Постанова № 33649335, 17.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
801/6109/13-а
Номер документу
33649335
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 вересня 2013 р. Справа №801/6109/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача - Харченко Д.В., представника відповідача - Зигар Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Акціонерне компанія «Кримавтотранс» до Державної інспекції сільського господарства в АР Крим Державної інспекції сільського господарства України про визнання протиправними та скасування наказу та приписів, визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом, уточнивши вимоги якого просить суд: визнати протиправним та скасувати наказ Державної інспекції сільського господарства в АР Крим № 328/0 від 27.03.2013 року про проведення позапланової перевірки; визнати неправомірними дії Державної інспекції сільського господарства в АР Крим з проведення позапланової перевірки щодо використання Товариством земельних ділянок, розташованих у с. Міжводне, с. Окунівка, с. Оленівка, с. Медведєве; визнати протиправними та скасувати приписи Державної інспекції сільського господарства в АР Крим № 0074,0075,0076 від 09.04.2013 року та № 0112 від 10.04.2013 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що наказ про проведення перевірки був прийнятий відповідачем на підставі листа прокурора АР Крим, але такий документ відповідно до п. 3.6 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 132 від 25.02.2013 року не є підставою для призначення позапланової перевірки, а тому прийнятий наказ є протиправним. Крім того, позивача не було повідомлено про проведення перевірки, не було вручено до початку її проведення направлення на перевірку, не було зроблено запису у журналі перевірок, перевірка проведена у відсутність представника Товариства та складений за її результатами акт має численні порушення. З виявленими під час проведення перевірки порушеннями відносно використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів позивач також не згодний з тих підстав, що рішеннями відповідних виконкомів сільських рад, на території яких проводились перевірки Товариству було надано дозвіл на розміщення тимчасових споруд, на частину з них розроблені паспорти прив'язки, а отже розробляти будь-які ще документи на земельні ділянки не має необхідності.

Представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що позапланова перевірка ПАТ «Акціонерне компанія «Кримавтотранс» була проведена фахівцями Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на підставі доручення органу прокуратури, оформленого у вигляді листа Прокуратури АРК № від 19.03.2013 року. Крім того, самостійною підставою, яка звільняє відповідача від обов'язку повідомлення юридичних та фізичних осіб про проведення позапланової перевірки є наявність інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів, що мало місце в даному випадку. За результатами проведеної в присутності уповноважених осіб сільських Рад перевірки було складено акт, яким встановлено, що ПАТ «АК «Кримавтотранс» самовільно використовує земельні ділянки на території Чорноморського району в с. Міжводне, в с. Окунівка, в с. Оленівка, в с. Медведєве для розміщення автостанцій загальною площею 0,0016 га, без наявності документів, що посвідчують право власності чи право користування на них. На підставі вказаного акту перевірки, Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим були винесені та направлені позивачу приписи про необхідність усунення порушень у 30-денний строк. При цьому відповідач вважає, що наявність у підприємства дозволів виконавчих комітетів сільських Рад на розміщення тимчасових споруд не звільняє його від обов'язку, до початку використання земельних ділянок отримати документи, що посвідчують його право власності або користування на них.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та соціальні основи охорони земель з метою забезпечення їх раціонального використання, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, інших корисних властивостей землі, збереження екологічних функцій ґрунтового покриву та охорони довкілля врегульовані Законом України "Про охорону земель" від 19.06.2003 № 962-ІV.

Охорона земель, за статтею 1 цього Закону, це система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про охорону земель" державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2011 №1300 "Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства" утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної інспекції сільського господарства за переліком згідно з додатком, до якого увійшла Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим.

Наказом Державної інспекції сільського господарства України від 28.02.2012 № 103 "Про затвердження Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим" встановлено, що Державна інспекція сільського господарства в АРК є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується (а.с. 69-83).

Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань, згідно із п.п. 4.1. п. 4 вказаного Положення, здійснює державний нагляд (контроль): а) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, спрямованого на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля визначає Закон України від 19.06.2003 року № 963-IV "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України № 963-IV, державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, відповідно до ст. 6 Закону України № 963-IV, належать поміж іншого здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.

Повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель визначені ст. 10 Закону України № 963-IV. Так, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право зокрема безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Судом встановлено, що рішенням виконкому Окунівської сільської Ради Чорноморського району № 044 від 31.05.2012 року ПАТ «АК «Кримавтотранс» було надано дозвіл на розміщення касово - диспетчерського пункту для здійснення продажу квитків та відправлення пасажирів на автостанції «Окунівка» на 2012 рік (а.с. 90).

Рішення виконкому щодо надання дозволу на розміщення касово - диспетчерського пункту у 2013 році позивачем суду не надано.

Рішенням виконкому Оленівської сільської Ради № 601 від 24.05.2012 року ПАТ «АК «Кримавтотранс» було надано дозвіл на розміщення касового пункту по продажу автобусних квитків по вул.. Леніна, с. Оленівка, Чорноморський район, до 24.05.2013 року (а.с. 95).

Рішенням виконкому Міжводненської сільської Ради № 919 від 18.05.2012 року ПАТ «АК «Кримавтотранс» було надано згоду на розміщення касового пункту строком на 1 рік з цільовим призначенням - продаж автобусних квитків Д.1, т. 98 у відповідності з Комплексною схемою розміщення тимчасових споруд (а.с. 96).

Рішенням виконкому Медведєвської сільської Ради № 17 від 28.04.2012 року ПАТ «АК «Кримавтотранс» було надано дозвіл на розміщення касового пункту по продажу автобусних квитків, розташованих в с. Медведєво Чорноморського району, вул.. Прибрежна, б\н (а.с. 97).

Прокуратура АРК листом № 05/3-8750-13 від 19.03.2013 року у зв'язку з організацією перевірки за зверненням голови Ради Міністрів АР Крим ОСОБА_4 щодо використання ПАТ «АК «Кримавтотранс» деяких земельних ділянок без правовстановлювальних документів, зобов'язала Державну інспекцію сільського господарства в АРК у строк до 01.04.2013 року перевірити додержання вимог земельного законодавства при використанні вказаних у зверненні земельних ділянок ПАТ «АК «Кримавтотранс».

До цього листа було додано звернення Голови Ради Міністрів АР Крим, в якому було зазначено, що згідно з інформацією Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, ПАТ «АК «Кримавтотранс» використовує для розміщення автостанцій земельні ділянки, які знаходяться у с. Місхор, смт. Сімеїз, смт. Гурзуф, смт. Форос, м. Алушта, с. Рибачеє, смт. Партеніт, с. Утьос, с. Сонячногірське, м. Бахчисарай, с. Міжводне, с. Окунівка, с. Оленівка, с. Медведєве, смт. Коктебєль, с. Новий Світ, с. Морське без відповідних правовстановлюючих документів, та відповідно без плати за їх використання (а.с. 34-35).

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.07 року № 877-V визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 1 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно Наказу Держкомзему від 12.12.2003 року № 312 "Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель" (якій був чинним на момент прийняття відповідачем спірного наказу та втратив чинність 02.04.2013 року), державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (далі - Держземінспекція) та її територіальні органи.

Держземінспекція та її територіальні органи (далі - інспекційні органи Держкомзему) проводяться такі види перевірок:

планові;

позапланові;

оперативні.

Судом встановлено, що на підставі листа прокуратури АР Крим від 19.03.2013 року № 05/3-8750-13, якій в свою чергу було направлено на підставі звернення Голови Ради Міністрів АР Крим, яке містило інформацію про використання ПАТ «АК «Кримавтотранс» земельних ділянок без правовстановлюючих документів, Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим було прийнято наказ № 428/0 від 27.03.2013 року, яким в тому числі провідному спеціалісту відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель - державному інспектору сільського господарства в АР Крим ОСОБА_5 було доручено провести з 27.03.2013 року по 09.04.2013 рік позапланову перевірку додержання вимог земельного законодавства при використанні ПАТ «АК «Кримавтотранс» земельних ділянок для розміщення автостанцій на території с. Міжводне, с. Окунівка, с. Оленівка, с. Медведєве (а.с. 38-39).

На підставі цього наказу інспектору Голованову С.В. було видано направлення № 410 від 27.03.2013 року на проведення перевірки ПАТ «АК «Кримавтотранс» (а.с. 36-37).

Відповідно до п. 3.2. ст. 3 Порядку № 312, позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему.

У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності певних обставин, в тому числі отримання доручення від органів прокуратури, а також за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів.

Також, п.п. 3.6. п. 3 Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 132 від 25.02.2013 року, якій набув чинності 02.04.2013 року передбачено, що перед здійсненням позапланового заходу інспекційний орган інформує у разі можливості суб'єкта господарювання про його проведення. Повідомлення про проведення позапланового заходу направляється з використанням засобів факсимільного зв'язку або про його проведення повідомляється телефоном. У разі неможливості своєчасного повідомлення суб'єкта господарювання про проведення позапланового заходу (через обмежені строки на його проведення, відсутність телефонного та факсимільного зв'язку, інформації про номери телефонів та місцезнаходження/місце проживання) захід проводиться без попереднього повідомлення суб'єкта господарювання.

Отже, суд вважає, що наказ про проведення позапланової перевірки ПАТ «АК «Кримавтотранс» був прийнятий відповідачем за наявності передбачених законодавством підстав, а тому є правомірним та не підлягає скасуванню судом.

Крім того, діючим на час проведення перевірки позивача законодавством було передбачено право інспекційного органу на проведення позапланового заходу без попереднього повідомлення суб'єкта господарювання, а тому дії відповідача щодо її проведення також є правомірними.

Відповідно до п. 4.1. Порядку № 312 від 12.12.2003 року, якій був чинним на початок проведення перевірки відповідача, державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.

За результатами позапланової перевірки ПАТ «АК «Кримавтотранс», проведеної Державним інспектором сільського господарства в АР Крим ОСОБА_5 у період часу з 27.03.2013 року по 09.04.2013 року (в акті помилково зазначена дата завершення перевірки 09.03.2013 року) був складений акт від 09.04.2013 року, в якому зазначено, що представники суб'єкта господарювання під час проведення перевірки були відсутні. В той же час, у перевірці приймали участь Голова Міжводненської сільської Ради, спеціаліст - землевпорядник Міжводненської сільської Ради, голова Окунівської сільської Ради, спеціаліст - землевпорядник Окунівської сільської Ради, голова Оленівської сільської Ради, ТОВ "Електра", проведеної фахівцями Державної інспекції сільського господарства в АР юрист Оленівської сільської Ради, голова Медведєвської сільської Ради, спеціаліст - землевпорядник Медведєвської сільської Ради (а.с. 45-54).

Відповідно до викладеного в акті перевірки детального опису порушення вимог земельного законодавства, які виявлені в ході перевірки (розділ 111), інспектором було встановлено, що ПАТ «АК «Кримавтотранс» використовуються земельні ділянки на території Чорноморського району АР Крим в с. Міжводне по вул.. Першотравнева, в с. Окунівка по вул.. Крупськой, в с. Оленівка по вул.. Леніна, в с. Медведєве по вул.. Прибрежна, для розміщення касових пунктів для продажу автобусних квитків загальною площею 0,0016 га орієнтовно. На момент перевірки встановлено, що на земельних ділянках за вищевказаними адресами розташовані об'єкти - зборні металеві конструкції для продажу квитків. Згідно інформації Відділу Держемагентства у Чорноморському районі в АР Крим від 05.04.2013 року за № 451 правовстановлюючі документи на земельні ділянки для розміщення автостанцій ПАТ «АК «Криматотранс» не оформлюються. Згідно інформації Міжводненської сільської Ради, Оленівської сільської Ради, рішення на розробку землевпорядної документації для передачі в оренду ПАТ «АК «Кримавтотранс» відповідних земельних ділянок для розміщення автостанцій не приймалось. Згідно інформації Окунівської сільської Ради рішенням 35-ї сесії 4-го скликання від 25.05.2005 року затверджені матеріали погодження місця розташування та розміру земельної ділянки і дачі згоди на розробку проекта відведення ВАТ «АК «Кримавтотранс». Згідно інформації Медведевської сільської Ради рішенням 36-ї сесії 4-го скликання № 386 від 23.03.2006 року надана згода на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду ВАТ «АК «Кримавтотранс» для обслуговування касового пункту по продажу автобусних квитків.

Таким чином, ПАТ «АК «Кримавтотранс» фактично використовуються земельні ділянки на території Чорноморського району АР Крим в с. Міжводне по вул.. Першотравнева - площею 0,0004 га, в с. Окунівка по вул.. Крупськой - площею 0,0004 га, в с. Оленівка по вул.. Леніна - площею 0,0004 га, в с. Медведєве по вул.. Прибрежна - площею 0,0004 га для розміщення касових пунктів для продажу автобусних квитків ПАТ «АК «Кримавтотранс» без документів, що засвідчують право на землю.

Згідно із ч. 7, ч. 8 ст. 7 Закону України № 877-V, на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Судом встановлено, що Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим на підставі акту позапланової перевірки було винесено наступні приписи:

- № 00074 від 09.04.2013 року, яким ПАТ АК «Кримавтотранс» було рекомендовано усунути у тридцяти денний строк порушення вимог земельного законодавства, яке виразилось у фактичному використанні земельної ділянки на території Чорноморського району АР Крим в с. Міжводне по вул.. Першотравнева - площею 0,0004 га, для розміщення касових пунктів для продажу автобусних квитків ПАТ «АК «Кримавтотранс» без документів, що засвідчують право на землю (а.с. 56-57);

- № 0075 від 09.04.2013 року, яким ПАТ АК «Кримавтотранс» рекомендовано усунути у тридцятиденний строк порушення вимог земельного законодавства, яке виразилось у фактичному використанні земельної ділянки на території Чорноморського райрону АР Крим в с. Окунівка по вул.. Крупськой - площею 0,0004 га, для розміщення касових пунктів для продажу автобусних квитків ПАТ «АК «Кримавтотранс» без документів, що засвідчують право на землю (а.с. 58-59).

- № 0076 від 09.04.2013 року, яким ПАТ АК «Кримавтотранс» рекомендовано усунути у тридцяти енний строк порушення вимог земельного законодавства, яке виразилось у фактичному використанні земельної ділянки на території Чорноморського району АР Крим в с. Оленівка по вул.. Леніна - площею 0,0004 га, для розміщення касових пунктів для продажу автобусних квитків ПАТ «АК «Кримавтотранс» без документів, що засвідчують право на землю (а.с. 60-61);

- № 0112 від 10.04.2013 року, яким ПАТ АК «Кримавтотранс» рекомендовано усунути у тридцяти денний строк порушення вимог земельного законодавства, яке виразилось у фактичному використанні земельної ділянки на території Чорноморського району АР Крим в м. Медведєве по вул.. Прибрежна - площею 0,0004 га, для розміщення касових пунктів для продажу автобусних квитків ПАТ «АК «Кримавтотранс» без документів, що засвідчують право на землю (а.с. 62-63).

Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Позивач факт використання зазначених у приписах земельних ділянок шляхом розміщення на них зборних металевих конструкцій для продажу автобусних квитків не заперечує, але вважає, що оскільки вони є тимчасовими спорудами, рішення відповідних виконавчих документів на їх розміщення, а також паспорти прив'язки є саме тими документами, які підтверджують право користування цими земельними ділянками.

В обґрунтування своїх доводів позивачем також надано до матеріалів справи паспорт прив'язки тимчасової споруди, розташованої в с. Оленівка, вул.. Леніна, виданий головним архітектором Чорноморського району 13 червня 2013 року та паспорт прив'язки тимчасової споруди в с. Міжводне, в районі вул.. Приморська та Чорноморське шосе, виданий Головним архітектором Чорноморського району 30.05.2013 року (а.с. 106-109).

Щодо паспортів прив'язки на тимчасові споруди в с. Окунівка та с. Медведєве представник позивача пояснив, що вони перебувають на стадії оформлення.

Суд вважає доводи представника позивача щодо наявності в нього на час проведення перевірки належних правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які зайняті тимчасовими спорудами необґрунтованими, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Згідно з ч. 4 ст. 28 Закону, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності встановлений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за № 1330/20068, п. 2.1 якого передбачено, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).

Відповідно до п. 2.2, 2.3 Порядку, замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської Ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС, до якої додаються графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС та реквізити замовника.

Згідно з п. 2.6 цього Порядку, для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає схему розміщення, ескізи фасадів ТС, схему благоустрою прилеглої території та технічні умови щодо інженерного забезпечення.

Відповідно до п. 2.7 Порядку, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Отже, зазначеним Порядком передбачено, що розміщення тимчасової споруди можливо лише за наявності оформленого паспорту прив'язки ТС, згідно з формою, затвердженою Додатком 1.

В той же час, як встановлено судом, на час проведення відповідачем перевірки дотримання ПАТ «АК «Кримавтотранс» вимог земельного законодавства, у позивача не було оформлено жодного паспорту прив'язки на ТС, розташовані на земельних ділянках, щодо яких проводились перевірки.

Крім того, згідно з Додатком № 1 до Порядку № 244 щодо затвердженої форми Паспорту прив'язки, один з реквізитів, якій він має містити є площа земельної ділянки згідно з документами на землекористування.

Зі змісту самого Порядку вбачається, що він лише визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки.

Тобто, набуття суб'єктами господарювання права власності або право користування земельними ділянками, на яких плануються розміщення тимчасових споруд повинно відбуватись на загальних підставах.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст.. 125 Земельного Кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст.. 126 Земельного Кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як встановлено судом, відповідними Радами рішення про передачу ПАТ «АК «Кримавтотранс» у власність або в користування земельних ділянок у с. Міжводне, с. Окунівка, с. Оленівка, с. Медведєве для розміщення на них тимчасових споруд не приймалось, у встановленому Земельним законодавством порядку право користування земельними ділянками позивачем оформлене не було, а тому вимоги відповідача щодо усунення виявлених ним під час проведення перевірки порушень вимог земельного законодавства є повністю обґрунтованими.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ПАТ «АК «Кримавтотранс» належить відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні були проголошені вступну та резолютивну частини судового рішення. У повному обсязі постанову складено 23.09.2013 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159,160, 163 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» до Державної інспекції сільського господарства в АР Крим Державної інспекції сільського господарства України про визнання протиправними та скасування наказу та приписів, визнання протиправними дій - відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Ю.С. Кононова