Постанова № 33631824, 16.09.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2013
Номер справи
821/2313/13-а
Номер документу
33631824
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2013 р. 14 год.08 хв.Справа № 821/2313/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Савченко К.І., відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Голопристанського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів отриманого матеріального забезпечення,

встановив:

Голопристанський районний центр зайнятості (позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 (відповідач) кошти отриманого матеріального забезпечення в сумі 1011 грн. 96 коп. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітний з 27.10.05 по 23.06.06, отримувавши матеріальне забезпечення, 04.11.05 влаштувався на роботу до Буркутського лісництва "Великокопанівське лісомисливське господарство", про що центр зайнятості не повідомив, з обліку в центрі зайнятості не був знятий, чим ОСОБА_2 порушив вимоги п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальноообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Заявлена сума до стягнення нарахована відповідачу за період з 04.11.05 по 23.07.06.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в ході розгляду справи заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на отримання лише одноразової виплати на відкриття підприємницької діяльності в 2008 році, щомісячних виплат у спірному періоді він не отримував.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

З наявних у справі документів вбачається, що згідно заяви від 29.07.2005 ОСОБА_2 перебуває на обліку в Голопристанському РЦЗ в статусі безробітного. Відповідно до персональної картки № 210800705072200004 та витягу із наказів ОСОБА_2 почав отримувати допомогу по безробіттю з 29.07.2005 по 23.07.2006.

Відповідно до інформації, яка надійшла від управління пенсійного Фонду України у Голопристанському районі Херсонської області, Голопристанським центром зайнятості було здійснено відповідну перевірку та встановлено, що з 04.11.2005 ОСОБА_2 працював у Буркутському лісництві "Великокопанівського лісомисливського господарства" згідно наказу №90-к від 11.11.2005 та був звільнений за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП України з 26.04.2006 відповідно до наказу №30-к від 26.04.2006.

Згідно довідки Голопристанського РЦЗ від 14.11.12 ОСОБА_2 виплачено допомогу по безробіттю за період з листопада 2005 року по липень 2006 року в сумі 1011 грн. 96 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог виходячи з наступного.

Закон України від 05.07.2012 № 5067-VI "Про зайнятість населення" визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття. В статті 1 даного Закону статус безробітного визначається як особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - це особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи; соціальний захист у разі настання безробіття - це комплекс заходів, що передбачений загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття та законодавством про зайнятість населення.

Згідно ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою. Стаття 9 даного Закону передбачає, що кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується, зокрема, шляхом участі в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надання безоплатних соціальних послуг, зокрема, інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних, професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації з урахуванням попиту на ринку праці, сприяння у працевлаштуванні, зокрема, шляхом фінансової підтримки самозайнятості та реалізації підприємницької ініціативи відповідно до законодавства.

У відповідності до ч. 1 та ч. 2 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Даний статус надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідач ОСОБА_2 29.07.2005 звернувся до Голопристанського РЦЗ з відповідною заявою та з даної дати отримав статус безробітного та право на відповідні виплати.

Стаття 44 даного Закону визначає, що зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.

Згідно ст. 45 Закону реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється, зокрема, у разі зайнятості особи; подання безробітним особисто письмової заяви про зняття його з реєстрації як безробітного або відмови від її послуг; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

В даному випадку Голопристанським РЦЗ було встановлено перебування ОСОБА_2 в трудових відносинах з Буркутським лісництвом на час перебування останнього на обліку в центрі зайнятості в статусі безробітного. ОСОБА_2 не звертався до центру зайнятості із вимогою про зняття його з обліку чи повідомлення про прийняття його на роботу. Таким чином, ОСОБА_2 не виконано вимоги п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", а саме не повідомлено орган виконавчої влади протягом трьох днів про працевлаштування.

Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі-Закон №1533-ІІІ) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Частиною 3 статті 36 Закону №1533-ІІІ визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до пп.1 п.5.5 розд.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136 (далі-Порядок) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами). Згідно з п.6.14 Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Згідно ч. 4 Закону №1533-ІІІ строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні не обґрунтував свої заперечення проти заявлених позовних вимог та не спростував встановлених обставин щодо отриманих щомісячних виплат по допомозі по безробіттю (відомості за спірний період наявні в матеріалах справи). Твердження відповідача щодо отриманої одноразової виплати в 2008 році на відкриття підприємницької діяльності та відсутності взагалі щомісячних виплат як безробітному, суд не приймає до уваги, оскільки виплати ОСОБА_2 за період з 04.11.2005 по 23.07.2006 у сумі 1011 грн. 96 коп. підтверджена матеріалами справи, одноразова виплата, яка була в 2008 році, відношення до даного спору не має.

Виходячи з вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі. Судові витрати по справі відсутні. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.

Керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) на користь Голопристанського районного центру зайнятості (р/р 37172001000458, МФО 852010, банк УДК в м. Херсоні, код ЄДРПОУ 22737830) отримане матеріальне забезпечення у сумі 1 011 (одна тисяча одинадцять) грн. 96 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 вересня 2013 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 10.2.3