-123-5777-91 «Для підприємств громадського харчування» та СанПиНу 5781-91 «Для підприємств торгівлі».
Позивачем також отримано дозвіл на функціонування Торгівельно-розважального комплексу з рестораном, розташованим по вул. Горького 5-г у м. Євпаторія № 19/519, виданий Головним управлінням Держтехногенбезпеки в АР Крим Державною інспекцією технологічної безпеки України.
Таким чином, з огляду на викладене суд робить висновок, що позивач у період, що перевірявся, мав статус підприємства громадського харчування, тобто мав право продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці, а відтак, застосування до ПП «Маіс Плюс» фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6 800,00 грн. за порушення приписів ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не засноване на положеннях чинного законодавства та є безпідставним.
Враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми законодавства, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Відповідно до листа Вищого адміністративного суду України від 21.11.2011 року № 2135/11/13-11у резолютивній частині судового рішення слід зазначати обов'язок органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби в АР Крим про застосування фінансових санкцій від 07.02.2013 р. за №010119/01101-21.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Маіс Плюс" судові витрати шляхом їх безспірного списання з рахунку Головного управління Міністерства доходів в АР Крим в рахунок відшкодування понесених витрат зі сплати судового збору розміром 114,70 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Панов О.І.