Постанова № 33752635, 24.09.2013, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
24.09.2013
Номер справи
646/6742/13-а
Номер документу
33752635
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 646/6742/13-а

Провадження № 2-а/646/132/2013

ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ХАРКОВА

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.09.2013 року

Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - Олізаренко С.М.,

за участю секретаря - Кочуковій О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про зобов'язання вчинити певні дії та визнання незаконною бездіяльності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач завернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за період 01.07.2012р. по 31.12.2012р. та 01.01.2013 по 30.06.2013р. відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що йому встановлено ІІІ групу інвалідності та віднесено до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, крім того, має статус «Дитина війни». Разом з тим, відповідачем нараховується пенсія без урахування положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги позивача не визнав, в задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі. Тому суд вважає, що відповідно до змісту ст.128 КАС України справа може бути розглянута по суті без участі представника відповідача.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо нарахування та виплати пенсії.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення та джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. (ч.3ст. 4 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»)

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії та йому встановлено IIІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, а також має статус «Дитина війни», що підтверджується довідкою № 019538, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та посвідченням «Дитина війни» (а. с.13- 15).

Соціальне забезпечення категорії громадян, яким встановлено статус "Дитина війни" визначається Законом України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195 від 18.11.2004 року.

Відповідно ст..ст. 6, 7 вищевказаного Закону пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 5) Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (ч.3 ст.28)

Кошти Пенсійного фонду не включаються до Державного бюджету України (ч.2 ст.72 вищевказаного Закону). Одночасно норми ч. 2 ст. 73 цього Закону не передбачають використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не зазначені в цьому Законі.

Норми ст. 6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" суперечать Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначеного мінімального розміру пенсії за віком та спрямування коштів на виплату допомоги.

Виплата підвищення у відповідності до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не відноситься до жодного з переліку використання коштів Пенсійного фонду.

Таким чином, редакція ст. 6, в якій зазначається, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, була змінена на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Нова редакція ст. 6 на підставі Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визнана неконституційною.

Відповідно до п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2011 рік" (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік» № 3491 від 14.06.2011 року) встановлено, що у 2011 році норми і положення що стосуються категорії «Діти війни» та осіб, які підпадають під дію Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання цих положень Закону, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23.07.2011 року.

Згідно п. 7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-У1 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету»з 23 липня 2011 року встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильська їх катастрофи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність тим, що належать до 1 категорії, інвалідам 111 групи -15 відсотків, а розміри пенсій для інвалідів щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АСЕ у 1986 році, інвалідам 111 групи не можуть бути нижчою 980 грн.

Таким чином з 23 липня 2011 року змінився порядок визначення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, та пенсії по інвалідності відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року.

Тому підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні, оскільки нарахування пенсії здійснено згідно постанови КМУ № 745.

Крім того, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.07.2012, оскільки порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та їх мінімальні розміри з 01 січня 2012 року визначено постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.

19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011

№3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення застосовуються Законом України «Про соціальний захист дітей війни» у порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011.

Відповідно ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно Постанові Кабінету Міністрів України від 06.07.11 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3рп/2012 визнано конституційним, що Кабінет Міністрів регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Прикінцевими положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", та Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2012 році та 2013 році відповідно норми і положення ст.ст.5,6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки.

За прийнятим 26.12.2011 рішенням Конституційного Суду України

№ 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).

Враховуючи вищенаведене, з огляду на зміст резолютивної частин рішення Конституційного Суду України від 06.07.2011 року № 20-рп/2011, підстав для застосування судами Закону України "Про соціальний захист дітей війни" немає. При вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених законів, відсутні.

За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011 р. рішення Конституційного суду №20-рп/2011 виникає юридично обгрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами дітей війни суди повинні застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлюють розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.

Оскільки при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 відповідач діяв у відповідності до чинного законодавства, підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8-14,17, 71, 94, 99, 159-164 , 167, 185, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про зобов'язання вчинити певні дії та визнання незаконною бездіяльності відмовити.

Постанова може бути оскаржена.

Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м.Харкова.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 цього КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАСУ, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: С.М. Олізаренко