Постанова № 33779779, 18.09.2013, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
824/1821/13-а
Номер документу
33779779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

___________________________

П О С Т А Н О В А

Іменем України

18 вересня 2013 р. м. Чернівці Справа № 824/1821/13-а

">Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Огородник А.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області до Приватного підприємства "Вітко" про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 30545,43грн.,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі звернулось до суду з адміністративним позовом з урахування заяви по збільшення розміру позовних вимог до Приватного підприємства "Вітко" про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період липень-грудень 2012 року , січень-травень 2013 року в розмірі 30545,43 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач у строк, визначений п.8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року N 2464-VI (далі - Закон №2464), не сплатив у повному обсязі суму нарахованого єдиного соціального внеску.

Судом у відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України застосовано скорочене провадження в справі, про що відповідачу було направлено відповідну ухвалу та запропоновано подати заперечення на позов, або заяву про визнання позову. Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі направлялась відповідачу за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Вказане повідомлення про вручення поштового відправлення повернулось до суду з відміткою "вручено за довіреністю Скрипник" 29.08.2013р. Заперечень від відповідача не надходило.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Приватне підприємство "Вітко" зареєстроване як суб'єкт господарювання 09.12.05р. за юридичною адресою: вул. Головна, 55 "З", с.Шишківці, Кіцманський район, Чернівецька область, 59312, код ЄДРПОУ 33867386.

Суд застосовує до вказаних правовідносин законодавство, яке діяло на момент їх виникнення.

Приватне підприємство "Вітко" є платником єдиного внеску відповідно до п.1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464. Взяте на облік 09.12.2005 року в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіцманському районі, що підтверджується повідомленням про взяття на облік.

Законом № 2464-VI визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно із положеннями Закону № 2464-VI та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту - єдиний внесок). Крім того, йому надано право стягувати у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів. Відповідно до ст. 25 зазначеного закону, недоїмка по єдиному внеску може стягуватись у судовому порядку. Таким чином, УПФУ надано право звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення недоїмки по єдиному внеску.

Згідно із п. 2, ч. 1, ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.ONT>

class="fs115">Платники єдиного внеску визначені ст. 4 Закону № 2464-VI. Зокрема, до них відносяться юридичні особи утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Виходячи із змісту ч.4, ст.5 Закону №2464-VI обов'язки юридичних осіб як платників єдиного внеску виникають з моменту їх державної реєстрації. Юридичні особи-роботодавці є страхувальниками для платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2, 3, 6 - 14 частини першої ст.4 Закону №2464-VI. Крім цього, відповідно до ч.9, ст.9 Закону №2464-VI обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований. Таким чином, до обов’язків юридичних осіб-роботодавців входить своєчасне нарахування та сплата нарахованого єдиного внеску до Пенсійного фонду на суми, що виплачуються ними найманим працівникам та які є базою для нарахування єдиного внеску відповідно до зазначеного Закону.

Згідно п.8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5.

Відповідач у строк, визначений п.8 ст. 9 Закону №2464, самостійно не сплатив суму страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, розмір яких відповідачем визначено самостійно відповідно до поданих ним розрахунків за липень-грудень 2012 року, січень-травень 2013 року.

Статею 25 Закону №2464 визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Оскільки сума страхових внесків у відповідні строки відповідачем самостійно не сплачена, йому направлена вимога про сплату боргу: № Ю-19 від 05 липня 2013 р. на суму 30545,43 грн., яка відповідачем була отримана 09.07.2013 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення. Відповідач у судовому порядку зазначені вимоги про сплату боргу не оскаржив, а тому сума недоїмки вважається узгодженою.

Враховуючи розміри своєчасно несплачених внесків та своєчасно не поданих звітів, Управлінням Пенсійного фонду України в Кіцманському районі відповідачу рішенями нараховано штрафні санкції в сумі 3958,78 грн. та пеню в сумі 11893,38 грн.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно з п. 2, п.4 ч.11 ст. 25 Закону 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

Станом на день розгляду спору за відповідачем обліковується заборгованість по єдиному внеску, за липень-грудень 2012 року, січень-травень 2013 року, на суму 30545,43 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості та карткою особового рахунку платника єдиного внеску. Даний факт не спростований відповідачем.

У випадках, зазначених в абзаці шостому частини 4 ст. 25 Закону №2464, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не довів належними та допустимими доказами відсутності або погашення ним в добровільному порядку заборгованості по платежах перед Пенсійним фондом України.

Враховуючи те, що Приватне підприємство "Вітко" не оскаржувало вимоги про сплату боргу, та рішення про застосування штрафних санкцій та пені і не сплатило внесків в повному розмірі, суд вважає позов обґрунтованим, позовні вимоги доведеними та такими, що підлягають задоволенню, а узгоджена сума заборгованості підлягає стягненню.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

Керуючись Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ст.67, 124 Конституції України, ст.ст. 69-72, 94, 86, 158-163, 254 КАС України, суд ,-

постановив:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Вітко" (вул. Головна, 55 "З", с.Шишківці, Кіцманський район, Чернівецька область, 59312 код ЄДРПОУ 33867386) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування у розмірі 30545,43 грн. ( тридцять тисяч п"ятсот сорок п"ять гривень сорок три копійки).

3. Копію постанови направити сторонам у справі.

4. Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Відповідно до частини першої статті 185 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.

Відповідно до статті 186 КАС України Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя А.П.Огородник