Постанова № 33705767, 17.09.2013, Тульчинський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
226/2759/12
Номер документу
33705767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 226/2759/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(у порядку скороченого провадження)

17 вересня 2013 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Береговий О.Ю. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом і просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати йому пенсії як потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліду ІІІ групи, в зв'язку із захворюванням, пов'язаним з аварією на ЧАЕС. Також просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію у відповідності до чинного законодавства. Мотивує свої вимоги тим, що він являється потерпілим від аварії на ЧАЕС І категорії, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Вінницькою ОДА. Також згідно довідки МСЕК серії ВІН № 016024 від 12.11.2009 року він являється інвалідом ІІІ групи, у зв'язку із захворюванням, викликаним впливом аварії на ЧАЕС.

Відповідач заперечень проти позову не подав.

Дослідивши докази та давши їм належну правову оцінку, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3. 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір основної пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам ІІІ групи, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, зокрема до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були визнані неконституційними і втратили чинність. Аналогічна позиція з даного питання була висловлена і у Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007.

25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого Конституційним Судом України визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.

А тому до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011 року, при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру пенсії інвалідам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам проживаючим в зоні посиленого радіоекологічного контролю, застосуванню підлягають положення ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 23.07.2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».

Таким чином, суд при вирішенні справи керується Конституцією України, як Основним Законом, також Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»та враховує прийняту 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняту 23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До того ж у своєму позові позивач просить суд стягнути заборгованість по недоплаченій додатковій пенсії, починаючи з 28.09.2010 року.

Однак у відповідності до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлене інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи те, що позивач звернувся до суду 14.05.2011 року перерахунку та виплаті підлягає заборгованість, починаючи з 14.11.2010 року, тобто в межах позовної давності, яка становить шість місяців.

У ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.

На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 9, ст. ст. 94, 99-100, 158-163, 1832 КАС України, Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Постановою КМУ № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Постановою № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління ПФУ у Тульчинському районі здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 основної пенсії, як потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліду ІІІ групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати її щомісяця, з урахуванням раніше виплачених грошових сум, стягнувши заборгованість за минулий час починаючи з 3 березня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Зобов'язати Управління ПФУ у Тульчинському районі здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 додаткової пенсії, як потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліду ІІІ групи в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати її щомісяця, з урахуванням раніше виплачених грошових сум, стягнувши заборгованість за минулий час починаючи з 14 листопада 2010 року по 22 липня 2011 року.

Починаючи з 23.07.2011 року виплату пенсії проводити на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», з врахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», прийняту 06.07.2011 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя: