ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 822/2690/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Боровицького О. А.
суддів: Сапальової Т.В. Полотнянка Ю.П.
при секретарі судового засідання: Александровій К.В.
за участю :
представника третьої особи: Каденко О.О.
представника третьої особи: Полянської О.А.
представника третьої особи: Плющ Л.П.
представника позивача: Демчук Л.Г.
прокурора: Кислова Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом Хмельницької міської ради, за участю прокурора, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - міське комунальне підприємство ринок "Ранковий" до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" про визнання незаконними та скасування рішень , -
В С Т А Н О В И В :
В червні 2013 року Хмельницька міська рада, за участі прокурора, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - міського комунального підприємства - ринку "Ранковий" звернулась в суд з позовом до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" про визнання незаконними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18 березня 2013 року №954715 та №957582.
Зазначає, що згідно договору оренди земельної ділянки від 15.12.2005 року №040574200119, земельна ділянка була передана під речові ринки та автостоянки, однак відповідач, здійснюючи реєстрацію, зазначив у реєстрі цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування єдиного майнового комплексу речового ринку, чим порушив вимоги законодавства.
Відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року адміністративний позов Хмельницької міської ради задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18 березня 2013 року №954715 та №957582. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Хмельницької міської ради судові витрати в сумі 68 ( шістдесят вісім) грн. 82 коп.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Речовий ринок «Торговий дім «Бартерсервіс» не погодившись з рішенням суду першої інстанції подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Прокуратура м. Хмельницького подала письмові заперечення на апеляційну скаргу (вх. №174953/13 від 24.09.2013 року), в яких просить суд залишити постанову суду Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року без змін, а апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок ТД "Бартерсервіс" без задоволення, посилаючись на те, що доводи наведені в апеляційній скарзі носять формальний характер.
Міське комунальне підприємство ринок "Ранковий" скористалось правом регламентованим положеннями статті 191 КАС України та надало письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких останню просить залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, як законне і обґрунтоване.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які прибули до суду апеляційної інстанції, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, в запереченнях на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, Вінницький апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено такі фактичні обставини справи, які знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.
Хмельницькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" 15.12.2005 року укладено договір №040574200119 оренди земельних ділянок, згідно п.1.1 якого орендодавець на підставі рішення №34 двадцять шостої сесії Хмельницької міської ради від 05.10.2005 року надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельні ділянки №1 та №2 по вул. Геологів, 13, загальною площею 57036 кв.м. строком на п'ять років до 05.10.2010 року, під речові ринки та автостоянки. Пунктом 2.2 договору визначено, що на земельних ділянках знаходяться об'єкти нерухомого майна: речові ринки та автостоянки.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 26.04.2012 року у справі №20/5025/2131/11 частково скасовано рішення господарського суду Хмельницької області від 15.03.2012 року, у вказаній справі та прийняте нове рішення, яким: визнано за ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" право на оренду земельної ділянки площею 57036 кв. м., що розташована по вул.Геологів, 13, у м. Хмельницькому. Визнано поновленим договір оренди земельних ділянок від 15.12.2005р. №040574200119, укладений між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс"; визнано недійсним рішення сорокової сесії Хмельницької міської ради від 03.11.2010 року №38 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки міському комунальному підприємству - ринок "Ранковий"; визнано недійсним рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 06.01.2011 року №4 "Про надання дозволу на організацію ринку з продажу непродовольчих товарів та об'єкту побуту - автостоянки для зберігання транспортних засобів по вул. Геологів, 13, міському комунальному підприємству - ринок "Ранковий"; визнано недійсним рішення дев'ятої сесії Хмельницької міської ради від 10.08.2011 року №43 "Про розгляд питання щодо укладення договору оренди земельних ділянок по вул. Геологів, 13, з ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс"; визнано недійсним рішення дев'ятої сесії Хмельницької міської ради від 10.08.2011 року №44 "Про затвердження проекту землеустрою та передачу в постійне користування земельної ділянки по вул. Геологів, 13".
На підставі договору оренди земельних ділянок №040574200119 від 15.12.2005 року, постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.04.2012 року, по справі №20/5025/2131/11, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6800078102013, державним реєстратором прав на нерухоме майно 18.03.2013 року проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Геологів, 13, кадастровий номер земельної ділянки: 6810100000:10:001:0057 за товариством з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" із зазначенням цільового призначення (виду використання): для обслуговування єдиного майнового комплексу речового ринку, що підтверджується копіями рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №957582 від 18.03.2013 року, Витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.03.2013 року.
На підставі вказаного договору оренди, судового рішення, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6800077842013 державним реєстратором прав на нерухоме майно 18.03.2013 року проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Геологів, 13, кадастровий номер земельної ділянки: 6810100000:10:001:0058 за товариством з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" із зазначенням цільового призначення: для обслуговування єдиного майнового комплексу речового ринку, що підтверджується копіями рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №954715 від 18.03.2013 року, Витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.03.2013 року.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що державним реєстратором не дотримано вимог чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини при здійсненні державної реєстрації права оренди земельних ділянок на підставі договору оренди від 15.12.2005 року, витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.03.2013 року №НВ-6800077842013 та №НВ-6800078102013 та постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.04.2012р., по справі №20/5025/2131/11, оскільки відповідач не прийняв до уваги невідповідність в договорі оренди та витягах з Державного земельного кадастру про земельну ділянку цільового призначення земельних ділянок в частині виду їх використання та відсутності додаткової угоди між сторонами договору щодо його зміни.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з такими висновками суду першої інстанції.
Як встановлено положеннями статті 126 Закону України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Законодавцем встановлений порядок державної реєстрації прав та їх обтяжень. Власне, частиною 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації.
Згідно з положеннями частини 4 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
У відповідності з вимогами пункту 12 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703 під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки у відповідності із встановленим порядком державної реєстрації прав та їх обтяжень передбаченого Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703, однак, із зазначенням її цільового призначення - для обслуговування єдиного майнового комплексу речового ринку, тоді як в поновленому згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.04.2012 року у справі №20/5025/2131/11 договорі оренди земельних ділянок від 15.12.2005 року №040574200119 цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови. При цьому, функціональне призначення за використанням: під речові ринки та автостоянки.
Таким чином, судом встановлено, що Реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області при здійсненні державної реєстрації прав та їх обтяжень від 18 березня 2013 року №954715 та №957582 допущено помилку, а саме зазначено цільове призначення земельної ділянки по вул. Геологів, 13 в м. Хмельницькому - для обслуговування єдиного майнового комплексу речового ринку, однак зазначена помилка має технічний характер і не є підставою для скасування проведеної реєстрації.
Відповідно до частин 3, 4 статті 4-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснено таке формування, одночасно із державною реєстрацією похідного речового права на такі земельні ділянки (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут), крім випадків, коли рішенням відповідного органу про затвердження документації із землеустрою передбачено здійснення державної реєстрації переходу права власності на земельні ділянки. При поновленні або внесенні змін до договорів суперфіцію, емфітевзису, сервітуту, оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди земельної ділянки.
За правилами частини 1 статті 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру, окрім іншого, включаються відомості про цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель.
В силу пункту б) частини 2 статті 21 зазначеного вище Закону, відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель на підставі письмової згоди власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони).
Відомості до Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земель вносяться на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 року №548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за №1011/18306.
У відповідності з положеннями пункту 1.2 Класифікації видів цільового призначення земель, код та цільове призначення земель застосовується для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у Державному земельному кадастрі.
З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6800077842013 встановлено, що код цільового призначення земельної ділянки по вул. Геологів, 13 в м. Хмельницькому зазначений - 03.10.
Відповідно до Розділу ІІ Класифікації видів цільового призначення код 03.10. передбачений для визначення цільового призначення земель, зокрема, для обслуговування будівель ринкової інфраструктури.
В силу положень частини 5 статті 20 Земельного кодексу України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Судом встановлено, що за погодженням Хмельницької міської ради до Державного земельного кадастру було внесено відомості щодо виду використання земельних ділянок та в подальшому дані відомості про земельні ділянки були внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно при здійсненні реєстрації права власності земельних ділянок власником - Хмельницькою міською радою.
Подальша реєстрація похідного речового права оренди земельних ділянок здійснювалась ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" виключно на підставі відомостей про первинне право власності на цю земельну ділянку, що було зареєстровано Хмельницькою міською радою відповідно до власного волевиявлення та згідно наданих нею Реєстраційній службі Хмельницького міськрайонного управління юстиції відомостей.
Статтею 20 Земельного кодексу України регламентовано порядок встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок. Власне, з положень зазначеної норми, встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Аналіз зазначеної вище норми, дає право зробити висновок, що, в даному випадку, зміна цільового призначення земельної ділянки можлива лише за наявності рішення Хмельницької міської ради.
Як встановлено з матеріалів справи, Хмельницькою міською радою рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок по вул. Геологів, 13 в м. Хмельницькому не приймалось. Водночас, реєстраційна служба Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, не є органом наділеним повноваженнями щодо зміни цільового призначення земельних ділянок.
В розумінні статті 20 Земельного кодексу України, спірні рішення та дії державного реєстратора при їх прийнятті не призвели і не могли призвести до зміни цільового призначення земельної ділянки.
Зрештою, не встановлено судом і порушень права Позивача, як власника земельної ділянки при реєстрації за ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" права оренди земельної ділянки, оскільки реєстрація здійснювалась за тією самою категорією цільового призначення земельної ділянки.
За вказаних обставин помилковими є висновки суду першої інстанції які слугували підґрунтям для постановлення оскарженого судового рішення, про те, що матеріали справи не містять доказів стосовно укладення сторонами вказаного договору оренди землі додаткової угоди про зміну цільового призначення в частині виду використання земельних ділянок, натомість цільове призначення земельної ділянки відповідачем зазначене з помилкою.
Більш того, допущена відповідачем помилка щодо зазначення цільового призначення в частині виду використання земельних ділянок, а саме - для обслуговування єдиного майнового комплексу речового ринку, не порушує права ані Хмельницької міської ради, як власника земельної ділянки, ані міського комунального підприємства ринок "Ранковий", як і не спростовує права використання зазначених земельних ділянок товариством з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" у відповідності із пролонгованим, згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.04.2012 року, по справі №20/5025/2131/11 договором оренди від 15.12.2005 року.
Варто зазначити те, що статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" регламентовано порядок вирішення питань пов'язаних з виправленням технічних помилок у Державному реєстрі прав.
Власне, як передбачено в частині 1 зазначеної вище норми, у разі виявлення у свідоцтві про право власності на нерухоме майно та/або витязі з Державного реєстру прав технічної помилки, допущеної державним реєстратором, заінтересована особа письмово повідомляє у п'ятиденний строк про це державного реєстратора, який перевіряє відповідність відомостей Державного реєстру прав інформації, що міститься у заяві про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень. Якщо факт невідповідності підтверджено, державний реєстратор безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення. Виправлення технічної помилки у записах Державного реєстру прав, що була допущена не з вини державного реєстратора, здійснюється за плату.
В свою чергу, в силу положень частини 4 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якщо виправлення технічної помилки може завдати шкоди чи порушити права та законні інтереси правонабувачів або третіх осіб, які використовували відповідні реєстраційні записи, державний реєстратор у п'ятиденний строк письмово повідомляє таких осіб про виправлення технічної помилки.
З матеріалів справи встановлено, що заінтересована особа не скористалась правом регламентованим положеннями зазначеної вище статті та не повідомила державного реєстратора про виявлену помилку у витязі з Державного реєстру прав.
Необхідно також зазначити про те, що у відповідності з положеннями статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, договорів, укладених у порядку, встановленому законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
При цьому, статтею 24 зазначеного вище Закону передбачений виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
З урахуванням наданого ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" державному реєстратору пакету документів, у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Зі змісту статті 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Згідно частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частина 2 статті 71 КАС України).
Позивачем на виконання вказаного положення не надано будь-якого доказу у підтвердження протиправності рішення про реєстрацію іншого речового права - права на оренди земельної ділянки земельних ділянок площею 5,5657 га та 0,1379 га по вул. Геологів, 13, орендар ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартсервіс", натомість відповідачем доведено правомірність дій по здійсненні спірної реєстрації, як доведено правомірність спірної реєстрації.
Щодо допущеної під час проведення державної реєстрації помилки, а саме зазначення цільового призначення земельної ділянки для обслуговування єдиного майнового комплексу речового ринку, то вона не є підставою для визнання незаконними та скасування відповідних рішень про реєстрацію прав та їх обтяжень від 18 березня 2013 року №954715 та №957582.
З урахуванням встановлених обставин справи та вищезазначених положень чинного законодавства України, апеляційний суд не знаходить законних підстав для визнання незаконними та скасування рішень про реєстрацію прав та їх обтяжень від 18 березня 2013 року №954715 та №957582.
Відповідно до частини 3 статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі вимог статті 202 КАС України належить скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" задовольнити повністю .
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом Хмельницької міської ради, за участю прокурора, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - міське комунальне підприємство ринок "Ранковий" до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" про визнання незаконними та скасування рішень, - скасувати та ухвалити нову постанову .
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "30" вересня 2013 р. .
Головуючий суддя Боровицький О. А.
Судді Сапальова Т.В.
Полотнянко Ю.П.