ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2013 р. Справа № 821/657/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації (позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 зайво виплачені кошти по одноразовій допомозі при народженні дитини 2253,42 грн., по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 743,28 грн. та по допомозі малозабезпеченим сім'ям 3 515,82 грн. Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що на підставі здійсненого перерахунку допомоги було виявлено, що над дитиною відповідача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, рішенням суду першої інстанції від 26.07.2005 встановлено опіку, опікуном призначено ОСОБА_3, у зв'язку з чим у 2011 - 2012 роках вказані допомоги були обраховані управлінням праці та соціального захисту населення невірно та відповідачем ОСОБА_1 отримані безпідставно. Представник позивача надав суду заяву щодо розгляду справи без участі представника, позовні вимоги підтримала.
Відповідач в наданій суду заяві позовні вимоги визнала, справу просила розглянути у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, об'єктивно та всебічно з'ясувавши обставини справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, має двох доньок, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3. ОСОБА_1 отримувала державну допомогу при народженні дітей, по догляду за дитиною по досягненню трирічного віку та допомогу малозабезпеченим сім'ям виходячи із соціального положення.
Спірні відносини виникли між сторонами у зв'язку з тим, що при зверненні 09.04.2012 року ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації, позивачем було встановлено, що рішенням Комсомольського районного суду м. Херсона від 26.07.2005 (Справа № 2-4308/05) над старшою донькою відповідача ОСОБА_2 встановлено опіку, призначено опікуном ОСОБА_3. Рішення суду було пред'явлено до виконання згідно виконавчого листа від 23.03.2006 року. У зв'язку із встановленими обставинами, оскільки старша донька ОСОБА_1 перебувала під опікою у іншої особи, позивач невірно у 2011-2012 роках обрахував належну ОСОБА_1 державну допомогу та відповідно утворилась переплата, а саме:
- по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 743 грн. 28 коп. за період з 01.10.2011 року по 31.03.2012 року;
- одноразова допомога при народженні дитини в сумі 1106 грн. 49 коп. за період з 01.06.2011 року по 30.06.2012 рік;
- малозабезпеченим сім'ям в сум 3 515 грн. 82 коп. за період з 01.10.2011 року по 31.03.2012 року.
Чинне законодавство передбачає, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.
На адресу відповідача надходили повідомлення щодо необхідності погашення наявної переплати, але на час розгляду справи сплачені вище суми не сплачено.
Зазначені соціальні допомоги ОСОБА_1 отримує відповідно до Законів України від 01.06.2000 № 1768-14 "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі - Закон № 1768-14), "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 № 2811-ХІІ (далі - Закон № 2811-ХІІ) та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 "Про затверджену порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (Порядок № 1751), Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям".
Зокрема, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Частина 1 статті 1 Закону № 2811-ХІІ визначає, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 3 Закону № 2811-ХІІ передбачає види державної допомоги, зокрема передбачаються такі види допомоги, як допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що отримує відповідач ОСОБА_1
Даний Закон № 2811-ХІІ передбачає умови, порядок та розмір надання одноразової допомоги при народженні дитини та відповідно допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Згідно ст. 22 Закону № 2811-ХІІ одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Порядок № 1751 визначає, що розмір та строк виплати допомоги при народженні дитини, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. У разі народження двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною (пункт 13).
В даному випадку, ОСОБА_1 було визначено допомогу при народженні дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, як другій дитині, хоча з 2006 року, у зв'язку з передачею першої дитини відповідача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 під опіку іншої особи, мало бути призначено допомогу як на першу дитину, оскільки положення Порядку 1751 встановлюють чіткі розміри її призначення в залежності від кількості дітей, які перебувають у сім'ї. Дані обставини відповідач не спростувала, у зв'язку із наявністю в матеріалах справи доказів на підтвердження даної обставини (рішення суду першої інстанції, акти обстеження сім'ї, довідки про склад сім'ї та пояснення ОСОБА_1.).
Також, допомога по догляду за дитиною до досягненні нею трирічного віку призначається Згідно Закону № 2811, яка надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога та відповідно до ч. 3 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону надається у розмірі, що дорівнює різниці між передбаченими чинним законодавством відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно, положення Закону № 1768 "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" передбачає виплату допомоги малозабезпеченим сім'ям, розміри виплати якої визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Для кожної дитини (крім дитини-інваліда), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини-інваліда, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами I або II групи, - на 20 відсотків.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" пункт 25 передбачає, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення. Згідно п. 28 даного Порядку у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, здійснення виплат державної допомоги при народженні дитини, по досягненню останньою трьох років та малозабезпеченим сім'ям залежить від складу сім'ї, її платіжоспроможності, соціального стану та стану здоров'я. Відповідач ОСОБА_1 оформляючи відповідні виплати в управлінні праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації не повідомила про обставини встановлення опіки над її першою дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно позивачем були здійсненні обрахування призначених виплат для матері, яка має на утриманні та вихованні двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 та ОСОБА_4, хоча на утриманні та вихованні відповідач мала одну доньку ОСОБА_4.
З наявного у справі розрахунку Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 18.12.12 № 04-4637 вбачається, що ОСОБА_1 було надміру виплачено кошти по догляду за дитиною до досягненні нею трирічного віку, а саме майже за шість місяців (з 01.10.2011 року по 31.03.2012 рік) у розмірі 743,28 грн. По допомозі при народженні дитини за період з 01.06.2011 року по 30.06.2012 року сума переплати склала 2253,42 грн. та по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.10.2011 по 31.03.2012 сума склала 3515,82 грн. Дані суми переплат відповідачем не заперечуються. На час розгляду справи борг не погашений, у зв'язку з чим він підлягає стягненню в судовому порядку.
Виходячи з вищевикладеного, за наявності достатніх доказів по справі та відсутності доказів їх спростування, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) до бюджету зайво виплачені кошти:
- 2253 (дві тисячі двісті п'ятдесят три) грн. 42 коп. у вигляді одноразової допомоги при народженні дитини на р/р 35412018007184, МФО 852010, УДК у Херсонській області, ЄДРПОУ 24117729, одержувач управління соціального захисту населення Білозерської райдержадміністрації;
- 743 (сімсот сорок три) грн. 28 коп. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на р/р 35413017007184, МФО 852010, УДК у Херсонській області, ЄДРПОУ 24117729,одержувач управління соціального захисту населення Білозерської райдержадміністрації;
- 3 515 (три тисячі п'ятсот п'ятнадцять) грн. 82 коп. соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на р/р 35416025007184, МФО 852010, УДК у Херсонській області, ЄДРПОУ 24117729, одержувач управління соціального захисту населення Білозерської райдержадміністрації.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 10.3.3