Постанова № 33774896, 26.09.2013, Іршавський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
26.09.2013
Номер справи
301/1915/13-а
Номер документу
33774896
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа № 301/1915/13-а

26.09.2013 року м.Іршава

Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Беламут П.М. при секретарі Попович Н.П. за участю представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача Буркуш В.О., Скоблей Р.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Іршава адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Ірашавської РДА про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до управління соціального захисту населення Іршавської РДА про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що вона являється матір'ю ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за її заявою її було прийнято на облік в Управлінні соціального захисту населення Іршавської РДА як отримувача допомоги по догляду за дитиною до трьох років та одноразової допомоги при народженні дитини, відповідно до довідки про отримання допомоги від 25.07.2013 року за № 337 , допомога по догляду за дитиною до трьох років їй була призначена на період з 20.10.2011 року по 31.12.2011 року в сумі 130 грн. та одноразова допомога при народженні дитини за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року в сумі 884, 00 грн., загальна сума допомоги, яку вона отримала становить 18365,30 грн. У зв'язку з тим, що їй припинили виплачувати допомогу на дитину, вона 11.07.2013 року звернулася із заявою до відповідача, та згідно наданої відповіді дізналася, що з 1 січня 2012 року нарахування та виплата допомоги їй припинено на підставі акта обстеження, складеного 01.12.2011 року соціальним інспектором Брич О.В. у зв'язку з виїздом сім'ї ОСОБА_6, вважає дії відповідача неправомірними, просить суд визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Іршавської РДА щодо невиплати в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до трьох років та одноразової допомоги при народженні дитини - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, зобов'язати управління соціального захисту населення Ірпшавської РДА здійснити нарахування та виплату їй встановленого розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 22.01.2011 року до досягнення ним трирічного віку, з урахуванням проведених за період з 20.10.2011 року по 31.12.2011 року, виплат шляхом перерахування необхідних коштів на відкритий в установі уповноваженого банку рахунок дитини, зобов'язати управління соціального захисту населення Іршавської РДА здійснити нарахування та виплату їй одноразової допомоги при народженні дитини - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 за період з 01.01.2012 року до повної виплати даного виду допомоги шляхом перерахування необхідних коштів на відкритий в установі уповноваженого банку рахунок дитини.

Позивач ОСОБА_4 для участі в розгляді справи не з'явилася, подала суду заяву просить суд справу розглядати в її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити, а тому на підставі ст. 128 КАС України справу розглянуто в її відсутність.

Представник позивача ОСОБА_1 в суді позов підтримала з мотивів, що вказані в позовній заяві, додатково суду пояснила, що позивач дізналася про припинення нарахування їй одноразової допомоги та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в липні 2013 року, тому звернулася до відповідача за роз'ясненнями, крім того в законодавстві не передбачено підставу для припинення нарахування допомоги таку як перебування за кордоном, оскільки в Україні гарантується свобода пересування та вільний вибір місця проживання, доказів про перебування позивача за кордоном у відповідача також відсутні, також відповідачем не надано рішення про припинення нарахування виплат, яке повинно прийматися на основі акту обстеження та є підставою для припинення нарахування виплат, просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача управління соціального захисту населення Іршавської РДА Буркуш В.О. позовні вимоги позивача не визнала, суду пояснила що позивач ОСОБА_4 звернулася до управління через 9 місяців після народження дитини в жовтні 2011 року, так як

- 2 -

дитина народилася за кордоном в Іспанії, їй було призначено одноразову допомогу при народженні дитини в сумі 7344,00 грн. та за період з 01.01.2011 року по 31.01.2012 року в сумі 884,00 грн., виплачено в грудні 2011 року - 17068,00 гривень, крім січня 2012 року в сумі 884,00 грн., допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначено з 20.10.2011 року по 31.12.2011 року в сумі 130 грн., з січня 2012 року ОСОБА_4 припинено вказані види допомоги відповідно до ст. 11 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та на підставі абзацу 11 п. 13 Постанови КМУ № 1751 «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», а саме виникнення інших обставин, а саме батьки дитини разом з дитиною виїхали за кордон, оскільки управління соціального захисту населення в такому разі не мають можливості підтвердити факт забезпечення батьками належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини та цільового використання державних коштів соціальні інспектори на підставі акта обстеження подають пропозиції щодо припинення виплати допомоги, акти обстеження було складено № 224 від 01.12.2011 року та № 354 від 04.10.2012 року, згідно яких встановлено, що сім'я заявниці тривалий час відсутня, за вказаною адресою не проживає, через представника сільської ради, який був присутній при складанні акту передано прохання позивачу з'явитися в управління протягом місяця, проте позивач не з'явилася, відповідно з січня 2012 року допомогу припинено, позивач повинна була бачити про поступлення коштів на її рахунок та відповідно про припинення нарахування таких коштів, документально не може підтвердити перебування за кордоном позивача, просить суд в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача управління соціального захисту населення Іршавської РДА Скоблей Р.М. в суді позовні вимоги не визнала, підтримала, мотиви викладені в запереченні на позовну заяву, просить суд в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, Скоблей Р.М., всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову частково, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_7, в Іспанії, який є громадянином України, що стверджується копією свідоцтва НОМЕР_1 виданого 18.03.2011 року відділом РАГС м. Вільярробледо, 09.03.2011 року додано до реєстраційного запису Том : 00202 Сторінка: 023, довідкою № 536/167-11 від 08.06.2011 року посольства України в Королівстві Іспанія / а.с. 24-27/.

20 жовтня 2011 року позивач ОСОБА_4 звернулася до управління соціального захисту населення Іршавської РДА із заявою про призначення одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку /а.с. 21-22/. На підставі даної заяви позивачу Управлінням соціального захисту населення Іршавської РДА призначено одноразову допомогу при народженні дитини в сумі 7344,00 грн. та за період з 01.01.2011 року по 31.01.2012 року в сумі 884,00 гривень, виплачено в грудні 2011 року в сумі 17068 гривень, крім січня 2012 року в сумі 884,00 грн., та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначено з 20.10.2011 року по 31.12.2011 року в сумі 130 гривень та виплачено в грудні 2011 року в сумі 310,32 грн., що стверджується копією відповіді управління соціального захисту населення № 1066 від 25.07.2013 року /а.с. 5/. Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї № 244 від 01.12.2011 року складеного соціальним інспектором Брич О.В. за адресою місця проживання ОСОБА_4 - АДРЕСА_1, встановлено, що на час обстеження сім'я заявниці відсутня, за словами бабки ОСОБА_8, поїхали в с. Задарів Тернопільської області до батьків її чоловіка, передано прохання відвідати УПСЗН для розмови по справі протягом тижня до 09.12.2011 року / а.с. 18/. На підставі даного акту з січня 2012 року виплату допомоги позивачу припинено. Про припинення нарахування допомоги позивач ОСОБА_4 дізналася 25.07.2013 року з відповіді № 1066 управління соціального захисту населення Іршавської РДА.

Відповідно до ст. 11 ч. 1 , 3 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не

- 3 -

пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Відповідно до ст. 11 ч. 5 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі : позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до ст. 14 ч. 1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Відповідно до ст. 1 ч. 1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 1 ч. 4 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 10, 11 Постанови КМУ від 27.12.2001, № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи : 1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини; 3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад. Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до п. 13 Постанови КМУ від 27.12.2001, № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" виплата допомоги припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання, крім дітей, які народилися під час перебування матері в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань за умови перебування дитини разом з матір'ю; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; смерті дитини; смерті отримувача допомоги; виникнення інших обставин. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

- 4 -

В судовому засіданні представниками відповідача не доведено, а судом не встановлено будь-яких підстав для припинення виплати державної соціальної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, представниками відповідача не надано суду рішення, на підставі якого припинено нарахування таких виплат.

Посилання представників відповідача на абзац 11 пункту 13 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року при прийнятті рішення про припинення виплати допомоги у зв'язку з тим, що на час обстеження місця проживання заявника сім'я заявниці відсутня, суд вважає помилковим та таким, що не відповідає діючому законодавству України.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року № 1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Представниками відповідача суду не надано доказів того, що позивач ОСОБА_4 на час складання акту обстеження знаходилася за кордоном, в акті зазначено, що зі слів бабки ОСОБА_8 «сім'я поїхала в с. Задарів Тернопільської області до батьків чоловіка», згідно паспорту НОМЕР_2 позивач ОСОБА_4 є громадянином України, в документі про народження сина ОСОБА_7, виданого компетентними органами країни перебування і легалізованого в установленому порядку, зазначено що дитина є громадянином України, громадянство батьків також зазначено України, позивач та її чоловік громадянства не змінювали, тобто відповідно до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» позивач не позбавлена права тимчасово змінювати своє місце проживання, що не може бути підставою для позбавлення її права на виплати при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

При цьому суд виходить з інтересів дитини, а також положень ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою ВР № 789-12 від 27.02.1991 року, згідно з якими в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держава зобов'язується забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Відповідно до п. 18. Постанови КМУ від 27.12.2001, № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Тому стосовно позовної вимоги позивача ОСОБА_4 про нарахування та виплату їй встановленого розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22.01.2011 року слід відмовити, оскільки така повинна виплачуватися з 20.10.2011 року - з моменту звернення позивача до управління праці та соціального захисту населення Іршавської РДА із заявою про призначення їй даної виплати, оскільки допомога

- 5 -

позивачу виплачена з 20.10.2011 року по 31.12.2011 року, то нарахування та виплату такої слід провести з 01.01.2012 року.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, нарахування та виплату позивачу допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з моменту припинення відповідачем нарахування таких виплат з 01.01.2012 року до повної виплати даних видів допомоги.

На підставі ст.ст. 33 Конституції України, ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою ВР № 789-12 від 27.02.1991 року, ст.ст. 1, 11, 13, 14, Закону України „Про державну допомогу ciм'ям з дітьми" від 21.11.1992 року, ст. 2 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року № 1382-IV, п. 10, 11, 13, 18 Постанови КМУ від 27.12.2001, № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 86, 159, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Іршавської РДА щодо невиплати в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та одноразової допомоги при народженні дитини - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Іршавської РДА здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 встановленого розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 01.01.2012 року до досягнення ним трирічного віку шляхом перерахування необхідних коштів на відкритий в установі уповноваженого банку рахунок дитини.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Іршавської РДА здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 одноразової допомоги при народженні дитини - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 01.01.2012 року до повної виплати даного виду допомоги шляхом перерахування необхідних коштів на відкритий в установі уповноваженого банку рахунок дитини.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Іршавської РДА в користь ОСОБА_4 34,41 грн.. в повернення витрат по оплаті судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Іршавський районний суд.

Суддя П. М. Беламут