ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.09.2013 справа № 905/5197/13 Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.
при секретарі судового засідання: Стасюк О.В.
за участю прокурора: Блащика Г.Є. за посвідченням
представників сторін
від позивача: Базикіна Я.О. довіреність від 02.08.2013р.
від відповідача: не з'явився
у справі за позовом: Прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк
до відповідача: Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м. Донецьк
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, повернення її за належністю Донецькій міській раді та стягнення шкоди
Прокурор Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк, звернувся до суду з позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м.Донецьк про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, повернення її за належністю Донецькій міській раді та стягнення шкоди.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що в ході перевірки додержання вимог земельного законодавства України, проведеної Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області, був виявлений факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,0090га із земель житлової та громадської забудови Донецької міської ради для розширення площі літнього майданчику біля кав'ярні по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, причин нез'явлення суду не повідомив, як слід, справа розглядається з урахуванням ст.75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
28.02.2007р. між виконавчим комітетом Донецької міської ради (виконком) та приватним підприємцем ОСОБА_2 (користувач) був укладений договір користування.
Відповідно до п. 1.1 виконком зобов'язується надати земельну ділянку в користування, а користувач зобов'язується сплачувати передбачені договором кошти, звернутися до виконкому міськради із клопотання про надання цієї земельної ділянки в оренду.
Пунктами 2.1, 2.2, 2.3 договору встановлено, що об'єктом користування є земельна ділянка загальною площею 282 кв.м., на земельній ділянці знаходиться будівля кафе з літнім майданчиком, а також квітковий газон, площею 35 кв.м. та фонтан, площею 5 кв.м. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 294891,42грн.
Термін складає строк з дня реєстрації головним економічним управлінням міськради даного договору користування земельною ділянкою до моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (пункт 3.1 договору).
Відповідно до п. 4.1. договору плата за земельну ділянку встановлюється відповідно до рішення міськради №2/37 від 26.05.2006р. «Про орендну плату за землю в м. Донецьку», що складає 3,0% від грошової оцінки земельної ділянки, і вноситься користувачем в грошовому вигляді у розмірі 8846,74 грн. на рік.
В подальшому, між Донецькою міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 був укладений договір про внесення змін і доповнень в договір користування, зареєстрований у Донецькій міській ради за №5/440 від 16.08.2010р.
Відповідно до. зазначеного договору, п.п. 3.1. та 4.1 договору користування були викладені в наступній редакції: «Термін складає строк з дня реєстрації управлінням земельних ресурсів міськради даного договору про внесення змін та доповнень до договору користування земельною ділянкою до моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки та не більш ніж на один рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та відповідно до розрахунку плати за користування земельною ділянкою, і вноситься користувачем у розмірі 17470,05грн. на рік».
В подальшому, 26.06.2012р. державним інспектором інспекції сільського господарства в Донецькій області Поповим О.В., був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства України суб'єктом підприємницької-діяльності ОСОБА_2, з якого вбачається, що відповідачем самовільно (без правоустановчих документів) зайнято земельну ділянку площею 0,0090га із земель житлової та громадської забудови Донецької міської ради, для розширення площі літнього майданчику біля кав'ярні по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами проведеної перевірки відповідача було зобов'язано усунути виявлені порушення, про що свідчить припис №000035 від 02.07.2012р.
Також, у зв'язку зі скоєнням зазначеного правопорушення, відповідно до ст. 53-1 КУпАП, відповідача було притягнено до адміністративної відповідальності, про що був складений протокол про адміністративне правопорушення №000036 від 02.07.2012р. та винесено постанову №03/07/12-52 від 03.07.2012р. про накладання адміністративного стягнення у вигляду штрафу у розмірі 204,00грн. зі встановленням строку сплати до 03.09.2012р.
Відповідно до квитанції №21 ktb від 03.09.2012р. відповідач сплатив зазначений штраф.
13.09.2012р. державним інспектором інспекції сільського господарства в Донецькій області Поповим О.В. була проведена перевірка дотримання відповідачем вимог земельного законодавства України, про що був складений акт, зі змісту якого вбачається, що відповідачем не виконані вимоги припису №000035 від 02.07.2012р.
Також, за результатами повторної перевірки дотримання вимог земельного законодавства України суб'єктом підприємницької-діяльністю ОСОБА_2, відповідача було вдруге зобов'язано усунути виявлені порушення, про що свідчить припис №000270 від 13.09.2012р.
Враховуючи наведені обставини, Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області було підготовлено повідомлення №13/09/12-15 від 13.09.2012р. про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства на 20.09.2012р., проте, як вказує прокурор, відповідач на виклик не з'явився.
17.10.2012р. державним інспектором інспекції сільського господарства в Донецькій області Поповим О.В була проведена перевірка дотримання відповідачем вимог земельного законодавства України, про що був складений акт, зі змісту якого вбачається, що відповідачем не виконані вимоги приписів №000270 від 13.09.2012р. та №000035 від 02.07.2012р.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою КМУ від 25.07.2007р. №963, загальна сума шкоди заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки площею 0,0090га із земель житлового фонду для розширення площі літнього майданчику, розташованого по АДРЕСА_2 складає 4770,93грн.
Також, під час розгляду справи позивачем наданий акт обстеження спірної земельної ділянки №01-09/13 від 06.09.2013р., складений головним спеціалістом відділу землеустрою Управління земельних ресурсів Донецької міської ради, ОСОБА_4 Зі змісту вказаного акту, вбачається, що земельна ділянка, розташована по АДРЕСА_2, площею 0,0300га, знаходиться в користування відповідача та використовується для розміщення кафе з літньою площадкою. Документи, що посвідчують право користування чи право власності на земельну ділянку в Управлінні земельних ресурсів Донецької міської ради відсутні. Зазначена земельна ділянка, використовується з порушеннями вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За твердженнями прокурора та позивача, наданими документами до матеріалів справи вбачається, що порушення земельного законодавства суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2, на теперішній час, не усунуті.
Оцінюючи вимоги позивача, суд виходить з наступного.
Виходячи з положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 148 Господарського кодексу України (далі - ГК України), земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто, прав власників земельних ділянок (п. 1.2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", далі Постанова).
Тобто, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
За приписами ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок" наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003р № 963-ІV.
За приписами цієї норми закону, самовільне зайняття земельних ділянок - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду).
У відповідності до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Як зазначено у п.3.8 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" згідно з пунктом 3.1. наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту), без спеціального дозволу, затвердженої постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963", підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальній громаді, юридичним та фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства, акт обстеження земельної ділянки.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджуються підстави для здійснення розрахунку розміру шкоди заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Також, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не оформив право власності або право користування на спірну земельну ділянку загальною площею 0,0090га із земель житлової та громадської забудови Донецької міської ради під розширення площі літнього майданчика, по АДРЕСА_2 в Калінінському районі м.Донецьку та не зареєстрував його у встановленому законом порядку, чим порушив приписи Земельного кодексу України.
Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.
Відповідно до ч. 3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м. Донецьк про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, повернення її за належністю Донецькій міській раді та стягнення шкоди обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 22, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м. Донецьк про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, повернення її за належністю Донецькій міській раді та стягнення шкоди.
Зобов'язати Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичну особу ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0090га, із земель житлової та громадської забудови підпорядкованих Донецькій міській раді, під розширення площі літнього майданчика, по АДРЕСА_2 та повернути її за належністю Донецькій міській раді.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь держави (п/р 33112331700002, отримувач місцевий бюджет м. Донецька, код платежу 24062100, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016 ГУДКУ у Донецькій області) шкоду, заподіяну державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, у сумі 4770,93 грн.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь держави (п/р 31217206783006, отримувач: Київське УК/Київський р-н/22030001, банк отримувача: Головне управління державної казначейської служби України (ГУ ДКСУ) в Донецькій області, ЄДРПОУ: 38034002, МФО: 834016, код бюджетної класифікації: 22030001, символ звітності банка: 206) судовий збір у розмірі 2867,50грн.
Повний текс рішення підписано 23.09.2013р.
Рішення набирає законної сили 04.10.2013р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Суддя О.М. Сковородіна