ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 вересня 2013 р. Справа № 5004/2404/11
Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі
за позовом Любомльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шацької селищної ради, смт. Шацьк
до відповідача Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство", смт. Шацьк
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна інспекція сільського господарства у Волинській області, м. Луцьк
про стягнення 40 672,09 грн.
Суддя: С.В. Бондарєв
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача: н/з
від відповідача: Корпач В.К., дов. від 04.09.2013р. №б/н
від третьої особи: Шляхтич Т.В., дов. від 25.09.2013р. №б/н
В судовому засіданні взяв участь старший прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури м. Луцька Климюк Наталія Володимирівна.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України представникам сторін роз'яснено право відводу судді. Відводу судді заявлено не було. В судовому засіданні учасникам судового процесу згідно ст.ст. 22, 27, 29 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки.
В судовому засіданні 25.09.2013 року відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
СУТЬ СПОРУ:
Любомльський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Шацької селищної ради звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство", в якому просить стягнути з відповідача 40 672,09 грн. шкоди за використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 16.11.2011р. порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 13.12.2011р. на 15:30год.
Ухвалою суду від 13.12.2011р. згідно ст.ст. 69, 77 ГПК України продовжено термін розгляду спору та відкладено її розгляд на 18.01.2012р. на 15:30год.
Ухвалою суду від 18.01.2012р. провадження у справі №5004/2404/11 за позовом Любомльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шацької селищної ради до Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Держкомзему у Шацькому районі Волинської області про стягнення 40 672,09 грн. шкоди за використання земельної ділянки не за цільовим призначенням було зупинено до вирішення Львівським апеляційним адміністративним судом справи №782/12 за позовом Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" до Управління Держкомзему у Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди.
Ухвалою суду від 28.03.2013р. для з'ясування дійсних обставин по справі провадження у справі було поновлено та призначено на 09.04.2013р. на 14 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 09.04.2013р. замінено неналежну третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Держкомзему у Шацькому районі Волинської області на належну третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державну інспекцію сільського господарства у Волинській області (м.Луцьк, вул.Винниченка, 67) та зупинено провадження у даній справі №5004/2404/11 за позовом Любомльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шацької селищної ради до Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна інспекція сільського господарства у Волинській області про стягнення 40 672,09 грн. шкоди за використання земельної ділянки не за цільовим призначенням до розгляду в апеляційному порядку апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29.11.2011р. по справі №2а-0370/2971/11 Львівським апеляційним адміністративним судом за позовом Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" до Управління Держкомзему у Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди (справа №782/12).
Згідно повідомлення Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" №346 від 16.09.2013р. (вх. № 01-29/10780/13 від 19.09.2013р.), постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013р. у справі №2а-0370/2971/11 за позовом Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" до Управління Держкомзему у Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди (справа №782/12) у задоволенні апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" відмовлено, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29.11.2011р. по справі №2а-0370/2971/11 залишено без змін.
Ухвалою суду від 19.09.2013р. провадження у справі №5004/2404/11 поновлено. Розгляд справи призначено на 25.09.2013р.на14:30 год. Зобов'язано сторін подати додаткові пояснення та належним чином завірену копію Постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013р.
24.09.2013р. через канцелярію до господарського суду надійшло повідомлення від позивача-Шацької селищної ради №640 від 24.09.2013р. (вх. №01-29/10929/13), в якому він позовні вимоги підтримав та просив задовольнити останні в повному обсязі.
Крім того, зазначив, що розгляд справи не заперечує за відсутності свого представника.
Позивач, в судове засідання 25.09.2013р. не з'явився, розгляд спору за його відсутності не заперечив, про що зазначив у повідомленні Шацької селищної ради №640 від 24.09.2013р. (вх. №01-29/10929/13).
Прокурор та представник третьої особи в судовому засіданні 25.09.2013р. позовні вимоги підтримали та просять задовольнити останні в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 25.09.2013р. проти позову не заперечив.
Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, враховуючи те, що сторони належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи та сплив строк розгляду спору, імперативно визначений ст.69 ГПК України, господарський суд визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України, -
встановив:
Рішеннями Шацької селищної ради №6/22 від 28.11.2006р. та №10/10.2 від 29.03.2007р. для розміщення виробничої бази було передано ВАТ "Шацьке РТП" (правонаступником якого є ПАТ "Шацьке РТП") в оренду земельну ділянку, що знаходиться за адресою смт. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 6 загальною площею 3,8367га.
02 квітня 2007р. на підставі вищевказаних рішень між Шацькою селищною радою та ВАТ "Шацьке РТП" був укладений договір оренди землі №б/н, предметом якого є земельна ділянка площею 3,8367га для розміщення виробничої бази ВАТ "Шацьке РТП", яка знаходиться за адресою: смт. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 6, який зареєстрований в Центрі Державного Земельного Кадастру 13.04.2007р.
Згідно п. 8 цього договору, термін дії договору-15років.
Відповідно до норм частин 1, 2 та 4 статті 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.
Згідно з частиною 1 статті 95 ЗК України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: а) самостійно господарювати на землі; б) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; в) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; г) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; ґ) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Частиною 1 статті 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У частині 1 статті 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на підставі рішень Шацької селищної ради №6/22 від 28.11.2006р. та №10/10.2 від 29.03.2007р. 02 квітня 2007р. між Шацькою селищною радою та ВАТ "Шацьке РТП" був укладений договір оренди землі №б/н, предметом якого є земельна ділянка площею 3,8367га для розміщення виробничої бази ВАТ "Шацьке РТП", яка знаходиться за адресою: смт. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 6, який зареєстрований в Центрі Державного Земельного Кадастру 13.04.2007р.
Старшим державним інспектором Держкомзему у Шацькому районі проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.06.2011р. та в акті обстеження земельної ділянки №009 від 22.06.2011р.
В акті зафіксовано, що ПАТ "Шацьке РТП" використовує земельну ділянку площею 3, 8367га, надану йому на підставі рішень Шацької селищної ради №6/22 від 28.11.2006р. та №10/10.2 від 29.03.2007р. для розміщення виробничої бази ПАТ "Шацьке РТП" не за цільовим призначенням, а саме, зафіксований факт розміщення торгового ринку та автомобільної стоянки для обслуговування ринку, що є порушенням ст.ст. 20,96 Земельного кодексу України.
За результатами виявленого порушення відповідачу видано припис №0024 від 22.06.2011р., яким приписано усунути порушення вимог земельного законодавства.
За фактом нецільового використання земельної ділянки на підставі ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушено справу про адміністративне правопорушення, складено протокол про адміністративне правопорушення №б/н від 22.06.2011р., винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №009 від 07.07.2011р.
На підставі акту перевірки, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриття (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07. №963, було здійснено розрахунок відшкодування шкоди, нанесеної від використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, відповідно до якого розмір шкоди складає 40 672,09грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29.11.2011р. у справі №2а/0370/2971/11 за позовом Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" до Управління Держкомзему в Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням від 22.06.2011р., залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013р., в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" відмовлено.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України "Про землеустрій", цільове призначення земельної ділянки є використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому порядку.
Згідно ст.19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (ч.1 ст.20 ЗК України ).
Згідно зі ст.35 Закону України "Про охорону земель" від 19.06.03р. №962-IV, власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.
Відповідно до ст. 91, 96 ЗК України, власники земельних ділянок та землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Статтею 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть, у тому числі, цивільну відповідальність згідно з законодавством України за такі порушення, як невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу (п.2.4), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25 липня 2007 року та Методичних рекомендацій щодо застосування вказаної Методики, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12 вересня 2007 року №110, розподіл коштів (у відсотках), які мають отримати держава, територіальна громада, юридична чи фізична особа внаслідок відшкодування заподіяної їм шкоди, повинен здійснюватись відповідно до порядку, затвердженого Держземагентством за погодженням з Мінфіном, Мінекономіки та Мінприроди (пункт 8 Методики).
У відповідності з п. 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. №963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже підставою для розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок використання земельних ділянок не за цільовим призначенням є вказані документи у їх сукупності, оскільки саме такі документи можуть підтвердити сам факт нецільового використання земельної ділянки та її розмір.
Таким чином, відповідачем порушено норми ст.ст. 19, 91, 96 ЗК України, ст.35 Закону України "Про охорону земель" від 19.06.03р. №962-IV.
Сума шкоди в розмірі 40 672,09 грн., яка є сумою не отриманою місцевим бюджетом, не сплачена відповідачем і заявлена прокурором до стягнення.
Вказану суму прокурор просить стягнути на рахунок Шацької селищної ради.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про охорону земель", Законом України "Про землеустрій", ст.ст. 19, 20, 91, 93, 95, 96, 122, 211 ЗК України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
вирішив:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" (Волинська обл., Шацький р-н, смт. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 6, код ЄДРПОУ 00902576) на користь Шацької селищної ради (Волинська обл., Шацький р-н, смт. Шацьк, вул. Природна, 33, код ЄДРПОУ 04334235) 40 672,09грн. шкоди.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" (смт. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 6, код ЄДРПОУ 00902576) в доход Державного бюджету України 1 720,50грн. судового збору.
Повне рішення складено
30.09.2013р.
Суддя С. В. Бондарєв