ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" квітня 2009 р.
Справа № 10/8-107
Господарський суд Тернопільської області у складі
Судді Півторака М.Є.
За участю секретаря судового засідання Клим Т.П.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Чортківської міської ради м. Чортків, вул. Шевченка, 21 Тернопільської області
до відповідача: Чортківського обласного комунального міжрайонного бюро технічної інвентаризації, м. Чортків, вул. Сонячна, 7 Тернопільської області
третя особа, яка не заявляє самостійних на предмет спору на стороні відповідача: Чортківська районна рада, м. Чортків, вул. Шевченка, 23
За участю представників:
Позивача: Дутки І.І. –представника, доручення № 1026 від 03.07.2008 року;
відповідача: Катеринюка М.М. – начальника Чортівського ОКМ БТІ;
третьої особи: Попіль С.В. –начальника юридичного відділу, довіреність №04-072/4-3 від 10.03.2009 року ;Саверко Р.Р.- заступнику начальника відділу організаційної роботи, довіреність № 04-073/4-3 від 10.03.2009 року;
В розпочатому судовому засіданні представникам позивача та відповідача роз’яснено процесуальні права та обов’язки передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.
За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Чортківська міська рада м. Чортків Тернопільської області подала до господарського суду Тернопільської області позов до Чортківського обласного комунального міжрайонного бюро технічної інвентаризації м. Чортків Тернопільської області про визнання за територіальною громадою право власності на об’єкти нерухомого майна в якому розміщений Чортківський міжшкільний навчально-виробничий комбінат, за адресою: вул. Ст. Бандери, 69 м. Чортків; відшкодування витрат по сплаті державного мита просить покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Свідоцтво на право власності на будівлі чи забудову , виданого 30.03.1950 року , рішення виконкому Чортківської міської ради № 861 від 22.12. 2008 року про переоформлення права власності; листи, що направлялися до Чортківського ОКМ БТІ № 1918 від 15.12.2008 року; № 1927 від 18.12.2008 року; № 1928 від 18.12.2008 року; № 1931 від 22.12.2008 року; № 1933 від 22.12.2008 року; № 8 від 12.01.2009 року.
У відзиві на позов та в судовому засіданні представник Чортківського обласного комунального міжрайонного бюро технічної інвентаризації м. Чортків заперечує позовні вимоги Чортівської міської ради щодо визнання за позивачем права власності на вищезазначені об’єкти нерухомості і зазначає, що з 1993 р. по 2008 р. Чортківська міська рада не здійснювала витрат на утримання міжшкільного навчально - виробничого комбінату: кошти на капітальний ремонт не виділяла, не укладала і не передавала дане приміщення в оренду, а також не здійснювала інших дій як власника; майновий комплекс Чортківського міжшкільного навчально-виробничого комбінату не був взятий на баланс міською радою.
Ухвалою господарського суду від 25 лютого 2009 року по справі №10/8-107 залучено Чортківську районну раду, м. Чортків в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Чортківська районна рада надала господарському суду заперечення на позовну заяву № 04-079/4-3 від 19.03.2009 року і вказує , що надане позивачем “ Свидетельство праве собственности на строение или право застройки “ на будівлю по вул. Міцкевича , 61 у м. Чортків підтверджує право державної Власності , а не комунальної власності в особі Чортківської міської ради . Прийняте Чортківською районною радою народних депутатів рішення від 01 червня 1993 року визначало , яке саме майно переходить у комунальну власність району , а яке у комунальну власність територіальної громади . До переліку комунальної власності Чортківської міської ради народних депутатів увійшов Чортківський міжшкільний навчально - виробничий комбінат по вул. Міцкевича як юридична особа і займані ним приміщення.
Далі зазначає , що Чортківська міська рада з 1993 року по 2008 рік не прийняла у комунальну власність вказаний об’єкт : не включила його у перелік об’єктів комунальної власності міської ради , не виділяла кошти на його капітальний та поточний ремонти , не фінансувала об’єкт як юридичну особу , тобто не вступила в управління об’єктом нерухомості і не має на нього жодних підстав.
Вважає , що Чортківський міжшкільний навчально-виробничий комбінат по вул. Міцкевича був і залишається об’єктом комунальної власності Чортківського району, що підтверджується також і установчими документами і своїми діями Чортківська міська рада фактично відмовилася від нього.
Посилається на приписи статей 321, 344, 347 п. 1 Цивільного кодексу України. Просить в позові відмовити.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.
В порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошувалася перерва до 15 годин 30 хвилин 17 лютого 2009 року та 15 годин 25 лютого 2009 року, 10 год. 20.03. 2009 року ,16 год. 26.03.2009 року та 14 год. 03 квітня 2009 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, третьої особи, суд встановив наступне:
Згідно статті 1 ГПК України підприємства, установи, організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних і охоронюваних законом інтересів.
Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено, що кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб’єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав.
У відповідності до статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування” органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються даним та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Позивач по справі – Чортківська міська рада, місцезнаходження якої м. Чортків, вул. Шевченка, 21 Тернопільської області є юридична особою і включена до ЄДРПО України, що підтверджується Довідкою № 44, виданою управлінням статистики у Чортівському районі, ідентифікаційний код 24636045 і наділена повноваженнями на судовий захист своїх прав та інтересів.
Відповідач у справі: Чортківське обласне комунальне міжрайонне бюро технічної інвентаризації, місцезнаходження якого м. Чортків вул. Сонячна, 7, організаційно-правова форма комунальне підприємство, зареєстроване як юридична особа Чортківською районною державою адміністрацією 15.07.1992 року і включене до ЄДРПУ, ідентифікаційний код 21130534, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Тернопільській області № 07-59.
Предметом позову Чортківська міська рада м. Чортків визначила визнання за нею права власності на об’єкт нерухомості, що знаходиться за адресою м. Чортків, вул. С. Бандери, 69.
Позивач, зазначивши відповідачем у справі Чортківське бюро технічної інвентаризації, м. Чортків тим самим стверджує, що БТІ не визнає його як власника приміщення, що знаходиться по вул. С. Бандери, 69 в місті Чортків.
Так, статтею 316 Цивільного Кодексу визначено, що право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном, яке охороняється законом.
Позов про визнання права власності –це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на майно .
Підставою позову є обставини , що підтверджують наявність у позивача права власності . Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно.
Пунктом 30 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування “ визначено виключну компетенція сільських, селищних, міських рад, до якої, зокрема, входить вирішення питань про включення об'єктів до комунальної власності.
Як встановлено у судовому засіданні, 19 березня 1993 року Чортківська міська рада прийняла рішення “Про комунальну власність Чортківської міської ради народних депутатів“, пунктом 1 якого затвердила перелік майна, що передається у власність міської ради народних депутатів згідно додатків 1-4.
Пунктом Додатку у перелік майна, що передається у власність міської ради включено, зокрема: позашкільні заклади: міжшкільний навчально-виробничий комбінат по вул. Міцкевича.
01 червня 1993 року Чортківська районна рада прийняла рішення “Питання комунальної власності району, яким затвердила перелік майна, що передається у власність районної, міської, селищної та сільських рад народних депутатів.
Переліком комунального майна, що передається у власність Чортківської міської ради народних депутатів визначено, що у власність міської ради передаються позашкільні заклади: міжшкільний навчально-виробничий комбінат за адресою вул. Міцеквича; Палац піонерів за адресою вул. Франка, 1 та станція юних техніків за адресою вул. Шевченка у м. Чорткові.
18 грудня 2008 року сесія Чортківської районної ради прийняла рішення № 351 “Про перегляд рішення Чортківської районної ради народних депутатів від 01 червня 1993 року “Питання комунальної власності району“, яким міжшкільний навчально-виробничий комбінат по вул. Степана Бандери, 69, палац дітей та юнацтва ( колишня назва палац школяра ) по вул. І. Франка, 2, центр науково-технічної творчості та дозвілля учнівської молоді ( колишня назва станція юних техніків ) по вул. Шевченка, 33, дитяча музична школа по вул. С. Бандери, 73 як цілісні майнові комплекси разом з будівлями ( приміщеннями ) належать до об’єктів спільної власності територіальних громад району, управління якими здійснює Чортківська районна рада.
Листом №04-457/4-3 від 18.12.2008 року Чортківська районна рада, м. Чортків повідомила Чортківське ОКМ БТІ про прийняте рішення та просила утриматись від будь-яких можливих дій щодо оформлення (переоформлення ) та видачі бюро технічної інвентаризації правовстановлюючих документів та інших документів на вказані об’єкти.
22.12.2008 року виконавчий комітет Чортківської міської ради прийняв рішення № 861, яким оформив право власності на нежитловий будинок в м. Чорткові, по вул. Ст. Бандери, 69 за територіальною громадою в особі Чортківської міської ради та доручив Чортківському ОКМ БТІ ( відповідачу у справі ) зареєструвати нежитловий будинок за територіальною громадою міста в особі Чортківської міської ради, в м. Чорткові по вул. Ст. Бандери, 69 з видачею Свідоцтва про право власності, взамін Свідоцтва про право власності старого зразка.
З огляду на зазначене суд зазначає , що спір про право на приміщення, що знаходиться за адресою вул. Ст. Бандери, 69 в місті Чорткові існує між Чортківською міськю радою та Чортківською районною радою.
Відповідно до п. 10 статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування“ до делегованих повноважень виконкому міської ради віднесено облік та реєстрація відповідно до закону об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
В силу приписів зазначеної статті до повноважень виконкому Чортківської міської ради віднесено облік та реєстрація об’єктів нерухомого майна, які знаходяться на території міста.
Приміщення, в якому розміщений Чортківський міжшкільний навчально-виробничий комбінат, знаходиться за адресою м. Чортків сул С. Бандери, 69.
Виконком Чортківської міської ради реалізував свої повноваження щодо оформлення права власності, прийнявши рішення № 40 від 30.04.2002 року, яке на час судового засідання чинне.
Листами за № 1918 від 15.12.2008 року ; № 1927 від 18.12.2008 року; № 1928 від 18.12.2008 року ; № 1931 від 22.12.2008 року ; № 1933 від 22.12.2008 року ; № 8 від 12.01.2009 року виконком Чортківської міської ради звертався до Чортківського обласного комунального міжрайонного БТІ про переоформлення свідоцтва права власності старого взірця на нове , у зв’язку із зміною назв вулиць та їх нумерації.
Листом № 463-а від 24.12.2008 року Чортківське ОК МБТІ відмовило міській раді у здійсненні реєстрації та видачі свідоцтва .
У позовній заяві Чортківська міська рада сама вказує, що вважає відмову Чортківського ОК МБТІ в здійсненні реєстрації та видачі свідоцтва незаконною.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 Цивільного кодексу України державна реєстрація прав на нерухомість і право чинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом .
Отже, в силу приписів ЦК України та положень Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень“ бюро технічної інвентаризації ( в тому числі і зазначене як відповідач Чортківське ОК БТІ ) лише вчиняють дії щодо реєстрації об’єктів нерухомості.
Оскарження дій бюро технічної інвентаризації щодо відмови відноситься до адміністративної юрисдикції згідно приписів ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України і не може бути предметом розгляду в господарських судах.
Чортківська міська рада фактично оспорює правомірність дій відповідача Чортківського бюро технічної інвентаризації щодо відмови у реєстрації за позивачем права власності на нерухоме майно.
Відносини, пов’язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та право чинів щодо нерухомості регулюється нормами Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень“, що визначено у ст. 1 цього Закону.
Відповідно до п.1 ст. 4 Закону ( 922/9521 ) обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно , що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.
В силу п. 4 ст. 5 Закону ( 922/9521), державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження майна.
Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності до ст. 7 Закону ( 922/9521) є відділення державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом ( центу державного земельного кадастру ).
У відповідності з п.5 Прикінцевих положень зазначеного Закону ( 922/9521 ), до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об’єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно визначені Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Отже, відповідач виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, відповідач: Чортківське ОК МБТІ у розумінні п. 7 ст. 3 КАС України( 2715-ІУ) є суб’єктом владних повноважень, а тому оскарження його дій здійснюється в окружному адміністративному суді.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Оцінивши представлені документальні докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтовані і такі, що не підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 43,49,82,84 Господарського процесуального кодексу України , статтею 20 Господарського Кодексу України, статтями 316, 317 Цивільного Кодексу України, статтею 26,30 Закону України “Про місцеве самоврядування“, статтями 1,4,5,7, 182 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень“ господарський суд ,-
ВИРІШИВ:
1.В позові відмовити.
2.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття.
На рішення суду, яке не набрало законної сили сторонами може бути подано апеляційну скаргу, а прокурором внесено подання протягом десяти днів з дня його прийняття через господарський суд Тернопільської області.
3.Повний текст рішення складено 03 квітня 2009 року.
Суддя М.Є. Півторак