Справа № 108/12387/12
Провадження 2а/107/225/13
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 вересня 2013 року
Керченський міський суд АРК у складі: судді - Кіт М.В.
при секретарі - Лєсковій С.А.
за участю: представників відповідача - Новікова М.Ю.
третіх осіб - Зєврієва Е.Е.
Колганова Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Керчі адміністративний позов ОСОБА_4 до виконавчого комітету Керченської міської ради, треті особи комунальне підприємство «Жилавтосервіс-Керч», комунальне підприємство «Аршинцево», комунальне підприємство «Войковець», про визнання неправомірним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень,
в с т а н о в и в :
У грудні 2012 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Керченської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Третіми особами по справі були залучені комунальне підприємство «Жилавтосервіс-Керч», комунальне підприємство «Аршинцево», комунальне підприємство «Войковець».
Позов мотивував тим, що виконавчий комітет Керченської міської ради неправомірно ухвалив рішення № 382 від 28.05.2012 року, яке не відповідає вимогам Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869. Просив вказане рішення визнати неправомірним та його скасувати, а також зобов'язати начальника управління житлово-комунального господарства оприлюднити в газеті «Керченський робочий» спростування раніше опублікованої статті.
Уточнивши свої вимоги у липні та у серпні 2013 року також просив|прохав| зобов'язати відповідача продовжити дію рішення|розв'язання,вирішення,розв'язування| від 31.09.2009 року про затвердження тарифів за утримання будинків|домів,хат| і прибудинкових територій відносно комунального підприємства «Аршинцево»; зобов'язати комунальні підприємства скласти графіки виплати різниці в оплаті за утримання будинків|домів,хат|, яка виникла в результаті|унаслідок,внаслідок| застосування|вживання| завищених тарифів по рішенням виконавчого комітету № 382 від 22.05.2012 року і № 582 від 22.07.2011 року; зобов'язати відповідача на підставі ст. 267 КАС України надати звіт про виконання рішення суду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_4 в судовому засіданні надав заяву про розгляд справи у його відсутність та покинув зал судового засідання.
Представник відповідача виконавчого комітету Керченської міської ради адміністративний позов не визнав, вважає, що рішення виконавчого комітету Керченської міської ради № 382 від 28.05.2012 є законним, ухвалено в межах наданих йому законом повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством, не суперечить вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування». Вказаним рішенням були затверджені тарифи на кожний будинок індивідуально, воно зачіпає інтереси решти жителів міста Керчі, позивач не має повноважень для представлення їх інтересів. На момент винесення рішення виконавчим комітетом була відсутня процедура доведення до споживачів інформації про перелік тарифів. Порядок|лад| доведення тарифів споживачам був затверджений пізніше Міністерством регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ № 390 від 30.07.2012 року і набув чинності 14.09.2012 року. Крім того, тарифи, затверджені рішенням|розв'язанням,вирішенням,розв'язуванням|, яке оскаржує позивач, були знижені|знизити| в порівнянні з рішенням виконкому Керченської міськради № 582 від 22.07.2011 року. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Представники третіх осіб комунального підприємства «Аршинцево» та комунального підприємства «Войковець» з позовом не погодилися та пояснили, що вони повністю підтримують позицію відповідача.
Представник третьої особи комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» в судове засідання не зявився, про слухання справи сповіщався. Представник надав свої письмові пояснення, в яких вказав, що розрахунок тарифів на послуги за утриманням будинків|домів,хат|, споруд|споруджень| і прибудинкових територій використовується програмне забезпечення «АСУ підприємствам ЖКХ. Технічний паспорт. Свідоцтво|свідчення,посвідка| 01351 ВР Міністерства освіти і науки України департаменту інтелектуальної власності, зареєстровано 29.04.2011 року». Методика розрахунку визначена постановою КМУ від 01.06.2011 року «Про| забезпеченні єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». У плановий склад тарифу включені витрати|затрати|, необхідні для забезпечення належного технічного стану|достатку| будинків|домів,хат| і споруд|споруджень| з урахуванням|з врахуванням| даних технічного паспорта на кожен будинок|дім,хату| окремо. Позивач може заявляти вимоги про відміну тарифу по будинках|домах,хатах|, в яких він не проживає лише| при наявності| довіреності, яка уповноважує його |здійснювати|скоювати,чинити| дані дії.
Вислухавши пояснення представників відповідача та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень(нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Під нормативно-правовим актом слід розуміти рішення суб'єкту владних повноважень, дію яких поширено на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і які призначені для неодноразового застосування щодо цього кола осіб.
Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначається, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Статею 28 вказаного Закону передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження щодо
2) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Керченської міської ради № 582 від 28 травня 2012 року були затверджені тарифи на послуги по утриманню будинків, споруд та призових територій комунальним підприємствам «Жилавтосервіс-Керч», «Аршинцево», «Войковець» (а.с.48-49).
Вказане рішення виконавчого комітету було опубліковане у газеті «Керченський робочий» 2 червня 2012 року (а.с.50-51).
Підставами для визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства та визначеної законом компетенції органу, який видав це рішення. Обов'язковою умовою визнання акту незаконним є також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Позивач вказує у своєму позові, що не згоден з даним рішенням у зв'язку з відсутністю у тексті рішення покладення обов'язку на комунальні підприємства довести до споживачів інформацію про тарифи до затвердження рішення, посилаючись на постанову кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року.
Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» був затверджений «Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Відповідно до п. 2 Порядку тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг). Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг. Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Наказом Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 року № 390, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 року за № 1380/21692, був затверджений Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад., який набрав чинності з 14.09.2012 року.
Вказаний Порядок затверджений на виконання абзацу другого частини другої статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та абзацу п'ятого пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року N 869.
Таким чином на момент прийняття виконавчим комітетом Керченської міської ради рішення № 582 від 28 травня 2012 року ще була відсутня процедура доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг.
Таким чином вимоги позивача необґрунтовані. Також не підлягають задоволенню і інші вимоги позивача, тому що вони є похідними від основного позову, до того ж начальника управління житлово-комунального господарства не є стороною по справі, а комунальні підприємства є третіми особами, а не відповідачами.
Отже, з аналізу наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах своєї компетенції, ухвалюючи рішення № 582 від 28 травня 2012 року.
Керуючись ст.ст. 7-12, 69-72, 76, 79, 86, 89-94, 159-163 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до виконавчого комітету Керченської міської ради, треті особи комунальне підприємство «Жилавтосервіс-Керч», комунальне підприємство «Аршинцево», комунальне підприємство «Войковець», про визнання неправомірним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Керченський міський суд протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови суду, а особи, які брали участь у справі але не були присутні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя Кіт М.В.
Повний текст постанови виготовлений 25.09.2013 р.
Суддя Кіт М.В.