ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2013 р. Справа № 821/1564/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Червонофлотець" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Червонофлотець" (далі - відповідач, СТОВ "Червонофлотець") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 16966 грн. 17 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 50 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік становить 2 робочих місця. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 16 квітня 2013 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 16956,00 грн. Відповідачем адміністративно-господарські санкції не сплачено. СТОВ "Червонофлотець" нараховано пеню за порушення терміну сплати цих санкцій в сумі 10 грн. 17 коп. Заборгованість відповідача зі сплати адміністративно - господарських санкцій та пені на загальну суму 16966 грн. 17 коп. відповідачем не сплачена добровільно, а тому підлягає стягненню. Представник позивача надав суду клопотання з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
R;font-size:12pt;">Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 22 березня 2013 року відповідачем подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, відповідно до якого середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 50 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 2 місце. Як відображено у звіті, протягом вищезазначеного періоду на підприємстві працює одна особа з обмеженими фізичними можливостями. У зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів до відповідача застосовані адміністративно-господарські санкції у розмірі 16956 грн. 00 коп. Відповідачем не сплачено адміністративно-господарські санкції, у зв'язку із порушенням строків їх сплати відповідачу нараховану пеню у сумі 10,17 грн. нарахована відповідачеві за три дні прострочення (з 16.04.13 по 18.04.13 включно) на суму 16956,00 грн.
Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі-Закон № 875-ХІІ) встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Відповідно до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.
Стаття 18-1 Закону № 875-ХІІ передбачає, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення" від 10 лютого 2007 року № 42, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 р. за № 117/13384 затверджено форму звітності №10-ПІ "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкцію щодо заповнення, де передбачено, що підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання подають центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків при наявності вакансій вищезазначений звіт. Відповідачем дані вимоги не виконані, що підтверджується листом Нововоронцовського райцентру зайнятості № 126 від 28.03.13.
Оцінюючи наведене, суд вважає, що відповідач не виконав обов'язку роботодавця щодо надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для працевлаштування інвалідів у вигляді належним чином складеної та заповненої в повному обсязі звітності форми № 10-ПІ "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів". Оскільки СТОВ "Червонофлотець" відповідно до вимог чинного законодавства не забезпечено працевлаштування 1 інваліда у 2012 році, у зв'язку з чим застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Червонофлотець", код ЄДРПОУ 03784901, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів адміністративно - господарські санкції в розмірі 16956 (шістнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 10 (десять) грн. 17 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 10.3.4