ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2013 року справа № 813/2418/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
з участю секретаря судового засідання Процько Ю.В.,
представника позивача Вершиніна А.Г.,
представника відповідача Шпирки Р.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Львівхім»
до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області
про визнання протиправним та нечинним п.51 припису.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом у якому просив визнати протиправним та нечинним п.51 «Припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту» від 03.10.2012 р. щодо зобов'язання ПАТ «Львівхім» встановити систему раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення, її експлуатацію та обслуговування відповідно до вимог нормативних документів та технічний стан.
Позов мотивується тим, що лише у 2013-2017 роках в залежності від конкретних затверджених у встановленому порядку відповідних територіальних планів та фінансової спроможності ПАТ «Львівхім» має створити відповідну систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення, тому вимога щодо її створення у 2012 році є протиправною.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задоволити.
Відповідач у запереченні на позовну заяву зазначає, що ПАТ «Львівхім» має ІІ ступінь хімічної небезпеки, масштаби забруднення у разі виникнення надзвичайної ситуації на об'єкті позивача є дуже великими; встановлення системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій пропонується ПАТ «Львівхім» до виконання з 2008 року, про що свідчать акти та приписи планових і позапланових заходів контролю за попередні роки; подальша експлуатація ПАТ «Львівхім» без усунення фактів порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки, в тому числі не встановлення системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій становить загрозу життю та здоров'ю людей.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, зазначених у запереченні на адміністративний позов, просив у позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного:
13 вересня 2012 року проведено планову перевірку приміщень на території ПАТ «Львівхім» за адресою: 80362, Львівська обл., Жовківський район, смт. Куликів, вул. Шевченка,73, за наслідками якої інспекторами Жовківського РВ ГУ Держтехногенбезпеки у Львівській області складено припис від 03.10.2012 р. про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.
У п.51 зазначеного припису запропоновано позивачу до 28.10.2012 р. встановити систему раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення відповідно до ст. 8 підпункту 3.1.1, пункту 4.4 Закону України № 2974, ПТБ Правил улаштування СРВНС.
Закон України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» від 08.06.2000, № 1809-III визначає, що інформування та оповіщення у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру є основним принципом та головним і невід'ємним елементом усієї системи заходів такого захисту (ст.8).
Згідно ст. 25 зазначеного Закону підприємства, установи та організації незалежно від форм власності і господарювання у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру: планують і здійснюють необхідні заходи для захисту своїх працівників, об'єктів господарювання та довкілля від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; розробляють плани локалізації і ліквідації аварій (катастроф) з подальшим погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, до компетенції якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; підтримують у готовності до застосування сили і засоби із запобігання виникненню та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Стаття 8 Закону України «Про Цивільну оборону України» від 03.02.1993 р. № 2974-ХІІ, чинного на момент винесення припису передбачала, що радіаційні, хімічні і вибухонебезпечні підприємства додатково створюють локальні системи виявлення загрози виникнення надзвичайної ситуації та оповіщення персоналу і населення, що проживає в зонах можливого ураження; запроваджують інженерно-технічні заходи, що зменшують ступінь ризику виникнення аварій, пожеж та вибухів, і несуть витрати щодо їх здійснення в обсягах, передбачених відповідними нормативно-правовими актами.
Локальна система виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій - спеціальні інженерно-технічні засоби, якими обладнуються території, будівлі, споруди, приміщення та устаткування потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а також можуть завдати матеріальних збитків унаслідок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру на них (п.3 Правил улаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (2) від 15.05.2006, № 288).
Припис Жовківського районного відділу Головного управління Держтехногенбезпеки у Львівській області щодо встановлення на ПАТ «Львівхім» системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення ґрунтується на вимогах закону.
Обов'язок хімічних підприємств встановлювати автоматизовані системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення встановлений також Законом України № 4909-17 «Про Загальнодержавну цільову програму захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013-2017 роки».
Позивач у даній справі визнає, що система раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення має бути встановлена на ПАТ «Львівхім», зазначає, що здійснюються роботи з проектування автоматизованої системи виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення; дані роботи вже понад рік знаходяться на стадії виконання і до їх завершення неможливо здійснити технічне оснащення підприємства відповідним обладнанням.
Позивач фактично не погоджується з п.51 припису лише в частині строків виконання зазначеного пункту припису.
Судом приймаються до уваги посилання відповідача на приписи Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки щодо влаштування на об'єкті ВАТ «Львівхім» системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі її виникнення за наслідками перевірок ВАТ «Львівхім» за попередні роки (з 2008 року), які позивачем не оспорювались.
Таким чином позивач з 2008 року не забезпечив виконання вимог законодавства, приписів інспекції та не встановив систему виявлення загрози виникнення надзвичайної ситуації та оповіщення персоналу і населення, що проживає в зонах можливого ураження.
Згідно п.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищевказане, суд не вбачає підстав для визнання протиправним та нечинним п.51 Припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 03.10.2012 р.
В задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71,72, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25.09.2013 року.
Суддя Крутько О.В.