Рішення № 3373361, 01.04.2009, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
01.04.2009
Номер справи
05/31-09
Номер документу
3373361
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" квітня 2009 р. Справа № 05/31-09

вх. № 1007/6-05

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Голован В.І. (довіреність № 03-01-09/27-1641 від 01.07.2008 р.), відповідача - не з'явився,

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області (м. Харків),

до Вільхівської сільської ради (с. Вільхівка),

про стягнення 5370,76 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з відповідача на користь держави у відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи, 5370,76 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем законодавства про відходи.

Позивач надав письмові пояснення щодо ненадання витребуваних документів та додаткові письмові пояснення до позовної заяви.

Відповідач відзив на позов та витребувані судом документи не надав. Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

12.09.08 р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області були проведені позапланові заходи нагляду (контролю), щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Вільхівскої сільської ради, на підставі колективного звернення громадян.

За результатами перевірки 12.09.2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт № 00628 від 12.09.08 р., в якому зазначено, що в результаті перевірки встановлено, що факти, викладені в колективному зверненні мешканців с. Вільхівка від 16.08.2008 року (вхідний № Код – 759 від 21.08.2008 року), підтвердились. При виїзді на місце встановлено, що у зазначених у зверненні адресах на території Вільхівської сільської ради Харківського району виявлено 8 несанкціонованих сміттєзвалищ, загальною площею 153 метра квадратних (з яких 137 метрів квадратних метра знаходяться в піщаному кар’єрі між вулицями 40 років Перемоги та Студентською) загальним обсягом 50 метрів кубічних, що є порушенням ст. 21 Закону України „Про відходи”.

Заміри було здійснено рулеткою вимірювальною металевою 20 метрів завод. № 070446, свідоцтво про калібрування засобу вимірювальної техніки від 17.10.2007 року № 1455 ДОСТ 7502-98.

Факт наявності несанкціонованого сміттєзвалища по вул. Студентській також підтвердився, але заміри площі та об’єму не здійснювалися оскільки це зафіксовано актом перевірки від 05.08.2008 року № 00518 та наданими приписами щодо її ліквідації, термін виконання якого вичерпався до 20.08.2008 року.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківській області були складені протокол про адміністративне правопорушення: № 001900 від 12 вересня 2008 року, а також постанова про накладення адміністративного стягнення № 06-21/101 від 12.09.2008 року, згідно якої за допущення невиконання вимог припису, щодо розробки та затвердження схеми санітарної очистки підвідомчої території, організації збирання, видалення відходів та допущення організації 8 несанкціонованих сміттєзвалищ, загальною площею 153 метра квадратних, секретаря Вільхівської сільської ради – Снігерьову Олену Станіславівну було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст. 82, 188-5 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. (даний штраф у добровільному порядку був сплачений порушником 18.09.2008 року – квитанція № К33/І/40).

Слід відзначити, що у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди. (Роз’яснення Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року).

19.09.08 р., з метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення позапланового заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис вихідний № 06-21/68 від 19.09.08 р., яким вимагалось:

- в строк до 06.10.2008 р. розробити та затвердити схему санітарного очищення підвідомчої території, організувавши збирання та видалення відходів;

- в строк до 06.10.2008 р. забезпечити ліквідацію несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів за адресами: вул. 40 років Перемоги, Українській, Шкільній, Центральній, в піщаному кар’єрі між вулицями Студентською та 40 років Перемоги.

В зв’язку з виявленим порушенням посадовими особами Державної екологічної інспекції в Харківській області з урахуванням норм передбачених «Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., було розраховано суми збитків та складено претензії: № 212 щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі загальним розміром 4738,60 грн. та № 213 щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в сумі 632,16 грн., які 17.11.2008 року було направлено на адресу Вільхівської сільської ради. Вимоги даних претензій не були добровільно виконані відповідачем.

Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України „Про відходи” відходи – це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до п.3 “Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб’єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 33 Закону України «Про відходи» забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про відходи» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров’я людей.

Згідно п. 1 ст. 6 Закону України “Про місцеве самоврядування” первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про відходи» територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об’єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Згідно п. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається зі змісту п.1 ст.11 Закону України “Про місцеве самоврядування”, виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Дані виконавчі органи рад створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.

У відповідності до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.

Відповідно до п. ї ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до повноважень місцевих рад у галузі охорони навколишнього середовища належить здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно ст. 189 Земельного Кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Як вбачається зі змісту статей 30, 40 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст. 38 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції … організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Згідно ст. 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують … здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов’язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Зазначені обставини викладені в акті перевірки № 00628 від 12.09.08 р. та приписі про ліквідацію несанкціонованих звалищ ТПВ на підвідомчій території, крім цього факт наявності порушення підтверджується колективним зверненням мешканців села Вільхівка.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про відходи» підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди або будь-яких заперечень.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути до державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, що становить 102,00 грн. та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст. 15, 19, 20, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 1, 9, 12, 21, 33, 43 Закону України "Про відходи", ст.ст. 6, 10, 11, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Вільхівської сільської ради (62431 Харківська обл., с. Вільхівка, вул. Центральна, 1. Код ЄДРПОУ 04396667. Р/р № 31427000700456 в ГУ ДКУ в Харківській обл., МФО 851011) на користь держави (одержувач коштів - ВДК в Харківському районі, код ЄДРПОУ №24134614, р/р №33116331700456 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331, код бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про відходи, в сумі 5370,76 грн.

Стягнути з Вільхівської сільської ради (62431 Харківська обл., с. Вільхівка, вул. Центральна, 1. Код ЄДРПОУ 04396667. Р/р № 31427000700456 в ГУ ДКУ в Харківській обл., МФО 851011) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 102,00 грн.

Стягнути з Вільхівської сільської ради (62431 Харківська обл., с. Вільхівка, вул. Центральна, 1. Код ЄДРПОУ 04396667. Р/р № 31427000700456 в ГУ ДКУ в Харківській обл., МФО 851011) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя