ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2013 рокум. ПолтаваСправа №816/4990/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
при секретарі - Мекенченко М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (надалі - позивач, Управління) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ОСОБА_1П.) про стягнення коштів та з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог (вх. від 16.09.2013 року №26705/13) просив суд стягнути з відповідача суму надмірно виплаченої державної соціальної допомоги в розмірі 1082 грн. 80 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відповідно до вимог Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" Управлінням ОСОБА_1 призначено та у період з 17.11.2011 року по 31.08.2012 року проведено компенсаційну виплату як особі, яка надає соціальні послуги. Водночас, як встановлено позивачем, дитина-інвалід, за якою здійснювала догляд відповідач та у зв'язку з чим їй було проведено відповідні виплати, згідно актового запису про смерть від 24.07.2012 року №12, померла. Посилаючись на викладене, позивач стверджував про те, що ОСОБА_1 надмірно виплачено компенсацію за серпень 2012 року, а відтак, дана компенсація підлягає стягненню на користь Управління.
Представник позивача в судовому засіданні 10.09.2013 року позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити. Відповідач в судовому засіданні 10.09.2013 року проти задоволення позову не заперечувала.
У судове засідання 17.09.2013 року сторони не з'явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялися належним чином. Представник позивача надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Зважаючи на приписи статей 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проведено без участі в судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.12.2009 року подано до Управління заяву про призначення наступних видів соціальної допомоги: допомога на дітей-інвалідів віком до 18 років, надбавка на догляд за дитиною-інвалідом від 6 до 18 років /а.с. 4-5/.
Рішенням Управління від 04.01.2012 року відповідачу, відповідно до приписів Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", призначено державну соціальну допомогу: у період з 17.11.2011 року по 31.11.2011 року в розмірі 1059 грн. 80 коп., з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року - 1081 грн., з 01.01.2012 року по 31.03.2012 року - 1131 грн. 40 коп., з 01.04.2012 року по 30.06.2012 року - 1153 грн. 60 коп., з 01.07.2012 року по 30.09.2012 року - 1162 грн. 80 коп., з 01.10.2012 року по 30.11.2012 року - 1179 грн. 70 коп., з 01.12.2012 року по 17.11.2013 року - 1217 грн. 30 коп. /а.с. 6/.
Розпорядженням Управління від 13.08.2012 року №740/652009 припинено виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину-інваліда до 18 років з 01.08.2012 року у зв'язку зі смертю дитини /а.с. 8/.
Відповідно до довідки Управління від 06.09.2012 року №ОР 652009 ЦБ/ПБ 700/700 відповідачем за серпень 2012 року отримано державну соціальну допомогу дітям-інвалідам в розмірі 1162 грн. 80 коп. /а.с. 8/.
Позивачем 07.11.2012 року за вих. №03-7907 надіслано ОСОБА_1 претензію про повернення надмірно отриманих коштів, що відповідачем залишена без задоволення /а.с. 9, 23/.
Вищевикладене стало підставою для звернення Управління до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Законом України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" від 16.11.2000 року №2109-III гарантовано інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.
Зокрема, частиною 5 статті 3 вказаного Закону передбачено, що надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом. Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина-інвалід потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом. Одинокій матері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.
Водночас, як передбачено частиною 1 статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року №2811-XII, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
При цьому, частиною 2 вказаної статті визначено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, що розпорядженням Управління від 13.08.2012 року №740/652009 виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину-інваліда до 18 років припинено з 01.08.2012 року у зв'язку зі смертю дитини 24.07.2012, актовий запис № 12 /а.с. 8, 24-25/.
Разом з тим, у зв'язку з неповідомленням відповідачем про обставини, що впливають на здійснення виплат, позивачем у серпні 2012 року проведено виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги по догляду за дитиною-інвалідом в розмірі 1162 грн. 80 коп.
Даний факт підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Разом з тим, відповідачем у листопаді 2012 року добровільно відшкодовано суму переплати в розмірі 80 грн.
Таким чином, сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги, що підлягає поверненню на користь позивача, станом на дату розгляду справи судом складає 1082 грн. 80 коп.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Управління, у зв'язку з чим такі підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 69-71, 86, 94, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код 05385890) банк ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019, р/р 35415079000579 надміру виплачені кошти в розмірі 1082 грн. 80 коп. (одна тисяча вісімдесят дві гривні вісімдесят копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 вересня 2013 року.
Суддя С.С. Сич