5.1.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 вересня 2013 року Справа № 812/7995/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
при секретарі: Тельдековій Н.В.,
за участю:
представника позивача: Киценюка Ю.В.,
представника відповідача: Безуглого С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луганську адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області Луганської державної гірничотехнічної інспекції нагляду у вугільній промисловості до Державного підприємства «Луганськвугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2013 року за вх. №30919 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області Луганської державної гірничотехнічної інспекції нагляду у вугільній промисловості до Державного підприємства «Луганськвугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу № 1000 від 15.08.2013 року та направлення на перевірку №9 від 15.08.2013 року посадовою особою територіального управління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (об'єкта) ДП «Луганськвугілля» ВП «Шахта «Лутугінська» КВЕД 10.10.1 код за ЄДРПОУ 26478414, розташованого за адресою: Луганська область, Лутугинський район, сел. Георгіївка, вул. Вокзальна, 48, на предмет технічного стану підйомного комплексу головного ствола №3.
Під час перевірки підйомного комплексу головного ствола №3 виявлено 20 (двадцять) порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 (три) створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, згідно розділу 5 акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 4 вересня 2013 року № МК-04/09 зафіксовані наступні порушення, а саме:
- статті 13 Закону України №2694 на момент перевірки мається витік масла з правого гальмівного циліндра робочого гальма підйомної машини, що є порушенням вимог п.3 гл.2 р. ІV НПАОП 10.0-1.01-10;
- статті 13 Закону України №2694 будівля підйомної машини недоукомплектована вогнегасниками у кількості 3 шт.,що є порушенням вимог п.3 р.1 гл. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10;
- статті 13 Закону України №2694 згідно висновку експертизи МакНДІ від 05.08.2013р. про технічний підйомного каната діаметром 20,5 мм навішаного правим на одно скіповому породному підйомі заборонена експлуатація зазначеного каната з 01.09.2013р., що є порушенням вимог п.12 гл.12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10.
На підставі викладеного та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП «Луганськвугілля» 91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1в, (0642) 97-32-10, шляхом часткової заборони роботи односкіпового породного підйому ствола №3, в частині експлуатації підйомного канату діаметром 50,5 мм підйомної машини ЦР6х3, 4/0, 6 на ВП «Шахта «Лутугінська», 92023, Луганська область, Лутугинський район, сел. Георгіївка, вул. Вокзальна, 48.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні, викладеному у позові, просив задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні визнав позовні вимоги у повному обсязі та надав письмові пояснення по справі.
Заслухавши пояснення з'явившихся осіб, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №408/2011 (далі - Положення №408/2011), Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Пунктом 6 Положення №408/2011 встановлено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02 грудня 2011 року № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Луганській області (далі - теруправління), згідно пункту першим якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.
Закон України «Про охорону праці» (далі - Закон №2694) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до вимог статті 38 Закону №2694, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно - правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до статті 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до підпункту сьомого пункту четвертого Положення про теруправління, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:
- будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;
- видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;
- застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
- облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;
- проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до наказу № 1000 від 15.08.2013 року та направлення на перевірку №9 від 15.08.2013 року посадовою особою територіального управління проведено планову оперативну перевірку стану промислової безпеки, охорони праці, ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини., безпечного походження з вибуховими матеріалами промислового призначення на ВП «Шахта «Лутугінська» ДП «Луганськвугілля» розташованого за адресою: Луганська область, Лутугинський район, сел. Георгіївка (а.с. 17, 18).
За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 04 вересня 2013 року № МК 04/09 (а.с.19-21). З висновків акту вбачається, що під час перевірки підйомного комплексу головного ствола №3 виявлено 20 (двадцять) порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 (три) створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- статті 13 Закону України №2694 на момент перевірки мається витік масла з правого гальмівного циліндра робочого гальма підйомної машини, що є порушенням вимог п.3 гл.2 р. ІV НПАОП 10.0-1.01-10;
- статті 13 Закону України №2694 будівля підйомної машини недоукомплектована вогнегасниками у кількості 3 шт.,що є порушенням вимог п.3 р.1 гл. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10;
- статті 13 Закону України №2694 згідно висновку експертизи МакНДІ від 05.08.2013р. про технічний підйомного каната діаметром 20,5 мм навішаного правим на одно скіповому породному підйомі заборонена експлуатація зазначеного каната з 01.09.2013р., що є порушенням вимог п.12 гл.12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10.
Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 04 вересня 2013 року № МК 04/09 підписаний посадовими особами відповідача без зауважень та заперечень.
Статтею 4 Закону №2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підставами для повного зупинення роботи підприємств.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону № 877, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2694 роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення вимог, зазначених у частині першій статті.
Оскільки порушення зазначені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 04 вересня 2013 року № МК 04/09 відповідачем не було усунуто, існує загроза життю та/або здоров'ю людей та з метою не допущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Луганськвугілля» (адреса: 91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1 в, (0642) 97-32-10) шляхом часткової заборони роботи односкіпового породного підйому ствола №3, в частині експлуатації підйомного крану діаметром 50,5 мм підйомної машини ЦР6х3,4/0,6 на ВП «Шахта «Лутугінська», 93023, Луганська область, Лутугинський район, сел. Георгіївка, вул. Вокзальна, 48.
Відповідно до частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Згідно з до частиною 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі.
З урахуванням того, що визнання відповідачем позовної заяви не суперечить закону, представник відповідача, який надав відгук на позов в якому визнав позові вимоги уповноважений на подання документів про визнання позовних вимог, та його дії не порушують чиї-небудь права та інтереси, суд приймає до уваги визнання позову та вважає позовні вимоги такими, що підлягають повному задоволенню.
Суд звертає увагу, що згідно з пунктом десятим частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно - монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпеченої продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Заява про скасування заходів реагування підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження.
За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.
Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.
Щодо питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною 2 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Разом з позовною заявою позивачем було подано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до розгляду адміністративної справи по суті.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Статтею 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що його кошторисом не передбачено витрати на сплату судового збору. Вказана обставина не є підтвердженням тяжкого матеріального стану та підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.
Зважаючи, що позивача не звільнено від сплати судового збору, а статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення з відповідача, суд прийшов до висновку про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 34,41 грн.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23.09.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 25.09.2013 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 17, 87, 88, 94, 112, 113, 136, 158-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області Луганської державної гірничотехнічної інспекції нагляду у вугільній промисловості до Державного підприємства «Луганськвугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Луганськвугілля» (адреса: 91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1 в, (0642) 97-32-10) шляхом часткової заборони роботи односкіпового породного підйому ствола №3, в частині експлуатації підйомного крану діаметром 50,5 мм підйомної машини ЦР6х3,4/0,6 на ВП «Шахта «Лутугінська», 93023, Луганська область, Лутугинський район, сел. Георгіївка, вул. Вокзальна, 48.
Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області (ідентифікаційний код 37991084, місцезнаходження: 91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1в) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійка).
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 25 вересня 2013 року.
Суддя О.П. Островська