ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2013 року м. Київ К/800/12486/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Суддя-доповідач:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Приходько І.В.розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служби
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 р.
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2013 р.
у справі № 1570/5508/2012
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Портсервіс»
до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служби
про визнання протиправними дій,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Портсервіс» (далі - позивач, ТОВ «Портсервіс») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у м. Іллічівську) про визнання протиправними дій.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 р. позов задоволено. Визнано протиправними дії ДПІ у м. Іллічівську по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Портсервіс» з питань своєчасності та повноти сплати до бюджету податків по взаємовідносинах з ТОВ «Авалон-Агро» та ПП «Корса Плюс», за результатами якої складено акт ДПІ у м. Іллічівську від 05.01.2012 р. № 024/23-0302/6487518.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2013 р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 р. залишено без змін.
У касаційній скарзі ДПІ у м. Іллічівську, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2013 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача не надав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 03.01.2012 року по 04.01.2012 року на підставі рішення в.о. голови комісії з проведення реорганізації ДПІ у м. Іллічівську, оформленого наказом ДПІ у м. Іллічівську від 03.01.2012 року № 8, посадовою особою відповідача згідно із п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.11 п. 78.1, п. 78.2 ст. 78, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Порт сервіс» з питань своєчасності та повноти сплати до бюджету податків по взаємовідносинах з ТОВ «Авалон-Агро» та ПП «Корса Плюс», за результатами якої складено акт від 05.01.2012 р. № 024/23-0302/36487518.
Як зазначено в акті перевірки, у зв'язку з неможливістю вручити повідомлення та копію наказу керівнику ТОВ «Портсервіс» про проведення невиїзної документальної перевірки за податковою адресою платника: м. Іллічівськ, вул. Леніна, 4, перевірку проведено в приміщенні ДПІ у м. Іллічівську, про що складено акт від 03.01.2012 р. № 006/23-0302/36487518.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, та суд апеляційної інстанції, залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, виходили з того, що дії податкового органу по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Портсервіс» здійснені у непередбачений законодавством спосіб.
Колегія суддів погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
За приписами п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно із п. 79.1 ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Відповідно до положень п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Відповідно до п. 78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно із п. 78.5 ст. 78 ПК України допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Підпунктом 79.2 ст.79 ПК України встановлено, що позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, перевірка проводилась на підставі наказу № 08 від 03.01.2012 р. про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Порт сервіс», водночас, відповідачем в порушення вимог ст.ст. 78, 79 ПК України на адресу позивача не надсилались, а також не вручались під розписку, ні копія наказу про проведення перевірки, ні письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
При цьому листом начальника поштового відділення № 1 в м. Іллічівську Одеської області від 17.10.2012 року, надісланого у відповідь на запит директора ТОВ «Портсервіс», з якого вбачається, що на адресу ТОВ «Портсервіс», розташованого в м. Іллічівську по вул. Леніна, 4, в період з 03.01.2012 року по 18.01.2012 року кореспонденції з повідомленням про вручення не надходило.
Крім того, відповідно до змісту наказу № 08 від 03.01.2012 р. про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Портсервіс», відповідач посилався на приписи п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України, яким встановлено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Водночас, у вступній частині акта перевірки від 05.01.2012 року № 024/23-0302/6487518 відповідачем не зазначено відомостей про отримання податковим органом постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Щодо висновків податкового органу про відсутність позивача за місцезнаходженням, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно реєстраційних даних, що містяться у базі ДПІ у м. Іллічівську Одеської області ДПС податковою адресою ТОВ «Портсервіс» є: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Леніна, 4.
Працівниками ДПІ у м. Іллічівську встановлено, що позивач не перебуває за податковою адресою, про що складено акт відсутності за податковою адресою від 03.01.2012 року № 005/23-03/01/36487518.
Також у зв'язку із неможливістю вручення позивачу повідомлення та копії наказу про проведення невиїзної документальної перевірки, у зв'язку з його незнаходженням за податковою адресою, працівниками ДПІ у м. Іллічівську було складено акт «Про неможливість вручення наказу та повідомлення про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ «Портсервіс»» від 03.01.2012 року № 006/23-0302/36487518.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
За приписами п. 45.2 ст. 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 03.07.2012 року, згідно якого в графі «статус відомостей про юридичну особу» підтверджено.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Портсервіс», відповідач діяв з порушенням вимог Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 р. та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2013 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служби відхилити.
2. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2013 р. залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
І.В. Приходько