ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2013 р. справа № 824/1907/13-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України у Глибоцькому районі Чернівецької області до державного підприємства "Карапчівський спиртовий завод" про стягнення заборгованості, –
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного фонду України у Глибоцькому районі Чернівецької області (далі - УПФУ або позивач ) звернулось до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з державного підприємства "Карапчівський спиртовий завод" (далі - відповідач або ДП "Карапчівський спиртзавод") заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 1610,60 грн.
Судом, у відповідності до вимог ст.183-2 КАС України, застосовано скорочене провадження в справі, про що відповідачу було направлено відповідну ухвалу та запропоновано подати заперечення на позов, або заяву про визнання позову. Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі направлялась відповідачу за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Вказане поштове відправлення повернулось до суду з поміткою "вручено за довіреністю Кирчу".
Отже, строки для надання заперечень відповідачем, передбачені ч. 3, ст. 183-2 КАС України, закінчились. Оскільки заперечень з боку відповідача не надходило, суд, згідно п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України, розглядає справу у порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до змісту позову, вимоги позивача обґрунтовуються наступними обставинами. Згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) ДП "Карапчівський спиртзавод" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Відповідно до ч.8, ст. 9 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. ДП "Карапчівський спиртзавод" надано звіт за червень 2013 р., згідно якого його безспірні зобов’язання по єдиному внеску до Пенсійного фонду складають 1046,25 грн. Крім цього, рішенням УПФУ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №870 від 11.07.2013 р. (далі - Рішення) відповідачу нараховано штрафні санкції в сумі 464,29 грн, а також пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 100,06 грн. У зв'язку із нездійсненням відповідачем погашень зазначених вище зобов'язань, УПФУ на його адресу направлено вимогу про сплату боргу № Ю-1 від 02.08.2013 року, яка вручена 09.08.2013 року. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення наявної заборгованості, що обумовило звернення до суду з позовом.
Загальна заборгованість платника зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до УПФУ складає 1610,60 грн.
Відповідач про свою правову позицію щодо предмету позову суд не повідомив.
Законом № 2464-VI визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно із положеннями Закону № 2464-VI (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту - єдиний внесок). Крім того, йому надано право стягувати у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів. Відповідно до ст.25 зазначеного закону, недоїмка по єдиному внеску може стягуватись у судовому порядку. Таким чином, УПФУ надано право звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення недоїмки по єдиному внеску.
Згідно із п.2, ч.1, ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Платники єдиного внеску визначені ст. 4 Закону № 2464-VI. Зокрема, до них відносяться юридичні особи утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Виходячи із змісту ч. 4, ст. 5 Закону № 2464-VI обов'язки юридичних осіб як платників єдиного внеску виникають з моменту їх державної реєстрації. Юридичні особи-роботодавці є страхувальниками для платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2, 3, 6 - 14 частини першої ст. 4 Закону № 2464-VI. Крім цього, відповідно до ч. 9, ст. 9 Закону № 2464-VI обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований. Таким чином, до обов’язків юридичних осіб-роботодавців входить своєчасне нарахування та сплата нарахованого єдиного внеску до Пенсійного фонду на суми, що виплачуються ними найманим працівникам та які є базою для нарахування єдиного внеску відповідно до зазначеного Закону.
Відповідно до матеріалів справи ДП "Карапчівський спиртзавод" є юридичною особою. Згідно наданого звіту у електронному вигляді за базовий звітний період червень 2013 р. ДП "Карапчівський спиртзавод" використовує найману працю. Таким чином, відповідач зобов’язаний нараховувати та сплачувати до Пенсійного фонду суми єдиного внеску, нараховані ним на суми виплаченої заробітної плати та інших винагород, які він виплачує найманим працівникам відповідно до законодавства та які є базою нарахування єдиного внеску. Відповідно до наявних у матеріалах справи карток особового рахунку платника єдиного внеску відповідач має заборгованість перед УПФУ по сплаті єдиного внеску за липень 2013 р. у сумі 1046,25 грн.
Крім цього, Рішенням, на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464-VI відповідачу нарахована штрафні санкції в сумі 464,29 грн та пеня у сумі 100,06. Як вбачається з матеріалів справи зазначене Рішення відповідачем отримано 11.07.2013 р. та не оскаржувалось до суду або вищестоящого органу Пенсійного фонду України. Відповідно до наявної у матеріалах справи картки особового рахунку платника єдиного внеску відповідач має заборгованість перед УПФУ по сплаті зазначеної штрафної санкції та пені.
Відповідно до ст. 25 Закону №2464 (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У цьому разі, боржник протягом десяти робочих днів з дня її отримання повинен або узгодити суму зобов'язання з органом Пенсійного фонду, або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи до суду, або сплатити борг. У іншому разі, УПФУ надсилає вимогу для стягнення боргу до органу державної виконавчої служби або звертається з позовом про стягнення боргу до суду.
У зв'язку із нездійсненням відповідачем погашень зазначених вище зобов'язань УПФУ на його адресу направлено вимогу про сплату боргу № Ю-1 від 02.08.2013 року, яка вручена 09.08.2013 року (відповідно до матеріалів справи дана вимога відповідачем не оскаржена). Однак, вжиті заходи не призвели до погашення наявної заборгованості.
Згідно із п. 1, ч. 2, ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. При цьому, ч. 8, ст. 9 Закону № 2464-VI встановлено базовий звітний період –календарний місяць. Відповідно до ч. 8, ст. 9 цього ж Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, а відповідно до ст.25 цього ж Закону суми штрафних санкцій підлягають сплаті в 10-денний строк з дня одержання цього рішення. Однак, всупереч положенням вищевказаних норм, відповідач вчасно не сплатив у повному обсязі суму єдиного внеску та штрафних санкцій, про що свідчать копії карток особового рахунку платника єдиного внеску у матеріалах справи, а також розрахунок заборгованості відповідача. Виходячи з цього та на підставі ст.25 Закону № 2464-VI несплачена відповідачем вчасно сума єдиного внеску та штрафних санкцій визнається недоїмкою та підлягає стягненню у судовому порядку.
Керуючись статтями 11, 71, 79, 86, 94, 158-162, 183-2 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області до державного підприємства "Карапчівський спиртовий завод" про стягнення недоїмки зі сплати збору з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 1610 (одна тисяча шістсот десять) грн. 06 коп. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з державного підприємства "Карапчівський спиртовий завод" (ідентифікаційний код 00375415) на користь управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 1610 (тисяча шістсот десять) грн. 06 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Анісімов