ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2013 року Справа № 925/1380/13
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Потапенко В.В., при секретарі судового засідання Заболотній Л.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - Гусаченко Н.С. (за довіреністю);
від відповідача - Ражева І.В. (за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси справу
за позовом Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до відповідача Жашківського виробничого управління житлово-комунального господарства
про стягнення 22 960 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Черкаське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до суду з позовом про стягнення з Жашківського виробничого управління житлово-комунального господарства 22 960 грн. штрафних санкцій за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, з яких: 16 000 грн. штрафу та 6 960 грн. пені.
11.09.2013 року відповідач направив на адресу суду лист від 09.09.2013 року № 669, у якому вказав, що штраф сплачено ним у повному обсязі.
У судовому засіданні 23.09.2013 року представник позивача подала суду клопотання від 19.09.2013 року № 03/2891 про збільшення розміру позовних вимог, у якому просить збільшити розмір позовних вимог в частині нарахування пені з 6 960 грн. до 14 400 грн., оскільки станом на 22.09.2013 року Жашківське виробниче управління житлово-комунального господарства не сплатило штраф у повному розмірі за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладений рішенням адміністративної колегії територіального відділення та повідомляє, що 02.09.2013 року відповідач сплатив частину штрафу у розмірі 3 500 грн.
У судовому засіданні представник відповідача подала суду заяву від 20.09.2013 року № 696 про зменшення розміру позовних вимог, у зв'язку із сплатою лише частини штрафу платіжним дорученням № 605 від 02.09.2013 року на суму 3 500 грн.
Представник позивача позов з урахуванням клопотання про збільшення розміру позовних вимог підтримала повністю, дотримувалася позиції, викладеної в позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги визнала частково, підтримала заяву про зменшення розміру позовних вимог на суму сплаченого за платіжним доручення № 605 від 02.09.2013 року штрафу.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
За приписами статті 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" (далі - "Закон") основним завданням названого комітету є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються названим Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства (частини перша і друга статті 12 вказаного Закону).
Згідно п. 2 ст. 12 Закону адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має повноваження приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, попередні висновки стосовно узгоджених дій.
Розпорядженням адміністративної колегії Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.04.2013 року № 32-РК було розпочато розгляд справи за ознаками вчинення Жашківським виробничим управлінням житлово-комунального господарства порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринках послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у межах обслуговування мереж у м. Жашків, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, та було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.
Розглянувши матеріали справи № 03-21-11/13 про порушення Жашківським виробничим управлінням житлово-комунального господарства законодавства про захист економічної конкуренції адміністративна колегія Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рішенням від 20.05.2013 року № 33 вирішила:
- визнати Жашківське виробниче управління житлово-комунального господарства таким, що у 2011 та 2012 роках займало монопольне становище на ринку послуги з центрального водопостачання у межах району обслуговування у м. Жашків та не мало жодного конкурента;
- визнати Жашківське виробниче управління житлово-комунального господарства таким, що у 2011 та 2012 роках займало монопольне становище на ринку послуги з центрального водовідведення у межах району обслуговування у м. Жашків та не мало жодного конкурента;
- визнати дії Жашківського виробничого управління житлово-комунального господарства щодо розрахунку необґрунтованих тарифів на послугу з централізованого водопостачання, формування яких не відповідає Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуги з централізованого водопостачання у межах обслуговування мереж у м. Жашків, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- визнати дії Жашківського виробничого управління житлово-комунального господарства щодо розрахунку необґрунтованих тарифів на послугу з централізованого водовідведення, формування яких не відповідає Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуги з централізованого водовідведення у межах обслуговуваних мереж у м. Жашків, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- за вчинення порушення, зазначеного у пункті 3 цього рішення, згідно з частиною 2 статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» накласти на Жашківське виробниче управління житлово-комунального господарства штраф у розмірі 8 000 грн.;
- за вчинення порушення, зазначеного у пункті 4 цього рішення, згідно з частиною 2 статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» накласти на Жашківське виробниче управління житлово-комунального господарства штраф у розмірі 8 000 грн.
Відповідно до частини 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня отримання цього рішення.
Рішення може бути оскаржено в двомісячний строк з дня його одержання.
Вказане рішення відповідач не оскаржував.
Копію рішення надіслано із супровідним листом територіального відділення від 23.05.2013 року № 03/1456 та отримано відповідачем 24.05.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 23.05.2013 року № 1800205627910.
Строк сплати штрафу, накладеного адміністративною колегією територіального відділення за рішенням, закінчився 24.07.2013 року.
Відповідно до частини 8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п"яти днів з дня сплати штрафу необхідно надіслати до територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Відповідач у встановлений вказаним Законом строк рішення не виконав, накладений на нього рішенням штраф не сплатив.
На час звернення позивача з позовом до суду сума несплаченого відповідачем штрафу складала 16 000,00 грн.
Однак, судом встановлено, що після порушення провадження у справі, відповідач частково сплатив суму штрафу у розмірі 3 500 грн., що підтверджується платіжним доручення № 605 від 02.09.2013 року.
За таких обставин, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 12 500 грн. штрафу, провадження у справі в частині стягнення з відповідача частини штрафу у розмірі 3 500,00 грн. необхідно припинити на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
Пунктом 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.
Позивач нарахував відповідачу 14 400,00 грн. пені згідно наступного розрахунку:
Початком нарахування пені за прострочення сплати штрафів є 25.07.2013 року: за період з 25.07.2013 року по 22.08.2013 року прострочено 29 днів;
за період з 23.08.2013 року по 22.09.2013 року прострочено 31 день. Загальна кількість прострочених днів сплати штрафів - 60 днів.
16 000 грн. х 1,5 % = 240 грн.
100 %
240 грн. х 60 днів = 14 400 грн., де
- 16 000,00 грн. - розмір штрафів, накладених на Жашківське ВУЖКГ рішенням адміністративної колегії територіального відділення від 20.05.2013 року № 33;
- 1,5 % - відсоток від суми штрафу, відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»;
- 240 грн. - розмір пені за один день прострочення сплати штрафу.
Розмір заявленої до стягнення пені позивачем визначено вірно.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача складає: 12 500,00 + 14 400,00 = 26 900,00 грн.
Відповідно до частини сьомої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання територіальні відділення у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними та фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені та зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.
За таких обставин, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 12 500 грн. штрафу та 14 400 грн. пені.
Відповідно до статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненню судові витрати від сплати яких позивач звільнений - судовий збір в розмірі 1 720 грн. 50 коп.
Керуючись ст. 49, п. 1-1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Жашківського виробничого управління житлово-комунального господарства (19200, Черкаська обл., м. Жашків, вул. Леніна, 50, код ЄДРПОУ 03356909) на користь Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 03356909) - 12 500 грн. штрафу та 14 400 грн. пені.
3. Стягнути з Жашківського виробничого управління житлово-комунального господарства (19200, Черкаська обл., м. Жашків, вул. Леніна, 50, ко ЄДРПОУ 03356909) в доход державного бюджету через ДПІ у місті Черкасах із зарахуванням на рахунок № 31213206783002, отримувач - УДКСУ у м. Черкаси, код - 38031150, банк - ГУДКСУ у Черкаській області, МФО - 854018, код бюджетної класифікації - 22030001 - 1 720 грн. 50 коп. судового збору.
4. У частині стягнення 3 500 грн. провадження у справі припинити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду.
Суддя В.В. Потапенко
Повне судове рішення складено 26.09.2013 р.
Суддя В.В. Потапенко