Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
20 вересня 2013 року Справа № 814/3906/13-а
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Ткач Г.С. розглянувши адміністративну справу
за участю представників:
від позивача: Гецнар І. М., Панченко О.П.
від відповідача: Агаєв Д. З., Івко Л. В.
за позовомГоловного управління ветеринарної медицини в Миколаївській області, (пр. Леніна, 288, м. Миколаїв, 54008)
доТовариства з обмеженою відповідальністю ВЗП "ЕЛІКА", (вул. Комарова, 62,Котляреве,Жовтневий район, Миколаївська область,57260)
прозобов'язання вилучити з обігу та утилізувати продукцію, ВСТАНОВИВ:
Позивач, відповідно до уточнених позовних вимог, звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ВЗП "ЕЛІКА" (далі по тексту - відповідач, підприємство) про зобов'язання відповідача вилучити з обігу та утилізувати продукцію: млинці з куркою (1270 кг), млинці з м'ясом (770 кг.), млинці з сиром (1270 кг), пельмені «Уральські» (370 кг), люля-кебаб (350 кг).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що при проведенні перевірки встановлено невідповідність зразків напівфабрикатів (млинці з куркою, млинці з м'ясом, млинці з сиром, пельмені «Уральські», люля-кебаб) по мікробіологічним показникам технічним умовам виготовлення продукції, що є підставою для утилізації вказаної продукції.
Відповідач позов не визнав, зазначивши, що позивач не має повноважень на звернення до суду з вимогами про проведення утилізації напівфабрикатів та про усунення підприємством недоліків, які встановлені контролюючим органом в ході проведення перевірки.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд прийшов до висновку про безпідставність заявлених вимог, зважаючи на таке.
23.08.2013 року позивачем проведено позапланову перевірку підприємства за адресою Миколаївська область, Жовтневий район, с. Котляреве, вул.Комарова,62, за результатами якої контролюючим органом встановлені порушення порядку здійснення відповідачем господарської діяльності, в тому числі виготовлення продукції (пельмені «Уральські», люля-кебаб, млинці з куркою, млинці з м'ясом, млинці з сиром), що не відповідає технічним умовам.
В зв'язку з виявленими недоліками головним державним інспектором ветеринарної медицини Миколаївської області видане розпорядження «Щодо розробки заходів» №92-р від 27.08.2013р., в якому зобов'язано ТОВ ВЗП «ЕЛІКА» розробити та погодити в головному управлінні ветеринарної медицини в Миколаївській області заходи по усуненню виявлених порушень які виявлені в ході перевірки і відображено в акті №66 від 23.08.2013р..
29.08.2013р. заступником головного державного інспектора ветеринарної медицини Миколаївської області прийнято рішення про вилучення з обігу напівфабрикатів (млинці з куркою (1270кг), млинці з м'ясом (770кг.), млинці з сиром (1270кг), пельмені «Уральські» (370кг), люля-кебаб (350кг)), що виготовлені 10.07.2013р..
Згідно зі ст.4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом (ч.5).
Приписами ст.5 ЗУ «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» встановлено, що неякісна та небезпечна продукція підлягає обов'язковому вилученню з обігу. Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу здійснюється власником цієї продукції за його рішенням або за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ст.7 ЗУ «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» спеціально уповноважені органи виконавчої влади, які здійснюють державний контроль і нагляд за якістю та безпечністю продукції (далі - спеціально уповноважені органи виконавчої влади), на підставі результатів відповідних перевірок видають у межах своїх повноважень обов'язкові для виконання власником продукції рішення про вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальше поводження з нею.
Статтею 5 ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів» визначено, що ветеринарна служба здійснює державний контроль та державний нагляд за такими харчовими продуктами (далі - харчові продукти, підконтрольні ветеринарній службі): необроблені харчові продукти тваринного походження на потужностях (об'єктах) з їх виробництва; усі рослинні продукти, сільськогосподарська продукція та необроблені харчові продукти тваринного походження, що продаються на агропродовольчих ринках (ч.2). Ветеринарна служба здійснює державний контроль за виробництвом і готовою продукцією на м'ясопереробних, рибодобувних, рибопереробних, молокопереробних підприємствах, які використовують необроблені харчові продукти тваринного походження як сировину, та підприємствах гуртового зберігання необроблених харчових продуктів тваринного походження (ч.3).
Відповідно до ст.7 ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів» ветеринарна служба у межах своєї компетенції вживає заходів для усунення порушень цього Закону та притягнення до відповідальності осіб, які є винними в таких порушеннях, у порядку, встановленому законом.
Приписами ст.11 ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів» визначені повноваження ветеринарного інспектора:
1. При здійсненні державного контролю та/або державного нагляду за харчовими продуктами, підконтрольними ветеринарній службі, на потужностях (об'єктах), що займаються виробництвом та обігом таких харчових продуктів, ветеринарний інспектор має права, зазначені у пунктах 2, 3, 5-11 частини першої статті 10, а головні державні ветеринарні інспектори мають права, зазначені в частині другій статті 10, якою передбачено право:
1) видавати постанову про виправлення етикетування або іншого виправлення неправильного маркування будь-яких харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів;
2) видавати постанову щодо обробки, переробки (зміни стану) або утилізації (зміни призначеного використання) харчового продукту;
3) видавати постанову щодо знищення об'єкта санітарних заходів його власником під наглядом санітарного інспектора;
4) звертатися до суду із заявою про прийняття рішення про конфіскацію та знищення об'єкта санітарних заходів у передбачених цим Законом випадках;
5) видавати постанову про призупинення виробництва.
При цьому, ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів» не передбачено випадків звернення контролюючого органу до суду про конфіскацію та знищення об'єкта санітарних заходів.
Згідно ч.7 ст.12 ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів», якщо на підставі лабораторних досліджень харчового продукту або іншого об'єкта санітарних заходів виявляється порушення положень цього Закону, відповідний головний державний санітарний лікар або головний державний інспектор ветеринарної медицини чи їх заступники повинні вжити таких заходів:
1) у разі неправильного маркування - видати постанову про виправлення етикетування або іншим чином виправлення неправильного маркування;
2) у разі непридатності до споживання:
а) якщо харчовий продукт залишається безпечним для споживання людиною або інший об'єкт санітарних заходів можна зробити придатним для використання у виробництві харчових продуктів або для іншого використання - видати постанову про його обробку, переробку або утилізацію (зміну призначеного використання);
б) якщо харчовий продукт є небезпечним для споживання людиною, але безпечним для іншого використання - видати постанову про вилучення з обігу та заборону використання за призначенням.
Відповідно до ч.8. ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів», якщо лабораторне дослідження підтверджує, що об'єкт санітарних заходів є небезпечним для споживання людиною та для іншого використання, відповідний головний державний санітарний лікар, головний державний інспектор ветеринарної медицини чи їх заступники видають постанову про вилучення цього об'єкта з використання або обігу та зобов'язує власника цього об'єкта знищити цей об'єкт під наглядом відповідного інспектора.
Таким чином, законами України (як того вимагає ст.4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності») на час розгляду справи стосовно правовідносин, що є предметом судового дослідження, не встановлено випадків, за яких судом може бути прийнято рішення щодо вилучення з обігу, заборони використання та утилізації (зміну призначеного використання) продукції та застосування конфіскації продукції поза межами кримінального судочинства, а тому посилання позивача на ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів» в даному випадку не має правового значення.
В той же час ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів» позивачеві надано право та встановлено обов'язок самостійно вчиняти дії щодо вилучення з обігу, заборони використання та утилізації.
Вищенаведене в сукупності є підставою для відмови в задоволені позову.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний