Справа №2/359/927/2013р.
Рішення
Іменем України
23 вересня 2013р. Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Мельника О.О.
при секретарі Швачко О.О.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бориспіль справу за позовом ОСОБА_2 до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_4, про визнання незаконним та скасування розпоряджень голови адміністрації, визнання державного акту на право власності на земельну ділянку, недійсним,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом і в судовому засіданні представник позивача підтримав письмовий текст позовної заяви з усними доповненнями про те, що розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації від 26.07.2012 року за № 2454 позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га. для ведення особистого селянського господарства на АДРЕСА_1 Звернувшись до землевпорядної організації, остання розпочала розробку проекту землеустрою. В ході розробки вказаного проекту з'ясувалося, що земельна ділянка на яку претендував позивач вже була передана розпорядженням голови Бориспільської райдержадміністрації у власність відповідачу. Вважає, що під час передачі спірної земельної ділянки у власність відповідача було порушено встановлений порядок, передбачений чинним земельним законодавством, у зв'язку з чим просив визнати незаконними та скасувати вказані розпорядження голови адміністрації та визнати недійсним державний акт відповідача на право власності на земельну ділянку.
Представник Бориспільської райдержадміністрації в судовому засіданні проти позову заперечував з тих підстав, що позивач не набув право власності на спірну земельну ділянку, а тому будь-яких його прав не порушено. Крім того, позивач не надав проект землеустрою на затвердження, а тому він і не був затверджений.
Сторони в судове засідання не з»явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд, заслухавши учасників судового процесу, дослідивши докази по справі прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Встановлено, що позивач, як особа, що зацікавлена у безоплатному отриманні у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га. на АДРЕСА_1, звернувся до голови Бориспільської райдержадміністрації із відповідним клопотанням про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою. До клопотання додав схему розташування земельної ділянки, копію паспорту та ідентифікаційного коду, як те вимагалося ч. 6 ст. 118 ЗК України.
26.07.2012 р. головою Бориспільської райдержадміністрації прийнято розпорядження № 2454 яким позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність бажаної земельної ділянки.
26.07.2012 р. землевпорядна організація ТОВ «Альянсюстиція» склала Відомість вирахування дирекційних і внутрішніх кутів, відстаней між точками повороту меж з контролем, координат та площі земельної ділянки позивача. За результатами визначення координат земельної ділянки позивача складено кадастровий план зовнішніх меж земельної ділянки позивача
31.07.2012 р. Управлінням Держкомзему у Бориспільському районі складено довідку з державної статистичної звітності по формі 6-зем про кількісну характеристику земельної ділянки позивача, а 09.08.2012 р. визначено умови відведення даної ділянки, надано висновок про наявні обмеження на її використання, яких не існувало та визначено кадастровий номер ділянки, що підтверджується відміткою управління Держкомзему у Бориспільському районі про визначення кадастрових номерів, яка міститься на титульній сторінці проекту землеустрою.
14.11.2012 року розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації за № 4230 ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на АДРЕСА_1
Розпорядженням голови Бориспільської райдержадміністрації від 07.12.2012р. № 4662 затверджено проект землеустрою щодо передачі громадянам України, в тому числі і ОСОБА_4 у власність земельних ділянок на території Старівської сільради, яким відповідачу ОСОБА_4 передано у власність земельну ділянку площею 2,00 га. На підставі даного розпорядження відповідач отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЙ № 945846, яка майже повністю накладається на земельну ділянку позивача.
Вищенаведене підтверджується даними копії договору на розроблення проекту землеустрою між позивачем та ТОВ «Альянсюстиція», (а.с.5а), даними копії вищевказаного проекту землеустрою, в якому в т.ч. містяться вищезазначені розпорядження №2454, довідка про кількісну характеристику, висновки, акт встановлення зовнішніх меж, кадастровий план та відомість вирахування кутів та відстаней(а.с.8,99), даними зведеного кадастрового плану(а.с.20), даними копій вищевказаних розпоряджень № 4230 та №4662 та державного акту(а.с.51-55,60).
Покази представника відповідача про те, що проект землеустрою на ім»я позивача не подавався останнім на затвердження суд оцінює критично, як такі, що направлені на перешкоджання винесенню законного рішення, оскільки з наданого проекту вбачається. що останній затверджений всіма членами комісії крім голови комісії, що прямо вказує на факт перебування проекту на затвердженні.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, в т.ч. способом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно із ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
За ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Як передбачено ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність відповідачу земельної ділянки, межі якої накладаються на земельну ділянку позивача було надано розпорядженнями голови Бориспільської райдержадміністрації лише 14.11.2012 р., тобто після визначення кадастрового номеру ділянки позивача.
Отже, розпорядження голови адміністрації про надання відповідачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки, межі якої накладається на земельну ділянку позивача є протиправним, так як вказана земельна ділянки станом на 14.11.2012 року вже мала відповідний кадастровий номер та відносно неї в автоматизованій системі ДЗК містилися відомості про її межі, координати, про її суміжних землевласників та про розробку проекту її відведення у власність позивачки.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що на час надання відповідачу Бориспільською РДА дозволу на розробку проекту землеустрою існували підстави, передбачені ч. 7 ст. 118 ЗК України, оскільки місце розташування земельної ділянки відповідача не відповідало вимогам закону, так як її межі накладалися на межі земельної ділянки відносно якої 26.07.2012 року головою Бориспільської РДА позивачу було надано дозвіл розробити проект землеустрою щодо передачі її у власність останній.
Також суд враховує, що голова Бориспільської райдержадміністрації повинен був знати про вказані обставини, оскільки проект спірного розпорядження про надання відповідачу дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність розроблявся головою комісії з проведення реорганізації управління Держкомзему у Бориспільському районі, який ще з 9.08.2012 року володів інформацією про формування земельної ділянки позивача, визначення її координат, встановлення меж у натурі, внесення відомостей обмінного файлу земельної ділянки позивача до автоматизованої системи ДЗК та відповідно готуючи проект вказаних розпоряджень, повинен був перевірити ці відомості та відмовити у затвердженні проекту, що однак не зробив. Тому, спірні розпорядження голови Бориспільської райдержадміністрації підлягають скасуванню.
На підставі викладеного, Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 41, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 116, 118, 152 ЗК України, ст. 328 ЦК України, ст. 10, 11, 60, 62, 64, 212-215 ЦПК України, суд,
суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати Розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації від 14.11.2012 р. № 4230 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства на АДРЕСА_1 Бориспільського району Київської області - незаконним та скасувати.
Визнати Розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації від 7.12.2012 р. № 4662 «Про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства на АДРЕСА_1 Бориспільського району Київської області - незаконним та скасувати.
Визнати Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,00 га., кадастровий номер 3220887600:05:001:0042, надану на ім'я ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) для ведення особистого селянського господарства на АДРЕСА_1, серії ЯЙ № 943846, зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю 25.12.2012 р. - недійсним.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайсуд протягом 10 днів з дня проголошення.
Суддя О.О.Мельник