Постанова № 33632173, 18.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
813/6554/13-а
Номер документу
33632173
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2013 року Справа № 813/6554/13-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Мричко Н.І.

за участю секретаря судового засідання Щура В.Р.

представника позивача Харечко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області до Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» про стягнення податкового боргу в сумі 42 732,13 грн., -

встановив :

Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Львівській області (надалі - Дрогобицька ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» (надалі - ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва»), в якому просить стягнути кошти з рахунків відповідача на користь державного бюджету в розмірі 42 732,13 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у відповідача станом на 09.04.2013 р. обліковується заборгованість в розмірі 42 732,13 грн., а саме: з податку на прибуток - в розмірі 4 080,00 грн., податку на додану вартість - 19 573,00 грн.. земельного податку - в розмірі 13 979,13 грн. та надходження від викидів забруднюючих речовин - 5 100,00 грн. Враховуючи те, що відповідачем не вживаються заходи щодо погашення заборгованості самостійно, просить позов задовольнити повністю.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач в судове засідання явки уповноваженого представника не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив. У встановлений строк заперечень чи пояснень відповідача щодо даного адміністративного позову до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Відповідач - ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» 27.11.1998 р. зареєстроване Виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради Львівської області, як юридична особа за адресою: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, вул. Механізаторів, будинок № 1, що підтверджується Витягом з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, код ЄДРПОУ - 30084687, що також підтверджується копіє Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи.

Відповідач - ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» 02.02.199 року узятий на облік у ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області, як платник податків за № 2037, що підтверджується довідкою від 19.11.2007 року № 1284 про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП).

Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» подано до органів ДПІ у Дрогобицькому районі податкові декларації, а саме:

- 07.06.2012 р. з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 р., згідно якої сума самостійно задекларованого податкового зобов'язання становить 41 9 939,00 грн.;

- з податку на додану вартість: від 19.03.2013р. згідно якої сума самостійно визначеного податкового зобов'язання за лютий 2013 р. становить 2 552,00 грн.; від 20.12 2012 р. згідно якої сума самостійно визначеного податкового зобов'язання за період листопад 2012 р. становить 2 834,00 грн., від 22.10.2012 р. якою визначено суму податкового зобов'язання за вересень 2012 р. в розмірі - 2 119,00 грн. та від 17.01.2013 р. згідно якої, сума самостійно визначеного податкового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2012 р. становить 12 068,00 грн.

01.06.2012 року посадовими особами ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області проведено камеральну перевірку платника податків ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» з питань своєчасності подання декларацій екологічного податку за 2011 р., І квартал 2012 р. та земельний податок за 2012 р.

Під час перевірки встановлено порушення п.49.18.2, п.49.18 ст.49, п.250.2 ст.250 та п.286.2 ст.286 Податкового Кодексу України, а саме: неподання декларацій екологічного податку за І квартал 2011 р. (граничний строк подання - 10.05.2011 р.), ІІ квартал 2011 р. (граничний строк подання - 09.08.2011 р.), ІІІ квартал 2011 р. (граничний строк подання - 09.11.2011 р.), IV квартал 2011 р. (граничний строк подання - 09.02.2012 р.), І квартал 2012 р. (граничний строк подання - 10.05.2012 р.) та податкової декларації плати за землю за 2012 р. (граничний строк подання - 20.02.2012 р.). За наслідками перевірки складений Акт про результати камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності № 191/1530/30084687 від 01.06.2012 року.

На підставі Акта перевірки № 191/1530/30084687 від 01.06.2012 року ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області прийняла податкове повідомлення-рішення № 0001531503 від 06.06.2012 р. відповідно до якого сума грошового зобов'язання за платежем «надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення» ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» становить 5 100,00 грн.

20.11.2012 року посадовими особами ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області проведено камеральну перевірку платника податків ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток по результатам діяльності ІІ- IV квартал 2011 р., І кварталу 2012 р., І півріччя 2012 р., 9-ть місяців 2012 р., в ході якої встановлено порушення п.49.18.2, п.49.18 ст.49 Податкового Кодексу України, а саме: неподання декларації з податку на прибуток за: ІІ- IV квартал 2011 р. (граничний строк подання - 09.02.2012 р.), І кварталу 2012 р. (граничний строк подання - 10.05.2012 р.), І півріччя 2012 р. (граничний строк подання - 09.08.2012 р.), 9-ть місяців 2012 р. (граничний строк подання - 09.11.2012 р.) За наслідками перевірки складений Акт про результати камеральної перевірки поданої податкової звітності № 704/15-1/30084687 від 20.11.2012 року.

На підставі вказано вище Акта перевірки, ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області прийняла податкове повідомлення-рішення №0003941501 від 21.11.2012 року відповідно до якого сума грошового зобов'язання за платежем «податок на прибуток приватних підприємств» ВАТ «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» становить 4 080,00 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Положеннями ст. 8 Податкового кодексу України визначено види податків та зборів.

Так, п. 8.1. ст. 8 вказаного вище кодексу передбачено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом (п. 8.2 ст. 8 Податкового кодексу України).

До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3 ст. 8 Податкового кодексу України).

Нормою п.п. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних податків належить, зокрема, плата за землю.

У відповідності до п. 14.1.72. ст.14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу).

Розділом ХІІ Податкового кодексу України визначено порядок регулювання відносин, що виникають у сфері справляння податку - плата за землю.

Положеннями ст. 269 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

У відповідності до норми ст.270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Згідно з п. 285.1 ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Відповідно до п.286.1 ст.286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України).

Нормою ст. 287 Податкового кодексу України визначені строки сплати плати за землю.

Так, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п.287.1 ст. 287 Податкового кодексу України).

У відповідності до припису норми п.287.3 ст. 287 вищезазначеного Кодексу встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Також, як вбачається з припису норми ст. 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені кодексом.

Відповідно до п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Положеннями п.п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового Кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, зокрема, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Положеннями п.57.3 ст.57 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, на адресу відповідача, на виконання пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» направлялись перша податкова вимога форми «Ю1» від 03.07.2009 року № 1/418 на суму 148 грн. (пеня) та друга податкова вимога форми «Ю2» від 04.08.2009 року № 2/478 на суму 8 926,90 грн. (основний платіж), які отримані відповідачем.

Доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку податкових вимог від 03.07.2009 р. та від 04.08.2009 р. суду не надано. Доказів сплати боргу до суду також не представлено.

Згідно довідки Дрогобицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівської області від 09.04.2013 р. № 3128/19-10 вбачається, що станом на 09.04.2013 р. заборгованість відповідача перед бюджетом становить 42 732,13 грн., а саме: податок на прибуток - в розмірі 4 080,00 грн., податок на додану вартість в сумі 19 573,00 грн., земельний податок - 13 979,13 грн. та надходження від забруднюючих речовин - в розмірі 5 100,00 грн.

Відповідно до Податкового Кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п.95.1 ст. 95 Податкового Кодексу України - орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власність, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Положеннями п. 95.3 ст.95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунку платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У відповідності до п.20.1.18 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

З урахуванням того, що сума податкового зобов'язання в розмірі 42 732,13 грн. станом на дату розгляду справи набула статусу податкового боргу, беручи до уваги те, що позивачем було вжито всіх передбачених Податковим кодексом України заходів з погашення податкового боргу відповідача, які, в свою чергу, не дали позитивного результату, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача податкового боргу з плати за землю в сумі 42 732,13 грн.

Розподіл судових витрат згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Прикарпатбуд» «Дрогобицьке управління механізації будівництва» в рахунок погашення податкового боргу в сумі 42 732 (сорок дві тисячі сімсот тридцять дві) грн. 13 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 23 вересня 2013 року.

Суддя (підпис) Мричко Н.І.

З оригіналом згідно

Суддя Мричко Н.І.