Постанова № 33711614, 16.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
16.09.2013
Номер справи
827/2161/13-а
Номер документу
33711614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2013 року Справа №827/2161/13-а10 год. 40 хв.

місто Севастополь

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

судді Кириленко О.О.,

секретар судового засідання Самойлова М.С.,

за участю представника позивача - Таточенко І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у місті Севастополі до приватного підприємства "Екоюг плюс" про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

У серпні 2013 року державна податкова інспекція у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у місті Севастополі звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до приватного підприємства "Екоюг плюс" про стягнення заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 222 633 гривень 43 копійок.

Позов обґрунтовано тим, що на момент подачі державною податковою інспекцією у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у місті Севастополі позовної заяви до суду, податковий борг відповідача перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить 222 633 гривні 43 копійки.

Представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.

Заслухавши доводи представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що приватне підприємство "Екоюг плюс" є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та постановлено на облік у державній податковій інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя у якості платника податків та зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Кодексу передбачено що, до загальнодержавних належать такі податки та збори як плата за землю.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу).

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з пунктом 269.1 статті 269 Кодексу платниками податку з плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (підпункт 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Кодексу).

Відповідно до підпунктів 288.1, 288.2, 288.3 статті 288 Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

05 грудня 2008 року між Севастопольською міською Радою та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0, 2650 га, що розташована за адресою: місто Севастополь, Камишове шосе, 72.

Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Кодексу податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Пунктом 286.2 статті 286 Кодексу (у відповідній редакції) передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом "в" частини першої статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Кодексу податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

17 грудня 2012 року державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби проведено перевірку відповідача з питань повноти та своєчасності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - липень 2011 року.

За результатами перевірки державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби складено акт перевірки від 17 грудня 2012 року № 1657/10/15-417/33276117.

Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог пункту 288.4 статті 288 Кодексу, що виразилось у заниженні податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень - липень 2011 року у розмірі 175 136 гривень 21 копійки.

Відповідно до пункту 4.1 договору від 05 грудня 2008 року річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Пунктом 4.2 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки для періоду будівництва приймається не довше, ніж протягом 2 років від дати прийому - передачі земельної ділянки. Грошова оцінка земельної ділянки для подальшого періоду приймається до уваги з моменту введення в експлуатацію об'єкта будівництва.

Згідно з пунктом 4.7 договору в випадках порушення, встановлених договором оренди термінів реконструкції (будівництва) орендованої земельної ділянки розмір річної орендної плати належить корегуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт - 2,5.

За даними Головного управління Держземагентства у місті Севастополі нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 01 січня 2011 року становить 1 536 143 гривні 45 копійок.

07 липня 2011 року між Севастопольською міською Радою та відповідачем укладено угоду про дострокове розірвання договору оренди землі від 05 грудня 2008 року за ініціативою орендаря.

Відповідно до пункту 4.2 вказаної угоди відповідач зобов'язаний внести орендну плату за землю у розмірі річної орендної плати. Угода зареєстрована у Головному управлінні Держкомзему у місті Севастополі 19 липня 2011 року під № 153640004000058.

Таким чином, сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю за січень - липень 2011 року склала 285 343 гривні 91 копійку, а саме: з 01 січня 2011 року по 30 червня 2011 року у розмірі 91 411 гривень 06 копійок; з 01 липня 2011 року по 19 липня 2011 року у розмірі 9 595 гривень 64 копійок; за 2011 рік у розмірі 184 337 гривень 21 копійки.

19 серпня 2011 року відповідач надав до державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя уточнюючу декларацію № 61974, згідно з якою річна сума орендної плати за землю за січень - липень 2011 року складає 110 307 гривень 70 копійок.

Отже, відповідачем занижено орендну плату за землю за січень - липень 2011 року у розмірі 175 136 гривень 21 копійки.

Відповідно до пункту 123.1 статті 123 Кодексу у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

За результатами акту перевірки, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби до відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення від 28 січня 2013 року № 0000350154 про донарахування орендної плати за землю на загальну суму 218 895 гривень 26 копійок, у тому числі: основний платіж - 175 136 гривень 21 копійка та штрафні (фінансові) санкції - 43 759 гривень 05 копійок, яке направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернуто на адресу позивача з відміткою - "за закінченням терміну зберігання".

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 01 грудня 2011 року у справі № 2а-3160/11/2770 позов державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя до приватного підприємства "Екоюг плюс" про стягнення заборгованості задоволено, стягнуто з приватного підприємства "Екоюг плюс" заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 124 819 гривень 18 копійок.

Крім того, за несвоєчасне погашення податкового зобов'язання з земельного податку відповідачу було нараховано пеню у розмірі 3 738 гривень 17 копійок.

Таким чином, відповідач має заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю у загальному розмірі 222 633 гривень 43 копійок, яка до теперішнього часу відповідачем у добровільному порядку не сплачена.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя платнику податків виставлена податкова вимога від 02 лютого 2011 року № 29, яка була направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернута на адресу позивача з відміткою - "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Кодексу у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Пунктом 87.2 статті 87 Кодексу передбачено що, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Кодексу).

Підпунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Кодексу передбачено що, органи державної податкової служби мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства "Екоюг плюс" в доход місцевого бюджету Гагарінського району міста Севастополя заборгованість перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 222 633 (двісті двадцять дві тисячі шістсот тридцять три) гривень 43 копійок з рахунків у банках, обслуговуючих приватне підприємство "Екоюг плюс".

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя(підпис) О.О. Кириленко

Постанову складено у повному обсязі

23 вересня 2013 року

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Кириленко