Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2013 р. Справа №805/13512/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
секретар судового засідання Чегринець А.М.,
з участю представника позивача Полякової О.Г., представника відповідача Бікезіної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі міста Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в :
У вересні 2013 року Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі міста Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що відповідач має податковий борг з податку на додану вартість в загальному розмірі 28 872 603,50 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених сум.
Оскільки вказана загальна сума заборгованості не сплачена, тому податковий орган просив стягнути її з відповідача.
Після відкриття провадження у справі позивач подав заяву про зменшення позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 16 102 638,45 грн.
Відповідач подав заяву про визнання позову в повному обсязі, в якій зазначав, що стягнення заборгованості однією сумою призведе до дестабілізації роботи підприємства, а також зриву опалювального сезону 2013-2014 року. Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є єдиним постачальником теплової енергії обласного масштабу, його основним видом діяльності, з якого він отримує прибуток, є постачання теплової енергії. Відповідач постачає теплову енергію у 53 населених пункти Донецької області, у яких знаходиться 6047 - багатоквартирних будинків, 183 школи, 191 дитячий садочок та 83 лікарні. Заборгованість у відповідача виникла з об'єктивних причин, які не залежать від господарської діяльності підприємства, але унеможливлюють своєчасну оплату податкових зобов'язань та інших обов'язкових платежів. Так, станом на 01 вересня 2013 року дебіторська заборгованість населення за теплову енергію складала 371,3 млн. грн., заборгованість юридичних осіб - 25,4 млн. грн. У зв'язку з відсутністю повноти оплати за поставлену теплову енергію та будь-якого джерела фінансування підприємство було вимушено з квітня 2013 року надати робітникам безоплатну відпустку. Всі кошти, які надходили отримані на рахунок підприємства у 2013 році, в першочерговому порядку були спрямовані на виплату заборгованості по заробітній платі за 2013 рік. Всі інші платежі здійснювалися після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Зважаючи на те, що підприємство має сезонний графік випуску продукції (постачання теплової енергії відбувається тільки у опалювальний період, тобто з 15 жовтня по 15 квітня, в інший період немає ніяких доходів), відповідач не завжди має можливість провести своєчасну оплату податкових зобов'язань. Платежі за теплову енергію є єдиним видом отримання прибутку відповідача, тому сплата за надані послуги тільки стане надходити на рахунок підприємства після початку опалювального періоду, отже поступове їх отримання неминуче відображається на фінансовому стані підприємства. Відповідно до розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 08 липня 2004 року № 285 «Про оплату послуг з опалення житла» з 01 січня 2005 року встановлені розрахунки за послуги з опалення житла на протязі опалювального періоду. Таким чином, підприємство отримує 90% доходу лише в опалювальний період. По закінченню опалювального періоду підприємство взмозі отримати дохід тільки за допомогою стягування в судовому порядку та через державну виконавчу службу дебіторської заборгованості за послуги з теплопостачання. Так, станом на 01 вересня 2013 року в органах державної виконавчої служби України знаходиться 41559 виконавчих проваджень на суму 137143,2 тис. грн., але реально отримано 6985,4 тис. грн., що становить 4,5 % від виконавчих проваджень, що знаходилися у виконавчої служби протягом восьми місяців 2013 року. Крім того, протягом останніх років обласне комунальне підприємство «Донецьктепло-комуненерго» перебуває в складній ситуації. З одного боку, по підприємству проводилася комплексна модернізація виробництва: установлено нове високоефективне, енергозберігаюче устаткування котелень, проведена заміна зношених теплових мереж на труби з пінополіуретановим покриттям, установлена нова автоматика. З іншого боку, важке фінансове становище підприємства збільшується кризовими явищами в економіці України в цілому. Про незадовільний фінансовий стан відповідача свідчать також дані балансу та звіту про фінансові результати підприємства. Так, відповідно до балансу підприємства станом на 30 червня 2013 року обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» має: збитки на загальну суму 352 727 тис. грн. (гр.4 рядка 1420 балансу), на початок 2013 року - 149 045 тис. грн. (гр. 3 рядка 1420), таким чином за 6 місяців 2013 року збитки підприємства збільшилися на 160 682 тис. грн.; дебіторську заборгованість у сумі 412 922 тис. грн. (гр. 4 рядка 1125 балансу); кредиторську заборгованість у сумі 796 088 тис. грн. (гр. 4 рядка 1615 балансу), на початок 2013 року - 585 868 тис. грн. (гр. 3 рядка 1420 балансу), таким чином за 6 місяців 2013 року кредиторська заборгованість підприємства збільшилися на 210 220 тис. грн. Згідно зі звітом про фінансові результати за 1 півріччя 2013 року (форма № 2) обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» має збитки на суму 65 779 тис. грн. (гр.3 рядка 2095 звіту). Крім того, відповідач з метою скорочення витрат та ефективного використання робочого часу кожного року вводить чотирьохденний робочий тиждень, який триває у період з 15 квітня по 15 жовтня. Вважав, що сума позовних вимог є надмірно великою для відповідача і її стягнення з рахунків у банках призведе до того, що під загрозою може опинитися виробнича діяльність підприємства, у зв'язку з чим судове рішення залишиться невиконаним. У зв'язку з наведеним просив в судовому рішенні на підставі ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити наступні строки і порядок виконання судового рішення: здійснювати стягнення з рахунків обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» суми 16 102 638,45 грн. шляхом відстрочення виконання судового рішення на строк 12 місяців та розстрочення його виконання на 60 місяців.
В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, просив їх задовольнити. Проти застосування судом ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України не заперечував.
Представник відповідача підтримав заяву по визнання позову і застосування судом ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі міста Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Відповідач має податковий борг з податку на додану вартість в загальному розмірі 16 102 638,45 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених сум:
- несплаченої частки розстроченого узгодженого грошового зобов'язання за рішенням Державної податкової служби України від 26 березня 2013 року №24 за період червень - серпень 2013 року (згідно з податковою декларацією від 20 березня 2013 року №9014886848) на суму 6 310 731 грн.;
- несплаченої частки розстроченого узгодженого грошового зобов'язання за рішенням Державної податкової служби у Донецькій області від 30 квітня 2013 року №56/19-113 за період травень - серпень 2013 року (згідно з податковою декларацією від 22 квітня 2013 року №9022913909) на суму 1 083 571,52 грн.;
- несплаченої частки розстроченого узгодженого грошового зобов'язання за рішенням Міністерства доходів і зборів України від 20 травня 2013 року №45 за період червень - вересень 2013 року (згідно з податковою декларацією від 20 травня 2013 року №9029313969) на суму 6 654 700 грн.;
- несплаченої частки розстроченого узгодженого грошового зобов'язання за рішенням Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 14 червня 2013 року №86/05-99-11-02 за період липень - серпень 2013 року (згідно з податковим повідомленням - рішенням від 31 травня 2013 року №0003511502) на суму 342 931,54 грн.;
- несплаченої частки розстроченого узгодженого грошового зобов'язання за рішенням Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 14 червня 2013 року №87/05-99-11-02 за період липень - серпень 2013 року (згідно з податковим повідомленням-рішенням від 31 травня 2013 року №0003521502) на суму 561 697,64 грн.;
- несплаченої частки розстроченого узгодженого грошового зобов'язання за рішенням Головного управління у Донецькій області від 27 червня 2013 року №88/05-99-11-02 за період липень - серпень 2013 року (згідно з податковою декларацією від 18 червня 2013 року №9035748386) на суму 944 940 грн.;
- залишку несплаченої пені в сумі 454 665,51 грн.
Наявна сплата з податку на додану вартість становить 250 598,76 грн.
Несплаченими залишилися 16 102 638,45 грн
Сума податкового боргу відображена в обліковій картці платника податків.
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом на адресу відповідача надсилалися податкові вимоги: від 12 жовтня 2004 року №1/1623 на суму 312927,70 грн., яка отримана відповідачем 15 жовтня 2004 року, та від 26 листопада 2004 року №2/1642 у сумі 501940,41 грн., яка отримана відповідачем 19 листопада 2004 року.
Вказані заходи не призвели до сплати податкового боргу.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).
Згідно з п. 54.1 ст. 54, п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 57.1 ст. 57 вказаного Кодексу, яка визначає строки сплати податкового зобов'язання, встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пункт 54.3 ст. 54 вказаного Кодексу визначає випадки, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Платник податків несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого контролюючим органом узгодженого грошового зобов'язання (п. 54.5 ст. 54 вказаного Кодексу).
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 вказаного Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129, п. 131.1 ст. 131 вказаного Кодексу після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідно до п. 111.2 ст. 111, п. 113.3 ст. 113, п. 116.1 ст. 116 вказаного Кодексу за порушення законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, встановлюється фінансова відповідальність, яка застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання накладаються на платника податків в порядку, встановленому ст. 123 вказаного Кодексу.
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 вказаного Кодексу сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 вказаного Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Виходячи з вимог законодавства несплачений платником податків податковий борг підлягає стягненню з такого платника.
Виходячи з вимог законодавства та обставин справи, які підтверджені відповідними доказами, несплачена сума податкового боргу підлягає стягненню з відповідача із застосуванням ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі міста Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03337119) на користь бюджету (р/р 31112029700004, Донецьке ОК Ворошиловського рйону, ЄДРПОУ 38033949, МФО 834016, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій обл.) податковий борг з податку на додану вартість в сумі 16 102 638 (шістнадцять мільйонів сто дві тисячі шістсот тридцять вісім) грн. 45 (сорок п'ять) коп.
Встановити наступні строки та порядок виконання судового рішення: здійснювати стягнення з рахунків обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» суми 16 102 638,45 грн. починаючи через 12 місяців після набрання судовим рішенням в даній справі законної сили шляхом перерахування її протягом 60 місяців наступним чином: протягом 59 місяців - по 268 377,30 грн. щомісячно, в останній 60-й місяць - в сумі 268 377,75 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Логойда Т. В.