Постанова № 33639732, 18.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
813/6645/13-а
Номер документу
33639732
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2013 року № 813/6645/13-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Сидор Н.Т.,

за участю секретаря судових засідань Цар Х.М.,

представника позивача - Шпирки Р.О.,

відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про зупинення роботи будівлі виробничо-складського призначення до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки,

в с т а н о в и в :

30.08.2013 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України у Львівській області) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі - відповідач, ФО-П ОСОБА_3) про зупинення роботи будівлі виробничо-складського призначення до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 не було усунуто жодне з порушень, які пропонувалися до виконання згідно припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту №63 від 27.03.2013 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю. Додатково зазначив, що усунення зазначених в приписі порушень потребує значного капіталовкладення та часу, однак частину таких порушень вже усунено. Також додав, що на даний час діяльності з виготовлення столярних виробів не проводить.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа - підприємець, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця від 30.11.2005 року за номером запису про державну реєстрацію №23980000000001144.

22 серпня 2013 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області в особі заступника начальника відділу пожежної безпеки управління запобігання надзвичайних ситуацій ГУ ДСНС України у Львівській області підполковника служби цивільного захисту Брегіна І.С. та головного інспектора Жовківського районного відділу ГУ ДСНС України у Львівській області капітана служби цивільного захисту Гембальського І.І. було проведено позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки на об'єкті (з обробки деревини) ФО-П ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 (далі - будівля виробничо-складського призначення).

Позапланову перевірку ФО-П ОСОБА_3 було проведено на підставі посвідчення на проведення перевірки від 19.08.2013 року №526 та наказу від 19.08.2013 року №15 про проведення позапланової перевірки з метою контролю за виконанням пунктів припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 27.03.2013 року №63.

Результатом проведеної перевірки стало складення акту перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 23.08.2013 року №95.

Під час проведення позапланової перевірки на об'єкті ФО-П ОСОБА_3 було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні (далі - НАПБ А.01.001-2004) та Державних стандартів України (далі - ДСТУ або ГОСТ). Всі виявлені порушення пропонувалися ФО-П ОСОБА_3 до виконання згідно припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту № 63 від 27.03.2013 року, але станом на 22.08.2013 року жодне з них не було усунуто. Позаплановою перевіркою були виявлені наступні порушення:

- виробничі приміщення не відокремлені протипожежними перегородками першого типу від складських приміщень (порушення п.4.2.4 НАПБ А. 01.001-2004);

- на підприємстві не встановлено покажчика з літерним індексом ПВ (порушення П.6.3.1.11 НАПБ А. 01.001-2004);

- до пожежного водоймища не забезпечено під'їзд з твердим покриттям розміром не менше 12х12 метра (порушення П.6.3.1.6. НАПБ А. 01.001-2004);

- відповідальна особа за протипожежний стан не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (порушення п. 3.19 НАПБ А. 01.001-2004);

- будівлі не обладнані пристроєм від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (порушення п.5.1.36 НАПБ А. 01.001-2004);

- на підприємстві не встановлено систему оповіщення людей про пожежу (порушення п.3.7 НАПБ А. 01.001-2004);

- електромережа прокладена з порушеннями вимог ПУЕ (порушення п.5.1.1 НАПБ А. 01.001-2004);

- електророзподільчі коробки не закриті кришками з негорючого матеріалу (порушення п.5.1.8 НАПБ А. 01.001-2004);

- в приміщеннях не влаштовані світильники аварійного освітлення (порушення п.5.1.25 НАПБ А. 01.001-2004);

- електролампочки не закриті плафонами закритого типу із суцільного скла (порушення п.5.1.28.6 НАПБ А. 01.001-2004);

- електровимикачі та електророзетки не встановлені на негорючій основі (порушення п.5.1.27 НАПБ А. 01.001-2004);

- не проведено технічне обслуговування первинних засобів пожежегасіння (вогнегасників) (порушення п.6.4.18 НАПБ А. 01.001-2004));

- для будівлі виробничо-складського призначення та прилеглої території відсутні пожежні щити (порушення п.6.4.11 НАПБ А. 01.001-2004);

- складські приміщення не відокремлені протипожежними дверима 2-го типу з межею вогнестійкості 30 хвилин (порушення п. 4.2.4 НАПБ А. 01.001-2004);

- територія, будівлі та приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно ГОСТ 12.4.026-76 (порушення п. 3.8. НАПБ А. 01.001-2004);

- не проведено перевірку стану протипожежної водойми (порушення п. 6.3.1.10 НАПБ А. 01.001-2004);

- для всіх будівель та приміщень складського призначення не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки згідно НАПБ Б.03.002-2007 (порушення п.4.2.7. НАПБ А. 01.001-2004);

- електрощити, групові електрощити не оснащені схемами підключення споживачів з пояснюючими надписами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (порушення п. 5.1.22. НАПБ А. 01.001-2004);

- не проведено замір опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі (порушення п. 5.1.34. НАПБ А. 01.001-2004);

- автоматична установка пожежної сигналізації несправна (порушення п.6.1.2 НАПБ А. 01.001-2004);

- сигнал від приймально-контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації не виведено на пульт централізованого спостереження пожежної охорони (порушення п. 6.1.2 НАПБ А. 01.001-2004);

- не укладено договір на обслуговування автоматичної пожежної сигналізації із ліцензованою організацією (порушення п. 6.1.3. НАПБ А. 01.001-2004);

- виробничо-складські приміщення експлуатуються без дозвільних документів (порушення п. 2.8 НАПБ А. 01.001-2004).

Крім того, 22.08.2013 року щодо ФО-П ОСОБА_3 (відповідального за пожежну безпеку) було складено протокол серія ЛВП № 060698 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення. ОСОБА_3 з протоколом ознайомлений, згідний і зазначає що недоліки буде усунуто.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідача було притягнено до адміністративної відповідальності за ст. 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штраф відповідачем добровільно сплачено.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

З 01.07.2013 року набрав чинності Кодекс цивільного захисту України, який регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до п. п. 57 п. 4 Указу Президента №20/2013 від 16.01.2013 року «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Відповідно до п. п. 63 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

У відповідності до п. п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як встановлено ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

За вищезазначених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, визнання відповідачем позову та ненадання жодних доказів щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, то відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, а підлягають присудженню з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зупинити роботу будівлі виробничо-складського призначення, що перебуває у користуванні фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 шляхом опечатування та відімкнення від джерел живлення до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 23.08.2013 року № 95.

Присудити з Державного бюджету України на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (79008, м. Львів, вул. Підвальна, 6, код ЄДРПОУ 38627339) судовий збір в розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 23.09.2013 року.

Суддя Сидор Н.Т.