ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 вересня 2013 року 08:49 № 826/12902/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Паньківу В.В. розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "МТІ"до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податківпро скасування податкових повідомлень-рішень № 0000303930 , № 0000313930
від 19.06.2013 р.
за участю представників сторін:
від позивача: Рябко Є.О.
від відповідача: Маісурадзе З.А., Рибаков К.С.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 04.09.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "МТІ", звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків про скасування повністю податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 19.06.2013 р. № 0000303930 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 380, 00 грн.; скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників від 19.06.2013 р. №0000313930 про застосування штрафних санкцій у сумі 1 185 878, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені Податковим органом із порушенням чинного законодавства України, ґрунтуються на неправильному застосуванні норм податкового законодавства, а тому, підлягає скасуванню.
Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначає, що у акті перевірки було встановлено порушення з боку Позивача вимог п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, а тому, податкові повідомлення-рішення, винесене із дотриманням вимог чинного законодавства і не підлягає скасуванню.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Співробітниками Окружної державної податкової служби-Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби було здійснено фактичну перевірку інтернет-магазину «Проторія», за адресою: м. Київ, пр. Московський,21, який належить ТОВ «МТІ». За результатами перевірки складено Акт від 06.06.2013 року (надалі - Акт перевірки).
В Акті перевірки зазначено наступні порушення: пункт 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637; пункт 9 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Податковим органом прийнято на підставі Акту перевірки податкове повідомлення-рішення від 19.06.2013р. № 0000303930, яким Позивачу, за вищезазначене порушення, нараховано штрафну фінансову санкцію у розмірі 2 380,00 грн. та податковим повідомлення-рішення від 19.06.2013р. № 0000313930, яким Позивачу, за вищезазначене порушення, нараховано штрафну фінансову санкцію у розмірі 1 185 878,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями Позивачем було подано скаргу до Міндоходів України, за результатом розгляду скарги було прийнято рішення від 29.02.2013 р. №7695/6/99/99-1001-15, яким було залишено податкові повідомлення-рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про часткове обґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що під час перевірки було виявленні наступні порушення: в порушення Положення № 637 Позивачем не забезпечено повне та своєчасне оприбуткування готівкових коштів в касах обліку розрахункових операцій, а саме: готівкові кошти, які надійшли 13.12.2012 в сумі 30 979,20 грн. на підставі фіскального звітного чеку №1722 від 13.12.2012 оприбутковано в КОРО № 26605010959р/3/92232 у сумі 30 079,20 грн.
Також, виявлено неповне оприбуткування готівкових коштів в сумі 900,00 грн. Готівкові кошти, які надійшли 25.05.2011 р. в сумі 731 160,00 грн. несвоєчасно оприбутковані 26.05.2011 р. шляхом обліку в КОРО № 266510559р/1/3/92232 на підставі фіскального звітного чеку № 1149 від 26.05.2011 р.; готівкові кошти, які надійшли 13.07.2013 р. в сумі 30 619,80 грн. несвоєчасно оприбутковані 14.07.2011 р. шляхом обліку в КОРО № 2065010959р/1 на підставі фіскального звітного чеку № 1198 від 14.07.2011; готівкові кошти, які нашли 14.08.2011р. в сумі 63 827,90 грн. несвоєчасно оприбутковані 15.08.2011р. шляхом обліку в КОРО № 2665010959р/1 на підставі фіскального звітного чеку № 1231 від 15.08.2011 р.; готівкові кошти, які надійшли 19.08.2011р. в сумі 35 030,20 грн. несвоєчасно оприбутковані 20.08.2011 р. шляхом обліку в КОРО № 2665010959р/1 на підставі фіскального звітного чеку № 1236 від 20.08.2011 р.; готівкові кошти, які надійшли 20.08.2011 в сумі 29 360,80 грн. несвоєчасно оприбутковані 21.08.2011р. шляхом обліку в КОРО № 2665010959р/1 на підставі фіскального звітного чеку № 1237 від 21.08.2011р.; готівкові кошти, які надійшли 23.09.2011 р. в сумі 27 789,60 грн. несвоєчасно оприбутковані 24.09.2011 р. шляхом обліку в КОРО № 2665010959р/1 на підставі фіскального звітного чеку № 1271 від 24.09.2011р.; готівкові кошти, які надійшли 28.09.2011 в сумі 42 275,70 грн. несвоєчасно оприбутковані 29.09.2011 шляхом обліку в КОРО № 2665010959р/1 на підставі фіскального звітного чеку № 1276 від 29.09.2011 р.
Отже, виявлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в сумі 236 275,60 грн.
Крім того, було виявлено неповне та несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 237 175,60 грн.
В ході перевірки виявлено не забезпечення ТОВ «МТІ» щоденного друкування фіскальних звітних чеків, а саме: за 18.10.2012 р. згідно з КОРО № 2665009069р/3; за 25.05.2011, 13.07.2011р., 17.08.2011р., 19.08.2011 р., 23.09.2011р., 29.09.2011р. згідно з КОРО № 2665010959р/1.
У відповідності до ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95/-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265/95) передбачає, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до абзацу 12 ст. 2 Закону № 265/95 фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
П. 9 ст. 3 Закону України «Про РРО» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Даною нормою закріплений обов'язок суб'єкта підприємницької діяльності щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки, забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно, п. 1 - п. 4, ч. 1 ст. 17 Закону № 265/95 передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.
Суд звертає увагу, що при винесенні податкового повідомлення-рішення від 19.06.2013р. № 0000303930, яким Позивачу, за вищезазначені порушення було нараховано штрафну фінансову санкцію у розмірі 2 380,00 грн. (складається з 2 380 = 340 грн. * 7 правопорушень), проте у пункті 4 статті 17 Закону № 265/95-ВР, відповідний орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чека та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій, виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги).
Таким чином не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення, а не зберігаючи роздрукований чек у книзі обліку розрахункових операцій - триваюче.
З аналізу матеріалів справи та норм законів, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача в частині щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 19.06.2013р. № 0000303930 підлягає задоволенню, а саме, в сумі 2040 грн., в іншій частині без змін.
Крім того, аналогічна позиція викладене в Постановах Верховного суду України від 16.04.2013 р. по справі N 21-89а13, від 04.06.2013 р. по справі №21-155а13.
В частині щодо винесення податкового повідомлення-рішення від 19.06.2013р. №0000313930, Суд зазначає наступне.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затверджений Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637 що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320.
Пунктом 1.2 вказаного Положення, визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні обумовлено, що вся готівка, яка надходить до каси, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків.
Згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» книга обліку розрахункових операцій - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів.
Порядок ведення Книг обліку розрахункових операцій визначений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 «Про порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок», згідно п. 7.5 якого використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність книги обліку розрахункових операцій на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
В абзаці 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95 визначено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Крім того, Аналогічна позиція доведена до органів Міндоходів листом Державної податкової адміністрації України від 05.05.2010 № 8795/7/23-7017/538 про надання роз'яснень з питань оприбуткування готівки, де зазначено наступне: «У разі якщо готівка проведена через РРО і у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків, однак у день одержання готівкових коштів не проведена по касовій книзі, Національний банк України вважає (Лист Національного Банку України від 16.04.2010 №11-110/2010-6116 про роз'яснення окремих вимог Положення про ведення касових операцій), що така готівка оприбуткована в касі підприємства несвоєчасно.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, податкове повідомлення-рішення від 19.06.2013р. № 0000313930 прийнято з урахуванням всіх обставин.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, податкове повідомлення-рішення прийнято з урахуванням всіх обставин.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Скасувати частково податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 19.06.2013 р. № 0000303930 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040, 00 грн.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук