ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2013 р. 11 год.05 хв.Справа № 821/3350/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
суддів: Пекного А.С., Войтовича І.І.
за участю: секретаря - Багненко Т.В.,
позивача - ОСОБА_1
прокурора - Настич В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністра МОЗ України Богатирьової Раїси Василівни, Генерального прокурора України Пшонки Віктора Павловича про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Міністра МОЗ України Богатирьової Раїси Василівни (далі - відповідач 1, Міністр МОЗ), Генерального прокурора України Пшонки Віктора Павловича (далі - відповідач 2, Генпрокурор) про, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, визнання Міністра МОЗ Р.Богатирьової, Генерального прокурора України Пшонки В.П. винними в порушенні конституційних прав, гарантованих ст.ст. 3, 40, ч.3 ст.49, ст.64 права на особистий прийом і звернення, а Генпрокурора ще й у невиконанні вимог ст.29 Закону України "Про звернення громадян"; зобов'язання Міністра МОЗ здійснити особистий прийом позивача; зобов'язання Міністра МОЗ відшкодувати власноруч матеріальні затрати в сумі 418,20 грн. для приїзду позивача в м. Київ і назад, в м. Нову Каховку для особистого прийому; стягнення судового збору в розмірі 38,41 грн.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі. Пояснив, що Міністр МОЗ Богатирьова Р.В. та Генпрокурор України Пшонка В.П. не здійснили його особистий прийом 25.05.2013 року та 04.07.2013 року, тим самим порушили вимоги Конституції України.
Міністр МОЗ Богатирьова Р.В. в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена. Письмових заперечень до суду не надала.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні проти позову заперечувала, вважає, що вимоги позивача є необґрунтованими. Пояснила, що особистий прийом Генпрокурором здійснюється на підставі Інструкції про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої Наказом Генпрокурора України від 21.06.2011р. № 9гн (із змінами, внесеними наказами Генпрокурора України від 12.07.12 № 1-гн-2, від 05.12.12 № 9-гн-1, від 12.04.13 №49), яким встановлений порядок здійснення особистого прийому. Позивачем не надано доказів того, що ними дотриманий вищезазначений порядок, а тому відсутні підстави для задоволення позову. Крім того, посилання позивача на порушення вимог Закону України "Про звернення громадян" також є необґрунтованим, оскільки на всі звернення позивача було надано відповіді у терміни, встановлені зазначеним Законом.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, колегія суддів дійшла до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Судом встановлено, що 01.07.2013 року до Генеральної прокуратури України надійшла скарга ОСОБА_1, адресована Міністру охорони здоров'я України, а в копії Генеральному прокурору України, щодо правомірності дій органів місцевої влади при передачі в оренду стоматологічної лікарні м. Нова Каховка та особистого прийому Міністром охорони здоров'я України.
Згідно зі ст.ст. 121, 123 Конституції України, ст. ст. 3, 6 Закону України "Про прокуратуру" органи прокуратури становлять єдину централізовану систему, яку очолює Генеральний прокурор України з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим. Повноваження прокурорів, організація, засади та порядок діяльності прокуратури визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про звернення громадян" законодавство України про звернення громадян включає цей Закон та інші акти законодавства, що видаються відповідно до Конституції України та цього Закону.
Пунктом 7 ст. 15 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що Генеральний прокурор України відповідно до законів України видає обов'язкові для всіх органів прокуратури накази, розпорядження, затверджує положення, інструкції.
Порядок розгляду і вирішення звернень громадян, службових та інших осіб, запитів і звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад, а також прийому громадян, службових та інших осіб у Генеральній прокуратурі України врегульовано Інструкцією про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України № 9 гн від 21.06.2011 року зі змінами.
За приписами пункту 3.2 цієї Інструкції по кожному зверненню в прокуратурах усіх рівнів може бути виконано одну з таких дій: прийнято до розгляду, передано на вирішення до підпорядкованої прокуратури, направлено до іншого відомства, приєднано до скарги, що раніше надійшла, або до матеріалів кримінальної справи.
Відповідно до положень п. 3.11 Інструкції звернення громадян та юридичних осіб, які надійшли до Генеральної прокуратури України вперше і за ними не приймалися рішення прокурорами обласного рівня (первинні звернення) надсилаються до підпорядкованих прокуратур (відповідних відомств) для вирішення.
Оскільки до звернення не було долучено будь-яких відповідей прокуратури Херсонської області, у тому числі за підписом прокурора області, звернення ОСОБА_1 в частині правомірності дій органів місцевої влади при передачі в оренду стоматологічної лікарні м. Нова Каховка 05.07.2013 року направлено за належністю до прокуратури Херсонської області.
Крім того, враховуючи, що звернення було адресовано саме Міністру охорони здоров'я України, а лише в копії Генеральному прокурору України і в ньому порушувались питання якості медичних послуг та особистого прийому Міністром, будь-яких відповідей Міністерства із порушених питань долучено не було, відповідно до ч.3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" Генеральною прокуратурою України 05.07.2013 його було також скеровано до Міністерства охорони здоров'я України.
Згідно з п. 7.4 Інструкції Генеральний прокурор України приймає громадян за попереднім записом (але не в день прийому) за зверненнями, якщо у задоволенні їх раніше відмовлено його заступниками.
Таким чином, особистий прийом громадянина Генеральним прокурором України проводиться, якщо він звертається зі скаргою на конкретне рішення його заступника, яким відмовлено у задоволенні попередньої скарги.
Скарги позивача із зазначених у позові питань у Генеральній прокуратурі України по суті не вирішувались, а тому старшим прокурором відділу прийому громадян, у якого 01.07.2013 року позивач перебував на особистому прийомі, роз'яснено вищезазначені положення Інструкції. Крім того, на письмове звернення ОСОБА_1 17.07.2013 року надано відповідь начальником управління розгляду звернень та прийому громадян з відповідними роз'ясненнями.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що Генеральним прокурором України порушень чинного законодавства допущено не було, права позивача не порушено.
Щодо вимог до Міністра МОЗ Богатирьової Р.В., суд зазначає наступне.
Відповідно розділу 3 Порядку особистого прийому громадян Міністром, першим заступником, заступниками Міністра та іншими посадовими особами Міністерства охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.03.2010 року №259 (далі - Порядок), особистий прийом громадян Міністром охорони здоров'я проводиться у третій понеділок парного місяця з 15.00 до 17.00 за адресою: м. Київ, вул. Музейний провулок, 12, приймальня Кабінету Міністрів України.
Попередній запис на особистий прийом до Міністра охорони здоров'я проводиться у третій понеділок парного місяця з 10.00 до 13.00 посадовою особою Міністерства за установленим графіком разом із завідуючим Приймальні громадян Міністерства за адресою: м. Київ, вул. Музейний провулок, 12, приймальня Кабінету Міністрів України.
Як встановлено судом та підтверджено у судовому засіданні позивачем, попередній запис на прийом до Міністра МОЗ не здійснювався, тобто ОСОБА_1 не дотримано положень Порядку, а тому відсутні підстави для задоволення вимог позивача в частині, що стосується Міністра МОЗ Богатирьової Р.В.
Також суд звертає увагу на те, що системний аналіз норм ст. 40 Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" дає підстави для висновку, що ними не виключено право суб'єктів розгляду звернень громадян установлювати конкретні процедури такого розгляду.
У зв'язку з цим суд вважає, що Інструкція про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затверджена наказом Генерального прокурора України № 9 гн від 21.06.2011 року та Порядок особистого прийому громадян Міністром, першим заступником, заступниками Міністра та іншими посадовими особами Міністерства охорони здоров'я, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.03.2010 року №259 не суперечать вимогам Конституції України та Закону України "Про звернення громадян" і не обмежують прав громадян на звернення до органів державної влади, а тому відповідачі правомірно використовують їх у своїй діяльності.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністра МОЗ України Богатирьової Раїси Василівни, Генерального прокурора України Пшонки Віктора Павловича про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 вересня 2013 р.
Головуючий суддя Ковбій О.В.
Судді Пекний А. С.
Войтович І. І.
кат. 2.1