Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.04.09Справа №2а-9596/08/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М., за участю представника позивача Ніколаішвілі Вероніки Яківни, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурора Сімферопольського району в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим до Закритого акціонерного товариства «Октан»
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з позовом Прокурор Сімферопольського району в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим до ЗАТ «Октан» про стягнення штрафних санкцій в розмірі1700,00 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.12.2008 року було відкрите провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.12.2008 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання представник прокуратури не зявився, повідомлений належним чином про місце, дату та час розгляду справи, будь-яких клопотань не надіслав.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала у повному обсязі, зазначила, що 10 червня 2008 року складений Акт № 74 АР про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ «Октан» у вигляді не розкриття регулярної інформації за 2006 рік. Така бездіяльність відповідача є порушенням статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та вимог Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів». Постановою від 17.06.2008 року № 73-АР на відповідача накладено штраф в розмірі 1700,00 гривень. Представник позивача зазначила, що вищевказана постанова була отримана відповідачем та у судовому порядку ним не оскаржувалася, проте добровільно штраф не був сплачений, у звязку з чим просила задовольнити позов.
У судове засідання представник відповідача не зявився, повідомлений належним чином про місце, дату та час розгляду справи телефонограмою, заперечень на позов, будь-яких пояснень не надіслав.
На підставі статті 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника прокуратури та відповідача на підстави пояснень позивача та наявних в справі матеріалів.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.
Відповідно до п.9, п.10, п.14 ст.8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Таким чином, судом встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку та її територіальні управління уповноважені здійснювати державне регулювання та контроль за випуском та обігом цінних паперів в області дотримання чинного законодавства в цій сфері.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Отже, судом встановлено, що позивач має право звертатися до суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери. Зазначений спір має ознак публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АРК.
Судом встановлено, що 10 червня 2008 року начальником відділу корпоративних фінансів, організаційного та кадрового забезпечення Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим Мержевою Г.В. складений Акт № 74 АР про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ «Октан» за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери, за не розкриття регулярної інформації за 2006 рік в порушення вимог ст. 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» (а.с.6).
10.06.2008 року Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим було винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 02/04/821, якою встановлено, що розгляд справи про правопорушення ЗАТ «Октан» відбудеться 17.06.08 року о 10:00 годині у Територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с. 7).
За не надання (не розкриття) регулярної інформації за 2006 рік Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим 17.06.08 року було винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 73-АР, якою на ЗАТ «Октан» накладено штрафні санкції у розмірі 1700,00 гривень та розяснено, що штрафні санкції необхідно сплатити протягом 15-ти днів з моменту отримання постанови, а копію платіжного доручення направити протягом пяти робочих днів до Територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с.8,9). Вказана постанова була направлена відповідачу з супровідним листом 17.06.2008 року за вих. № 02/04/858 (а.с.9).
Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення позивачем штрафу в розмірі 1700,00 гривень за постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 73-АР від 17 червня 2008 року судом встановлено наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок” від 23.02.2006 року № 3480-ІV із змінами і доповненнями.
Розділ V зазначеного Закону № 3480-ІV регулює питання щодо розкриття інформації на фондовому ринку.
Відповідно до статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості:найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники;господарська та фінансова діяльність емітента;цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок. Емітент має право додатково подавати іншу інформацію.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за N 97/13364 (далі - Положення). Дія Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.
Главою 1 Розділу V Положення встановлені загальні положення про обов'язкове розкриття емітентами цінних паперів регулярної річної інформації на фондовому ринку.
Так, за п.1 даної глави емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу. Склад річної інформації емітентів цінних паперів встановлюється главою 2 Розділу V Положення та відповідає відомостям, встановленим статтею 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”.
Додаткові умови щодо розкриття регулярної річної інформації на фондовому ринку передбачені главою 7 Розділу V Положення, де визначено обовязок емітентів цінних паперів розмістити регулярну річну інформацію в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікувати у офіційному друкованому виданні та подати до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
-розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
-опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
-подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Емітент може на власний розсуд додатково оприлюднити інформацію у мережі Інтернет.
Відповідно до Розділу VII Положення державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія. За не розкриття інформації в обсягах, передбачених цим Положенням, емітент несе відповідальність відповідно до законодавства.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від 30.10.1996р. за № 448/96-ВР (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону № 448/96-ВР до основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства (п.15 ч.2 статті 7 Закону № 448/96-ВР).
Перелік правопорушень на ринку цінних паперів, а також конкретні санкції, що можуть застосовуватися до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачені статтею 11 Закону № 448/96-ВР. За п. 5 частини 1 зазначеної статті одним з видів правопорушень є неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації, що передбачає відповідальність юридичної особи у вигляді застосування фінансової санкції в розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, про те, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Управлінню.
Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року №2272, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за N 120/14811 визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Правила визначають, що уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше двох місяців з дня його виявлення.
За пунктами 1,2 Розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це (п.4 Розділу V Правил).
Відповідно до пунктів 1,3 Розділу VII розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. За справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
Розділом XVII Правил передбачено санкції, які застосовуються за правопорушення на ринку цінних паперів, пунктом 1.3. - штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації.
Нормами Правил встановлено 15-ти денний строк для добровільної сплати штрафу юридичною особою з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу юридичною особою в зазначений строк, штраф стягується в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, штрафні санкції у розмірі 1700,00 гривень, застосовані до ЗАТ «Октан» постановою № 73-АР від 17.06.2008 року за не надання (не розкриття) регулярної інформації за 2006 рік у добровільному порядку не сплачені.
Суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не надав суду доказів оскарження постанови Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 73-АР від 17.06.2008, отже зазначена постанова недійсною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 1700,00 грн.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання про повернення судового збору.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 07.04.09 року, постанова у повному обсязі складена та підписана 10.04.2009 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, ст. 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю
2.Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Октан» ( 97544, АРКрим, Сімферопольський район, с. Скворцово, вул. Калініна, буд.111, код ЄДРПОУ 25135215, р/р 2600938259001) на користь Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим у дохід Державного бюджету України (УДК в Сімферопольському районі ГУ ДКУ в АРК, р/р № 31116106700268, МФО 824026) штраф у сумі 1700,00 гривень згідно постанови № 73-АР від 17.06.2008 року.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її складення у повному обсязі у разі подання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне скарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне скарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.