13.09.2013
Справа № 335/8912/13-п
3/335/1646/2013 ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2013 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Макаров В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Запоріжжя матеріал за протоколом про адміністративне правопорушення серії АА № 704538, який надійшов з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих податків у м. Запоріжжі Межрегіонального головного управління Міндоходів відносно:
- ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючогоголовою правління ПАТ "Запоріжгаз", який мешкає за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Мічуріна, буд. 28,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-2 КпАП України,
ВСТАНОВИВ :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, при проведенні документальної невиїзної перевірки ПАТ "Запоріжгаз" з питання своєчасної сплати до бюджету авансового внеску з податку на прибуток за період з 30.06.2013 року по 25.07.2013 року, було встановлено факт несвоєчасного подання посадовими особами підприємства платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обовязкових платежів), що призвело до несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобовязання авансового внеску з податку на прибуток у сумі 1 370813,0 грн, чим було порушено п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ, відповідальність за що передбачено ч.1 ст.163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення України.
Зазначений протокол був складений за результатами документальної невиїзної перевірки ПАТ «Запоріжгаз» з питання своєчасності сплати до бюджету авансового внеску з податку на прибуток за період з 30.06.2013 року по 25.07.2013 року. За результатами перевірки складено акт від 06.08.2013 року № 58/28-00/03345716.
В судовому засіданні представник особи, щодо якої складено адмінпротокол, зазначив про не визнання вини ОСОБА_1 у порушенні п.57.1 Податкового Кодексу України, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.163-2 КпАП України, та пояснив, що 02.09.2013 року ПАТ "Запоріжгаз" звернулось з адміністративним позовом до Запорізького окружного адміністративного суду про скасування податкового повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 21.08.2013 року, прийнятого на підставі висновків Акту № 58/28-00/03345716 від 06.08.2013 року.
Заслухавши пояснення представника особи, щодо якої складено адміністративний протокол, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи про адміністративне правопорушення, надані письмові пояснення, суд приходить до висновку, що провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно ст.280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобовязаний зясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також зясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст.ст.9, 33 КпАП, наявність вини особи, є обовязковою умовою для її притягнення до адміністративної відповідальності, тобто обовязковим чинником складу адміністративного правопорушення.
Як встановлено в судовому засіданні, 02.09.2013 року ПАТ "Запоріжгаз" звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі про скасування податкового повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 21.08.2013 року, прийнятого на підставі висновків Акту № 58/28-00/03345716 від 06.08.2013 року.
Відповідно до ч.4 п.56.18 ст.56 Податкового Кодексу України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, податкове зобовязання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у зв'язку із зверненням ПАТ "Запоріжгаз" до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі про скасування податкового повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 21.08.2013 року, прийняте на підставі акту податкове повідомлення рішення, податкове зобов'язання вважається неузгодженим до дня закінчення процедури адміністративного оскарження, або набрання судовим рішенням законної сили, тому на час розгляду справи в суді, не може бути належним доказом вини ОСОБА_1 в порушенні п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, відповідальність за що, передбачена ч.1 ст.163-2 КпАП України.
Крім того, на підставі пояснень представника ОСОБА_1, судом встановлено наступне.
Починаючи з 2013 року, змінами, внесеними Законом України від 05.07.2012 року N 5083 до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу, запроваджено авансову сплату податку на прибуток і спрощено порядок звітування, подається лише річна декларація з податку на прибуток.
Авансовий внесок з податку на прибуток, починаючи з 01.01.2013 року, щомісяця сплачують суб'єкти господарювання, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період перевищують 10 млн. грн.
Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань і сплачується щомісяця не пізніше останнього робочого дня поточного місяця.
Згідно з розрахунком авансових платежів з податку на прибуток на 2013 року, щомісячна сума податкового зобовязання ПАТ «Запоріжгаз» за кодом бюджетної класифікації 11024000, яка підлягає сплаті до УДКСУ в м. Запоріжжя (СДПІ) на р/р31118165799002, ГУ ДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, ОКПО 38025409, складає 1 370 813,00 грн.
Для сплати платниками щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, виділено спеціальні коди бюджетної класифікації. У зв'язку з цим, Держказначейством України відкрито відповідні рахунки (наказ №19 від 17.01.2013 року).
Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N2755-VI (далі - ПКУ), джерелами самостійної сплати грошових зобовязань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобовязань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена, зокрема, за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Таким чином, податковим законодавством передбачені джерела погашення податкових зобовязань платників податків, у тому числі за рахунок надміру сплачених податків по інших платежах. Таке право, надане законом платнику податку, є вираженням його волі, спрямованої на погашення податкових зобовязань, та не залежить від будь-яких обставин, окрім наявності бюджетної заборгованості.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 18.03.2013 року у справі № 23/179, яка була проголошена в присутності вповноваженого представника СДПІ та відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства, набула законної сили з моменту її проголошення та надійшла до ПАТ «Запоріжгаз» 29.04.2013 року (вх.1737), було скасовано у даній справі постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2009 року і залишено в силі постанову Господарського суду Запорізької області від 30.10.2007 року.
Постановою Господарського суду Запорізької області від 30.10.2007 року, частково задоволено позов ПАТ «Запоріжгаз», а саме визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення №0000161322/0 від 21.04.2005 року в сумі 48 647 268,00 гривень (вищезазначеним податковим повідомленням рішенням визначено суму податкового зобовязання підприємства в розмірі 48 720 082,00 грн.). В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2009 року скасовано постанову Господарського суду Запорізької області від 30.10.2007 року та прийнято нову постанову, якою визнано протиправним та скасовано вищезазначене податкове повідомлення рішення в сумі 45 518 002,00 грн.
За результатами розгляду справи № 23/179, судом апеляційної інстанції, ПАТ «Запоріжгаз» до бюджету було сплачено податок на прибуток (основний платіж та штрафні санкції) в розмірі 3 202 080,00 гривень. Таким чином після винесення рішення Вищим адміністративним судом України від 18.03.2013 року, яким рішення суду апеляційної інстанції було скасовано, у ПАТ «Запоріжгаз», виникла переплата за даного виду платежу в розмірі 3 129 266,00 грн. Останній факт підтверджується Актом звірки № 800-20 від 12.06.2013 року між СДПІ та ПАТ «Запоріжгаз», де визначено, що надміру сплачені платежі з податку на прибуток за кодом бюджетної класифікації 11 021 000 складають 3 352 726,34 грн.
Враховуючи вищенаведене, ПАТ «Запоріжгаз», своїми листами (вих. № 18/2736 від 20.05.2013 року, вих. № 18/3329 від 14.06.2013 року (вдруге), та вих. №02/3500 від 25.06.2013 року (втретє), звернулося до СДПІ з заявою про зарахування надміру сплачених платежів за кодом бюджетної класифікації 11 021 000 в сумі 3 129 266 грн. в рахунок авансових платежів з податку на прибуток за 2013 року за кодом бюджетної класифікації 11 024 000.
Спрямування надміру сплачених сум з одного платежу в погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку відповідно до ст.43 Податкового кодексу України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків, помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом від 21.12.2010 року N 974/1597/499.
Обов'язковим реквізитом такої заяви, є визначення платником напрямів перерахування коштів, що повертаються як надміру сплачені, одним з яких є погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету (п.43.4 ст. 43 ПКУ).
Таким чином, СДПІ зобовязана надміру сплачені суми зобов'язань з податку на прибуток, спрямувати на сплату щомісячних авансових внесків з цього податку на підставі поданої заяви платника податків. Аналогічну думку викладено в листі ДПС України від 01.04.2013 року N4420/6/15-14-15-13.
Згідно з п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Таким чином, податковим законодавством передбачено граничний 20-денний термін для зарахування надміру сплачених платежів у рахунок інших бюджетних платежів.
Відповідно до поданої ПАТ «Запоріжгаз» заяви від 20.05.2013 року № 18/2736, термін зарахування надміру сплачених платежів, спливає 10.06.2013 року.
Податкове законодавство не вимагає від платника податку здійснення будь-яких інших дій, окрім своєчасної подачі до податкового органу заяви про таке зарахування.
Таким чином, дії ПАТ «Запоріжгаз», цілком відповідають приписам податкового законодавства та не порушують, встановлений п.87.1 ст.87 та п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України, порядок погашення узгодженої суми податкового зобовязання.
В той же час, в порушення п.87.1 ст.87 та п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України, законні вимоги товариства не були виконані СДПІ у визначений податковим законодавством термін.
Податковим кодексом України не надано право податковому органу вчиняти дії (або не вчиняти їх), які фактично приводять до відмови платнику податку в зарахуванні надміру сплачених платежів у рахунок інших бюджетних платежів на підставі заяв про таке зарахування.
В порушення строків, передбачених п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України, зарахування надміру сплачених платежів з податку на прибуток в рахунок погашення авансових платежів з податку на прибуток було здійснено СДПІ лише 25.07.2013 року.
Згідно з п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В силу приписів п.109.2 ст.109 Податкового кодексу України, вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів, порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених Податковим кодексом України, є наявність протиправних дій саме платника податку, які полягають в несвоєчасній сплаті узгодженої суми податкового зобовязання (ст.126 Податкового кодексу України). В даному випадку ПАТ «Запоріжгаз» здійснив всі передбачені податковим законодавством дії, направлені на погашення податкового зобовязання в рахунок надміру сплачених інших бюджетних платежів, а саме: надав (з дотриманням строків, необхідних для своєчасного погашення узгодженого авансового платежу з податку на прибуток за червень 2013 року) до СДПІ заяву про таке зарахування, з визначенням джерел та напрямків погашення.
Таким чином, зазначені обставини дають підстави вважати, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КпАП України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КпАП України, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.268, 283, 284 КпАП України,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КпАП України.
Постанова судді може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, протест прокурора подаються до апеляційного суду Запорізької області через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора.
Суддя Орджонікідзевського
районного суду м. Запоріжжя: ОСОБА_2