ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 вересня 2013 року Справа №827/1963/13-а
Окружний адміністративний суд м. Севастополя у складі:
головуючого - судді: Куімова М.В.
за участю секретаря: Сухобрус О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання протиправними дій та вимоги, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ФОП ОСОБА_1, уточнивши позовні вимоги, звернулась до суду з адміністративним позовом до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя (далі - Ленінська РДА м. Севастополя) про визнання неправомірними дій щодо анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди №НОМЕР_1 та №НОМЕР_2, що видані відділом містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя, а також визнання неправомірною вимоги про видачу паспорту прив'язки на тимчасові торгові споруди, розташовані на території земельних ділянок, що відносяться до категорії з особливим режимом використання, зокрема, на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 31 травня 2012 року відділом містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя позивачу були видані паспорти прив'язки на тимчасові торгові споруди №№ НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі. 18 січня 2013 року, між позивачем та Комунальним підприємством «Благоустрій» Севастопольської міської ради, був укладений договір про участь в утриманні об'єкту благоустрою № 1А ВХ. Згідно умов вказаного договору, КП «Благоустрій» СМР дозволяє позивачу розміщення тимчасової некапітальної конструкції - торгового павільйону площею 30 кв. м ( вид діяльності - пункт громадського харчування ) за адресою: АДРЕСА_1. 12 липня 2013 року комісією відділу містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя було проведено обстеження тимчасових споруд позивача на відповідність розміщення згідно виданих паспортів. За результатами вказаної перевірки відповідачем був складений акт від 12 липня 2013 року, в якому зазначено про порушення вимог п.п. 2.20, 2.21 Порядку розміщення тимчасових споруд (Наказ № 244 від 21 жовтня 2011 року) Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а саме: встановлені тимчасові споруди, відповідно до п. 2.27 Наказу № 244 від 21 жовтня 2011 року, не відповідають паспортам прив'язки на тимчасові торгові споруди №№ НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_1, НОМЕР_2 та підлягають анулюванню. Листом Ленінської РДА м. Севастополя за вих. № 2724/33/2-04 від 16 липня 2013 року позивач був повідомлений про анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди №НОМЕР_1 та №НОМЕР_2. 29 липня 2013 року позивач звернувся до Ленінської РДА м. Севастополя з заявами про розгляд можливості встановлення пересувної (стаціонарної) тимчасової споруди за адресою: пляж «Кришталевий» у м. Севастополі, місто №№ 581, 643 для здійснення підприємницької діяльності. На зазначені заяви позивач від Ленінської РДА м. Севастополя отримав відповіді за вих. №№ 3158/33/2-04, 3159/33/2-04 від 05 серпня 2013 року, згідно яких можливість визначити відповідність намірів будівельним нормам відсутня, оскільки надана заявником до заяв топографо-геодезична основа в масштабі (М 1:500) не відповідає вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21 жовтня 2011 року. 09 серпня 2013 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявами про розгляд питання про можливість встановлення пересувної (стаціонарної) тимчасової споруди за адресою: пляж «Кришталевий» у м. Севастополі, місця №581 та 643, але відповіді не отримав. Позивач вважає, що зазначені повідомлення Ленінської РДА м. Севастополя не містять причин відмови та при прийнятті рішення про анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди повинні були бути видані або розпорядження голови районної адміністрації, або наказ його структурного підрозділу. Позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди №№НОМЕР_1, НОМЕР_2 та визнати неправомірними вимоги відповідача щодо видачі паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди, розташовані на території земельних ділянок, що відносяться до категорії з особливим режимом використання, зокрема, на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача Бездольний С.Ю. у судовому засіданні проти заявленого позову заперечував з підстав, викладених у запереченнях (а.с. 23-25).
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні встановлено, що 31 травня 2012 року відділом містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя позивачу ОСОБА_1 були видані паспорти прив'язки на тимчасові торгові споруди №№ НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі.
18 січня 2013 року, між позивачем та КП «Благоустрій» СМР, був укладений договір №1А ВХ про участь в утриманні об'єкта благоустрою. Згідно п.2.5 вказаного договору, КП «Благоустрій» СМР дозволяє ФОП ОСОБА_1 розміщення тимчасової некапітальної конструкції - торгового павільйону площею 30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 62-63).
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ -8500039612013 від 14 червня 2013 року, пляж «Кришталевий» у м. Севастополі відноситься до категорії земель водного фонду, з цільовим призначенням: обслуговування будівель, споруд пляжу «Кришталевий», з комунальною формою власності (а.с.38).
12 липня 2013 року, на території мису Кришталевий, комісією відділу містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя було проведено обстеження тимчасових споруд позивача на відповідність розміщення згідно виданих паспортів.
За результатами вказаної перевірки був складений акт від 12 липня 2013 року, в якому зазначено про порушення п.п. 2.20, 2.21 Порядку розміщення тимчасових споруд (Наказ № 244 від 21 жовтня 2011 року) Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. В акті обстеження також зазначено, що встановлені тимчасові споруди не відповідають паспортам прив'язки №№ НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_1, НОМЕР_2 і підлягають анулюванню (а.с. 31).
Листом Ленінської РДА м. Севастополя за вих. № 2724/33/2-04 від 16 липня 2013 року позивач був повідомлений про анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди №НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 (а.с. 6).
29 липня 2013 року позивач звернувся до Ленінської РДА м. Севастополя з заявами про розгляд можливості встановлення пересувних (стаціонарних) тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.33,35).
На зазначені заяви позивач отримав відповіді від Ленінської РДА м. Севастополя за вих. №№ 3158/33/2-04, 3159/33/2-04 від 05 серпня 2013 року, згідно яких можливість визначити відповідність намірів будівельним нормам відсутня, оскільки надана заявником до заяв топографо-геодезична основа в масштабі (М 1:500) не відповідає вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21 жовтня 2011 року (а.с. 32,34).
09 серпня 2013 року позивач повторно звернувся до Ленінської РДА м. Севастополя з заявами про розгляд питання про можливість встановлення пересувних (стаціонарних) тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_2, але будь-якої письмової відповіді не отримав (а.с.36-37).
Відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Севастопольська міська державні адміністрація здійснює свою діяльність у рамках повноважень, встановлених Конституцією України, законами України та актами органів виконавчої влади вищого рівня.
Згідно ст.13 вказаного Закону, до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань:
1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян;
2) соціально-економічного розвитку відповідних територій;
3) бюджету, фінансів та обліку;
4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики;
5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку;
6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх;
7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля;
8) зовнішньоекономічної діяльності;
9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки;
10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.
Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що керівники місцевих державних адміністрації в рамках своїх повноважень видають розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Відповідно до п.6 ст.20 вказаного Закону, місцева державна адміністрація погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України "Про землеустрій", щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини.
Розпорядженням голови Ленінської РДА № 185-ОД від 29 квітня 2013 року "Про затвердження Положення про відділ містобудування та архітектури Ленінської РДА», затверджено Положення про відділ містобудування та архітектури Ленінської РДА, згідно з додатком №1 (а.с.26-28).
Відповідно до п.1 зазначеного додатку, відділ містобудування та архітектури Ленінської РДА є її структурним підрозділом і безпосередньо підпорядкований голові Ленінської РДА, заступникові голови районної держаної адміністрації і методично Управлінню містобудування та архітектури СМДА.
Згідно з п.п. 5.3 п. 3 вказаного додатку, відділ має право видавати паспорти прив'язки тимчасових споруд (а.с.27).
Відповідно до п.п.1.3. п.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 (далі - Порядок № 244), тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до п.п. 1.5 п. 1 Порядку № 244, комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.
Відповідно до п.п. 1.6 п. 1 Порядку № 244, комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до п.п. 1.10 п. 1 Порядку № 244, для розміщення групи ТС (але не більше п'яти) розробляється єдиний паспорт прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500).
Згідно з п.п. 2.1. п. 2 Порядку № 244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п.п. 2.2. п. 2 Порядку № 244).
Відповідно до п.п. 2.3. п. 2 Порядку № 244, до заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Згідно з п.п. 2.4 п. 2 Порядку № 244, відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.
Відповідно до п.п. 2.5 п. 2 Порядку № 244, про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Підпунктом 2.6. пункту 2 Порядку № 244 передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Відповідно до п.п.2.7. п.2 Порядку № 244, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Згідно з п.п. 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15 п. 2 Порядку № 244, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
При оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та цим Порядком.
Паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається. Паспорт прив'язки видається на безоплатній основі.
Згідно з п.п. 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, п. 2 Порядку № 244, паспорт прив'язки підлягає реєстрації в журналі реєстрації паспортів прив'язки або електронному журналі органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про ТС до містобудівного кадастру. Строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень. Продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки або на новий строк.
Відповідно до п.п. 2.27. п. 2 Порядку № 244, дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Згідно з п.п. 2.32 п. 2 Порядку № 244, власники (користувачі) ТС зобов'язані підтримувати належний експлуатаційний стан ТС та відповідного технологічного обладнання, що використовується разом з ТС.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем, у порушення вимог діючого законодавства України, були анульовані паспорти прив'язки на тимчасові торгові споруди від 31 травня 2012 року №НОМЕР_1 та №НОМЕР_2. При цьому, це процесуальне рішення відповідача не було оформлено обов'язковим розпорядженням голови районної адміністрації чи наказом її структурного підрозділу.
Разом з тим, на думку суду, не підлягають задоволенню позовні вимоги, у частині визнання неправомірними вимог відповідача щодо видачі паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди, розташовані на території земельних ділянок, що відносяться до категорії з особливим режимом використання, зокрема, на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі, оскільки вказані вимоги позивачем не конкретизовані.
Відповідно до положень ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в сумі 34 гривень 41 копійки.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 76, 94, 158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Дії Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя щодо анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди від 31 травня 2012 року №НОМЕР_1 та №НОМЕР_2, виданих відділом містобудування та архітектури Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя, - визнати неправомірними.
У задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 34 гривень 41 копійки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.
Суддя М.В. Куімов