Постанова № 33720258, 18.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
801/8452/13-а
Номер документу
33720258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ss="fs55">ПОСТАНОВА

Іменем України

18 вересня 2013 р.

Справа №801/8452/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі Богацькій А.О., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південний берег»

про стягнення,

без участі представників сторін,

Суть спору: 28.08.2013 до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південний берег» про стягнення 4250,00 грн. штрафу за порушення законодавства про рекламу.

FONT >Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено ч. 1 ст. 24 та ч. 1 ст. 25-1 Закону України «Про рекламу», за що Інспекцією з питань захисту прав споживачів АР Крим на відповідача накладено штраф в розмірі 4250,00 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.08.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Сторони явку своїх представників у судове засідання 18.09.2013 року не забезпечили.

До дня розгляду справи від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність його представника (а.с.27).

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – рекомендованою кореспонденцією (а.с.26). Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, про причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи у відсутність його представника не надсилав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.

class="fs147">Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши прокурора та представника позивача, суд

146"> ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до розділу 1 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку України від 09.11.2011 року № 206, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.11.2011 року за № 1337/20075, із змінами і доповненнями Територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - інспекції). Інспекції підпорядковуються Державній інспекції України з питань захисту прав споживачів (далі - Держспоживінспекція). Голови місцевих держадміністрацій координують діяльність інспекцій і сприяють їм у виконанні покладених на інспекції завдань.

Таким чином, Інспекція з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктом владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Південний берег» (далі – ОК «ЖБК «Південний берег») є суб’єктом господарювання та зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності.

Судом встановлено, що 25.01.2013 року посадовою особою Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим складено протокол № 177 за порушення законодавства про рекламу, в якому зазначено про розповсюдження реклами з ознаками порушення Закону України «Про рекламу», а саме: в м. Ялта в районі центральної Набережної на рекламних носіях типу «сіті-лайт» розміщена реклама з метою залучення інтересу споживачів про будівельний об’єкт з метою продажу житлових та нежитлових приміщень наступного змісту:

«Квартиры в Ялте от 28 м, ЖСК «Южный берег» г. Ялта, ул. Щорса, 47 +38 050 397 88 08, +38 067 653 64 14, www.ug-yalta.com» без зазначення інформації про номер ліцензії на здійснення будівельної діяльності, дати її видачі та найменування органу, який її видав, що є ознакою порушення ч. 1 ст. 25-1 Закону України «Про рекламу».

«Комплекс «Южный берег» квартиры от застройщика … рассрочка до 5-ти лет без % ЖСК «Южный берег» г. Ялта, ул. Щорса, 47, www.ug-yalta.com +38 050 397 88 08, +38 067 653 64 14» без зазначення інформації про номер ліцензії на здійснення будівельної діяльності, дати її видачі та найменування органу, який її видав, що є ознакою порушення ч. 1 ст. 25-1 Закону України «Про рекламу». А також у змісті реклами відсутня інформація про суб’єкт господарювання, який надає фінансову послугу з надання кредиту без %, номер його ліцензії та найменування органу, який видав ліцензію, що є ознакою порушення ч. 1 ст. 24 Закону України «Про рекламу».

Також встановлено, що реклама про будівельний проект «ЖСК «Южный берег» розповсюджується в Інтернеті на сторінці «www.ug-yalta.com». У змісті реклами відсутня інформація про номер ліцензії на здійснення будівельної діяльності, дати її видачі та найменування органу, який її видав, що є ознакою порушення ч. 1 ст. 25-1 Закону України «Про рекламу» та про суб’єкт господарювання, який надає фінансову послугу з надання кредиту без %, номер його ліцензії та найменування органу, який видав ліцензію, що є ознакою порушення ч. 1 ст. 24 Закону України «Про рекламу».

Вказана реклама розповсюджена з порушенням норм ст. 7 Закону України «Про рекламу» № 270/96-ВР від 03.07.1996 року (далі – Закон № 370).

Згідно ст. 7 Закону № 270 основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди (ч. 1 т. 7 Закону № 270).

Реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами та повинна відповідати принципам добросовісної конкуренції (ч. 2 т. 7 Закону № 270).

Реклама не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності (ч. 3 т. 7 Закону № 270).

Реклама повинна враховувати особливу чутливість дітей і не завдавати їм шкоди (ч. 4 ст. 7 Закону № 270).

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 270 реклама послуг (банківських, страхових, інвестиційних тощо), пов'язаних із залученням коштів населення, або осіб, які їх надають, дозволяється лише за наявності спеціального дозволу, ліцензії, що підтверджує право на здійснення такого виду діяльності. Така реклама повинна містити номер дозволу, ліцензії, дату їх видачі та найменування органу, який видав цей дозвіл, ліцензію.

Частиною 1 ст. 25-1 Закону № 270 визначено, що реклама об'єктів будівництва з метою продажу житлових або нежитлових приміщень, в тому числі пов'язаних із залученням коштів населення, дозволяється лише за наявності ліцензії (дозволу) на здійснення будівельної діяльності та дозволу на виконання будівельних робіт на конкретному об'єкті, що рекламується. Така реклама має містити номер ліцензії (дозволу), дату її видачі та найменування органу, який видав цю ліцензію (дозвіл).

Судом встановлено, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим до ОК «ЖБК «Південний берег» було направлено вимогу від 25.01.2013 року за вих. № 02-01/177 про надання інформації із встановленим строком надання до 12.02.2013 року, у якій було повідомлено відповідача про те, що у разі ненадання або надання завідомо неправдивої інформації про вартість розповсюдженої реклами спеціально уповноваженому центральному органу влади у сфері захисту прав споживачів, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», можуть бути застосовані штрафні санкції (а.с.10).

Дана вимога була отримана відповідачем 05.02.2013 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.11).

12.02.2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 року «Про порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу» було прийняте рішення № 68 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на ОК «ЖБК «Південний берег» за порушення ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», накладено штраф в розмірі 1700,00 грн. та за недотримання вимог ч. 1 ст. 25-1 Закону України «Про рекламу» накладено штраф в розмірі 2550,00 грн. (а.с.6).

Зазначене рішення було отримано відповідачем 20.02.2013 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.7).

Судом встановлено, що ОК «ЖБК «Південний берег» штраф не сплатило та витребувану Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим інформацію та документи стосовно вартості розповсюджуваної реклами не надало.

Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів регулюється Законом України «Про захист прав споживачів» № 1023-ХІІ від 12.05.1991 року зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 1023).

Відповідно до ст. 5 Закону № 1023 держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності (ч. 1 ст. 5 Закону № 123).

Держава створює умови для здобуття споживачами потрібних знань з питань реалізації їх прав (ч. 2 ст. 5 Закону № 123).

Захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди (ч. 3 ст. 5 Закону № 123).

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу» № 270/96-ВР від 03.07.1996 року зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 270) контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень:

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами;

- Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції;

- Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності;

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, - щодо реклами державних цінних паперів;

- Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку;

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах будівництва, архітектури, - щодо спорудження житлового будинку;

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, - щодо реклами про вакансії (прийом на роботу).

Крім того, відповідний орган державної влади має право:

- вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;

- надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень;

- приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;

- приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

Пунктами 9,10 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 року передбачено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів. Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення.

Пунктами 1, 2, 3 Положення про Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 року № 206, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.11.2011 року за № 1337/20075, Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим надано право контролювати дотримання рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу та результати перевірок кожного суб'єкта господарювання оформляти відповідним окремим актом.

Суд зазначає, що повноваження відповідача отримувати необхідну інформацію від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю прямо передбачені ст. 26 Закону України «Про рекламу» та пунктом 13 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.

Більш того, зазначеними нормами передбачений обов’язок зазначених осіб надати таку інформацію контролюючому органу, яким у спірних правовідносинах виступає Інспекція у справах захисту прав споживачів в АРК.

Таким чином, Інспекція з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим має право вимагати від ОК «ЖБК «Південний берег» надання матеріалів та документів, в яких вказано вартість розповсюджуваної реклами, дозвільних документів на розміщення реклами, договір на виготовлення та/або розміщення реклами та погоджені макети такої реклами, сертифікат відповідності на послуги тимчасового проживання та направляти про це вимоги особі, яка є зобов’язаною за цією вимогою надати такі документи.

Відповідно підпункту 6.1.11 пункту 6.1 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 року № 206 Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі у сфері захисту прав споживачів мають право, зокрема подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів.

Пунктом 6.5. Положення № 206 визначено, що Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Згідно частини 6 статті 27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до абзацу 10 пункту 2 Порядку накладення штрафів про порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 693 встановлено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України «Про рекламу» накладаються у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами її виготовлення та/або розповсюдження.

Частиною 7 статті 26 Закону України «Про рекламу» передбачено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як зазначено Інспекцією з питань захисту прав споживачів АР Крим у рішенні № 68 від 12.02.2013 року, позивачем накладено на відповідача штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на підставі ч. 6 ст. 29 Закону України «Про рекламу» в сумі 1700,00 грн. та штраф у розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на підставі ч. 7 ст. 26 Закону України «Про рекламу» в сумі 2550,00 грн., загалом 4250,00 грн.

Таким чином, позивачем правомірно застосовані штрафи на підставі ч.ч. 6, 7 ст. 26 Закону України «Про рекламу» в загальному розмірі 4250,00 грн.

Враховуючи те, що відповідачем самостійно не сплачені штрафні санкції, визначені рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим № 68 від 12.02.2013 року, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про стягнення з ОК «ЖБК «Південний берег» штрафу в розмірі 4250,00 грн.

Відповідно до частини 2 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь суб’єкта владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведення судової експертизи.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південний берег» (ЄДРПОУ 35353381; 98609, АР Крим, місто Ялта, вул. Щорса, б. 47) суму штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 4250,00 грн. (чотири тисячі двісті п’ятдесят грн. 00 коп.) до Державного бюджету м. Ялта: 21081100, ЄДРПОУ 38027563, р/р 31118106700039, МФО 824026, ГУ ДКС України в м. Сімферополь.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя А.О. Кушнова