копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2013 р. Справа № 804/8635/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільков В.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхуванняз тимчасової втрати працездатності до приватного акціонерного товариства "Комета" про стягнення заборгованості по рішенням від 04.03.2013р. за № 66 та від 02.04.2013р. за № 66/1 у сумі 3219,54 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до приватного акціонерного товариства «Комета» про стягнення заборгованості по рішенням від 04.03.2013р. за № 66 та від 02.04.2013р. за № 66/1 у сумі 3219,54 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001р. за № 2240-III відповідач має прострочену заборгованість зі сплати пені та штрафних санкцій у розмірі 3219,54 гривень. У добровільному порядку суму боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.07.2013р. за зазначеним позовом відкрито скорочене провадження.
До суду від представника відповідача 05.08.2013р. надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач зазначив, що під час проведення перевірки позивачем було допущено ряд порушень, а саме: письмове повідомлення про проведення перевірки не було направлено чи вручено відповідачу за 10 днів до проведення перевірки, було відсутнє направлення на проведення перевірки, позивачем було не вірно розраховано суму штрафу у рішеннях. Також відповідач зазначив, що взагалі не погоджується з сумами, що пред'явлені до сплати, так як не зрозумілим є те, з чого виходив позивач розраховуючи ці суми.
У зазначених запереченнях відповідач також зазначив, що оскаржує рішення від 04.03.2013р. за № 66 та від 02.04.2013р. за № 66/1 у судовому порядку та просив з цієї підстави зупинити провадження у справі, проте, судом було відхилено зазначене клопотання у зв'язку з його необґрунтованістю, адже на підтвердження оскарження рішень було надано описи вкладення та квитанції про направлення позовних заяв з додатками на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду 31.07.2013р., а положення п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України, відповідно до яких суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, передбачають зупинення провадження в залежності від наявності розгляду справи. Станом на час розгляду клопотання про зупинення відомості щодо розгляду справ судом відсутні.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
У зв'язку із надходженням до суду заперечень проти позову, суд призначив судовий розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін за загальними правилами КАС України, про що постановлено ухвалу від 27.08.2013 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 КАС України, що підтверджується факсограмою від 02.09.2013 року.
Відповідач в судове засідання не прибув повторно, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений відповідно до вимог КАС України шляхом направлення відповідачу факсограми, що підтверджується матеріалами справи. До суду від відповідача заяв, клопотань станом на час розгляду справи не надходило.
За таких обставин суд, керуючись положеннями ч. 6 ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.
Відповідач зареєстрований як страхувальник у Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням регулюються положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. за № 2240-III (далі - Закон України за № 2240-III) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1.3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 29 від 22.12.2010р. (далі - Інструкція № 29 від 22.12.2010р.) перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.
Пунктом 3.2 Інструкції № 29 від 22.12.2010р. встановлено, що планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка.
Згідно із п. 3.4 Інструкції № 29 від 22.12.2010р. планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції.
Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням:
- дат початку та закінчення її проведення;
- найменування страхувальника;
- найменування органу Фонду, який проводить перевірку.
Пунктом 3.5 Інструкції № 29 від 22.12.2010р. встановлено, що на проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції, яке пред'являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням. Копія направлення вручається керівнику страхувальника або уповноваженій керівником особі з відміткою про отримання.
Якщо в перевірці беруть участь декілька посадових осіб органу Фонду, то направлення видається керівнику групи із зазначенням посад, прізвищ, імен та по батькові всіх посадових осіб органу Фонду, що беруть участь у цій перевірці.
Страхувальник має право не допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред'явили направлення.
Відповідно до п. 4-5 ст. 13 Закону України за № 2240-III Виконавча дирекція Фонду забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням та представляє інтереси страховика в судових та інших органах.
28.02.2013р. уповноваженими особами Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена перевірка правильності нарахування, перерахування страхових внесків та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року. За результатами перевірки складено акт за № 235.
При цьому суд зауважує на тому, що відповідач не скористався наданим йому правом щодо не допуску посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред'явили документи до перевірки.
Крім того, у акті перевірки зазначено, що перевірка проведена з відома голови правління Смирного Є.В., в присутності головного бухгалтера Вербицької Л.М. та голови комісії із соціального страхування Даценко І.В.
Зазначено, що відповідачем порушено наступні норми:
- частину 2 ст. 53 Закону України за № 2240-III та п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001р. за № 1266 (далі - Порядок № 1266) - не вірно встановлено кількість днів, які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, через що неправомірно витрачено кошти Фонду з 01.01.2011р. у сумі 495,78 гривень;
- частину 2 ст. 53 Закону України за № 2240-III та п. 4 Порядку № 1266 - невірно встановлено розрахунковий період для обчислення допомоги, через що невірно витрачено кошти Фонду з 01.01.2011р. у сумі 22,32 гривень;
- пункт 5 ст. 34 Закону України за № 2240-III - допомога на поховання у розмірі 1400,00 грн. призначена та виплачена застрахованій особі, яка мала самостійні джерела засобів існування (одержувала пенсію) та для поховання якої отримано допомогу також у органах Пенсійного фонду України.
Таким чином, в ході перевірки встановлено, що через порушення відповідачем вимог Закону України за № 2240-III та Порядку № 1266 невірно витрачено кошти Фонду з 01.01.2011р. у загальній сумі 1918,10 гривень, що зафіксовано в акті від 28.02.2013р. за № 235.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України за № 2240-III фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Згідно із ч. 1 ст. 22 Закону України за № 2240-III часткова плата за путівки на санаторно-курортне лікування перераховується страхувальниками до органу Фонду, який надав путівку, в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Частиною 2 ст. 22 Закону України за № 2240-III встановлено, що страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
Директором Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі положень Закону України за № 2240-III 04.03.2013р. було прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності за № 66, яким застосовано до підприємства фінансові санкції у загальному розмірі 2877,15 гривень. Примірник рішення було отримано 04.03.2013р. під розпис начальником підприємства Сухаєвою І.Г.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 28 Закону України за № 2240-III страховик має право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Положеннями ст. 30 Закону України за № 2240-III встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
За порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.
Своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Право розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду.
Відповідачем не було сплачено у встановлений законом строк визначену у рішенні про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника від 04.03.2013р. за № 66 суми штрафу 2877,15 гривень, що зафіксовано у довідці від 02.04.2013 року.
Позивачем щодо відповідача було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 02.04.2013р. за № 66/1, яким застосовано до підприємства фінансові санкції - штраф у сумі 287,72 грн., пеня у сумі 54,67 гривень. Примірник рішення було отримано відповідачем 09.04.2013р. по пошті, що підтверджується матеріалами справи.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем добровільно не сплачена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч.4 ст. 94 КАС України в справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до юрисдикції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до приватного акціонерного товариства «Комета» про стягнення заборгованості по рішенням від 04.03.2013р. за № 66 та від 02.04.2013р. за № 66/1 у сумі 3219,54 грн. - задовольнити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Комета» (код ЄДРПОУ 058258630 на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25603232453003 в ПАТ «КБ НАДРА», м. Київ, Центр, МФО 380764, одержувач - Криворізька міжрайонна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, код ЄДРПОУ 35397172) суму заборгованості у розмірі 3219 (три тисячі двісті дев'ятнадцять) грн. 54 копійки.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили на 04.09.2013р. СуддяВ.В Ільков В.В. Ільков